Stipra valstij piederoša banka – viena no Latvijas veiksmes atslēgām

Nedienas ar Krājbanku kārtējo reizi parāda ,ka tā saucamais brīvais tirgus bez pienācīgas regulācijas un uzraudzības rada vairāk problēmu nekā labuma un ,ka valsts lomai ekonomikā būtu jābūt lielākai.

Dombrovska valdību laikā uzņēmēju iespējas saņemt attīstības kredītus uz saprātīgiem nosacījumiem ,arī iedzīvotāju kreditēšanās iespējas latos ir nepietiekami uzlabojušās. Tai pat laikā privātbankas naudu ,kura tik ļoti nepieciešama tautsaimniecības atdzīvināšanai un attīstībai ,turpinājušas izvietot dažādos ārvalstu finanšu instrumentos(valstu parādzīmēs, akciju tirgos ,ieguldījumu fondos utt.)tādējādi veicinot citu valstu ekonomisko attīstību un riskējot neveiksmes ārzemēs novelt uz Latvijas valsts un iedzīvotāju pleciem. Ārzemēs arī tiek ieguldīta būtiskākā daļa pensiju 2. un 3. līmeņa līdzekļu ,kas Latvijas attīstībai nedod neko –bet papildus riskus gan.

Skaidrs ,ka privāto banku mērķis bija ,ir un būs maksimāla peļņa. Kuros tirgos tā tiek gūta-īpašniekiem lielākoties nav svarīgi.

Latvijas situācijā loģiska , atbildīga un ilgtermiņā lielu labumu nesoša izeja būtu stipras-valstij piederošas bankas izveide. Tam šobrīd ir visi priekšnoteikumi. Citadele ir nostabilizējusi savu darbību ,Hipotēku banka arī tikusi vaļā no sliktajiem aktīviem ,atliek nacionalizēt Krājbanku un visas šis bankas apvienot vienā. Nevis ar mērķi vēlāk pārdot ,bet gan kļūt par nopietnāko ,drošāko spēlētāju Latvijas banku tirgū ,kura mēŗķis ir nevis peļņas gūšana ,bet gan valsts tautsaimniecības un reģionu attīstība.

Tikai šajā bankā naudu drīkstētu glabāt valsts un pašvaldību iestādes un uzņēmumi, tikai šī banka apkalpotu visus valsts pensiju līdzekļus. Tai būtu aizliegts pelnīt naudu ārpus Latvijas, piedalīties spekulācijās. Toties tās uzdevums būtu kreditēt ar pievilcīgām likmēm un ražošanas uzņēmumiem ar īpaši zemām likmēm un mazāku nodrošinājumu.

Zinu ,ka par šo lietu būtu jāpastīvējas Eiropas komisijā ,saprotu ,ka citas bankas bļautu par konkurences izkropļošanu ,bet tie nav nepārvarami sķēršļi. Rezultāts ir tā vērts.

Starp citu ,brīvā tirgus citadelē ASV tā lieliski strādā Ziemeļdakotas (North Dakota) štatā ,kur ir izveidota štatam piederoša banka ,kas piesaistījusi gandrīz 100 % iedzīvotāju noguldījumus ,apkalpo visas federālās programmas, pabalstus, pensijas ,skolas utt. Šī banka nespekulē biržās un neizmanto citus finanšu instrumentus kā vien veco labo-noguldījumi-kredīti.

Līdzīgas likumdošanas izmaiņas gatavo vairāki citi ASV štati ,kuriem apnikušas problēmas privāto banku sektorā un ,kuri vēlas ,lai viņu nauda attīsta pašu štatu.

Daudziem Latvijas varasvīriem tik ļoti patīk piesaukt ASV vietā un nevietā- nu tad mācīsimies no Ziemeļldakotas, protams ,ņemot vērā Latvijas situāciju un īpatnības (jau gandrīz tukšos reģionus ,kuru attīstība prasa īpašu pieeju).

Vents Armands Krauklis
/28.11.2011/
Avots:  http://www.diena.lv/blogs/vents-armands-krauklis

Šis ieraksts tika publicēts Kat.: Ekonomika, Reg.: Latvija, Veids: Analīze, versija, viedoklis. Pievienot grāmatzīmēm tā pastāvīgo saiti.

One Response to Stipra valstij piederoša banka – viena no Latvijas veiksmes atslēgām

  1. Pēteris saka:

    Atklāti sakot, mums te nav nekāds brīvais tirgus, jo eksistē dažāda veida barjeras un ierobežojumi – piem, bankas izveidei vajadzīga licence un minimālais pamatkapitāls, kas nemaz tik mazs nav, ir dažādu veidu valsts monopoli un citi brīvās tirgus ierobežojumi; lielajiem uzņēmumiem ir liela ietekme valdībā gan Latvijā, gan citur pasaulē, un šī ietekme tiek izmantota, lai novērstu konkurenci no mazo uzņēmumu puses. Galvenokārt tie ir sarežģīti likumi un noteikumi, kuru ievērošanai jāalgo juristu nodaļa, un šādas izmaksas veido diezgan spēcīgu barjeru ieejai tirgū. Dažādu banku glābšanas vai gremdēšanas arī pieskaitāmas pie konkurences izkropļojumiem.

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

w

Connecting to %s