Aivars Lembergs: finanšu oligarhija valda pār pasauli; visas Latvijas bankas ir jānacionalizē

Piektdien (25.11.2011), preses konferencē Ventspils mērs Aivars Lembergs izteica neapmierinātību ar banku sistēmu Latvijā un pasaulē un kapitālismu kā tādu.

Kā vienu no iespējamajiem risinājumiem Ventspils mērs izteica iespēju nacionalizēt visas Latvijas bankas. „Valsts nes pilnu atbildību visiem noguldītājiem, visiem naudas glabātājiem jebkurā bankā pilnā apmērā. Ja privātā sistēma nevar to nodrošināt, tad ir jānacionalizē visas bankas Latvijā. Tad ir tikai valsts bankas, kā tas bija pirms divdesmit gadiem, bet ir pilnīgi skaidrs ar ko ir attiecības, jo šīs te bezgalīgās banku krīzes, kas notiek Latvijā jau no deviņdesmito gadu pirmās puses, visiem ir vairāk nekā apnikušas.”

Kā citu, alternatīvu risinājumu Aivars Lembergs minēja naudas neglabāšanu bankās.
„Iespējams Ventspils pašvaldība to naudu, kas nav vajadzīga ikdienā, varētu visu konvertēt skaidrā naudā un glabāt atsevišķi seifā, neuzticot naudu bankām. Tā kā es personīgi daru, es personīgi savu privāto naudu bankām neuzticu. (…)Par cik mums ikdienā nav vajadzīgi 15 miljoni latu, mēs varētu kādus 12 miljonus konvertēt uz skaidru naudu. Jautājums, protams, kur viņu glabāt un kā nodrošināt, lai to naudu nenozog, bet tas izmaksās ievērojami lētāk, nekā 200 000 latu, ko mums tagad ir iespēja pazaudēt Latvijas Krājbankā. Tāds ir alternatīvs risinājums, ko mēs izsvērsim. (…) Citu alternatīvu risinājumu nav, jo jebkurā brīdī kāda Amerikas banka var bankrotēt vai Zviedrijas banka vai Latvijas banka un neviens šais gadījumos nekompensēs tik lielu naudu.”

Latvijas Krājbankas problēmas pēc Lemberga domām vajadzēja risināt momentāni nacionalizējot Lietuvas valdības kapitāldaļas un sniedzot bankai palīdzību, lai tā varētu norēķināties ar satrauktajiem iedzīvotājiem, kas vēlas izņemt naudu. „Lietuvas valsts kā saimnieciskais subjekts Latvijas teritorijā ir privāts. Nav starpības, kam pieder akcijas – Lietuvas valstij, vai Peķam. Ko viņi tur gaida?! Nacionalizēt un viss. Nacionalizēt vajag arī tāpēc, ka tur ir AirBaltic un vēl kaut kādi aktīvi. Un ko Lietuvieši tagad sagrābs šos aktīvus un iztirgos? To nedrīkst pieļaut. Attieksmei pret Lietuvas valsti šai gadījumā ir jābūt pilnīgi tādai pašai kā pret jebkuru fizisku vai juridisku personu.„

„Banku sistēma, tāpat kā vērtspapīru sistēma visā pasaulē ir absolūti nedroša.”, teica Lembergs, paskaidrojot, ka Grieķu, Portugāļu, Itāļu, Spāņu un citu valstu atteikšanās apmaksāt savus vērtspapīrus, izraisīs domino efektu. „Problēma ir sistēmiska. Par to ļoti plaši rakstīja Vladimirs Iļjičš Ļeņins 1915.gadā savā darbā „Imperiālisms kā augstākā un pēdējā stadija”, raksturodams finanšu oligarhijas lomu. (…) To, ko es kā propagandas un aģitācijas nodaļas vadītājs pirms 30 gadiem lekcijās stāstīju cik slikts ir kapitālisms, es izskaistināju. Tagad es kapitālismu nolīdzinātu līdz ar zemi. (…) Tas ir dīvaini ka es kā kapitālists tā runāju, bet nu netaisnīga tā sistēma tiešām ir.”

Vēl Lembergs teica, ka „finanšu oligarhija valda pār pasauli.”„Es klausījos itāļu arodbiedrības līdera interviju Euronews kanālā un viņš tā arī teica, ka visu nosaka un ka mēs kalpojam starptautiskai finanšu oligarhijai un ka tas ir jāizbeidz”

Avots: http://www.ventasbalss.lv/news/read/9595

Informācijas aģentūra
/26.11.2011/

Šis ieraksts tika publicēts Kat.: Ekonomika, Reg.: Latvija, Veids: Oriģinālziņa. Pievienot grāmatzīmēm tā pastāvīgo saiti.

One Response to Aivars Lembergs: finanšu oligarhija valda pār pasauli; visas Latvijas bankas ir jānacionalizē

  1. Pēteris saka:

    Te jāpiebilst, kāpēc tieši tas, ko mēs saucam par kapitālismu, ir netaisnīgs: tāpēc, ka tāda ir valdošā finanšu sistēma. Ekonomika, kurā naudu rada bankas, kuru aizdod lietotajiem uz procentiem, jau pēc savas uzbūves darbojas resursu koncentrācijas virzienā. Kam ir, tam ir vieglāk iegūt vēl. Sevišķi, ja prot ar naudu rīkoties.
    Saprotams, ka ja kāds nesamērīgi iegūst, kāds cits tāpat zaudē. Tas, ka finanšu oligarhi valda pār pasauli, ir tikai sekas sistēmai, kurā tie var izaugt un paplašināt savu ietekmi. Korupcija, nevienmērīga ekonomikas attīstība un citas nelaimes ceļas no finanšu sistēmas būtības.
    Kamēr nemainīsim finanšu sistēmu, nekas cits arī nemainīsies. Jautājums ir par to, ko likt vietā esošajam. Naudai jābūt neatkarīgai no bankām un valdībām, lai cilvēki nebūtu atkarīgi no varas žēlastības. Zināmākie kandidāti ir zelts un sudrabs, taču tiem ir viena nejauka īpašība. Par cik šo mantu kodes un rūsa nesaēd, tad ir vieglāk vērtības uzglabāt naudas formā un pie izdevības pavairot, aizdodot uz procentiem bez sava darba, nekā apsaimniekot kādu īpašumu, kas varētu dot līdzīgu ienākumu, piemēram, kopt un audzēt mežu.
    Nākotnes naudas sistēmas izveidošana ir viens no svarīgākajiem uzdevumiem, ja vēlamies uzlabot pašreizējo situāciju.

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

w

Connecting to %s