Aivars Lembergs asi kritizē sākumdeklarēšanas likumu

Savukārt Ventspils mērs Aivars Lembergs piektdienas (02.12.2011) preses konferencē asi kritizēja pieņemto sākumdeklarēšanas likumu un politiķus, kas paveica.

„Visi tie, kas deklarēs savu naudu, būs apdraudēti, jo viņiem jārēķinās, ka citi zinās ka viņiem tāda nauda ir,” teica Lembergs, pirms tam minot piemērus, kad valsts nespēja nodrošināt personu datu aizsardzību. „Bet to likumu var viegli apiet, jūs izdodat aizdevumu uz vienu dienu (uz datumu, kurā tiek deklarēts un par summu mazāku kā jādeklarē) un jums skaidra nauda nebūs nemaz. Ja jums atradīsies vajadzīgais skaits paziņu, tad jūs varat apiet šo likumu. Viss elementāri. Nekādu problēmu Un beigu beigās naudu var glabāt arī ārpus Latvijas.

(Sākumdeklarēšanas likuma) Loģika ir čakarēt cilvēkus un atbalstīt banku lobiju, jo Dombrovskis nāk no bankas, Vilks nāk no bankas, Ekonomikas ministrs nāk no banku sistēmas un vienkārši viņi lobē bankas, jo bankām tas ir izdevīgi – tev ir jāatver konts un jāsamaksā, tev par glabāšanu ir jāmaksā un ja pat glabāts tiek vienu dienu, tas palielina aktīvus, banka pat glabājot naudu vienu dienu var nopelnīt, kad ņem naudu laukā, atkal jāmaksā. Es uzskatu, ka tas (likuma prasība obligāti iemaksāt deklarēto skaidro naudu bankā) ir antikonstitucionāli, jo cilvēkam ir tiesības glabāt savus aktīvus tā, kā viņš uzskata par vajadzīgu. Bet man skaidrā nauda nebūs, man uz deklarācijas mirkli skaidra nauda būs 0, bet nākošā dienā man būs, piemēram, 100000 un nekādā bankā es neko neguldīšu.

Deklarēšanas sistēma ir bezjēdzīga, jo to izkontrolēt nekādā veidā nevar. Lai pārbaudītu, ir jātaisa kratīšana visās mājās.

Viņi ar to (sākumdeklarēšanas likumu) taisa politiku, rāda ka cīnās ar korupciju un bāž cilvēkiem batonus ausīs, viena daļa arī notic, ka viņi tādā veidā ar kaut ko cīnās. Tas ir pilnīgs blefs.

Un pats jau cilvēks vienu daļu deklarācijas nemaz nepratīs aizpildīt un, ja viņš kļūdīsies, tad tur uzreiz kriminālpants ir. Kriminalizēt visu. Jauns cietums tad būs jābūvē. (…)Tam (sākumdeklarēšanas likumam) nav nekāda sakara ar kaut ko racionālu, lai viņi sākumā tiek galā ar amatpersonu deklarāciju pārbaudi.”

Saeima ceturtdien (01.12.2011) galīgajā lasījumā pieņēma sākumdeklarēšanas likumu (Fizisko personu mantiskā stāvokļa deklarēšanas likums), kas paredz pienākumu fiziskām personām deklarēt savu mantisko stāvokli. Par likumu nobalsoja 85 deputāti, nevienam neesot pret un neatturoties.

Likums paredz pienākumu fiziskām personām deklarēt savu mantisko stāvokli uz 2011.gada 31.decembra plkst.24. Tas būs jādara, ja persona Latvijā ir iegādājusies nekustamo īpašumu, kura iegādes vērtība pārsniedz 50 minimālās mēnešalgas (10 000 latu) un uz kuru nav nostiprinātas īpašumtiesības, kā arī īpašumu ārvalstīs. Tāpat būs jādeklarē skaidras naudas uzkrājumi, iegādātās kapitāla daļas Latvijā un ārzemēs, parāda vērtspapīri, aizdevumi, parādsaistības un citi īpašumi, kuru vērtība pārsniedz 10 000 latu. Nebūs jādeklarē tie īpašumi, kas jau ir reģistrēti valsts reģistros. Likumā noteikts, ka personai deklarācijā uzrādītā skaidrā nauda, kas pārsniedz 10 000 latus, būs jāiemaksā kredītiestādē Ministru kabineta noteiktajā kārtībā un termiņā.

Tāpat likumā paredzēta iespēja fiziskām personām legalizēt ienākumus, kas gūti laikā no 1991.gada 1.janvāra līdz 2007.gada 31.decembrim un par kuriem nav samaksāts iedzīvotāju ienākuma nodoklis. Šādiem iepriekš nedeklarētiem ienākumiem tiks piemērota iedzīvotāju ienākumu nodokļa likme 15% apmērā, kas būs jāiemaksā valsts budžetā. Nodoklis būs jāsamaksā 30 dienu laikā pēc deklarācijas iesniegšanas, un maksājumu varēs sadalīt trīs maksājumu reizēs, ja nodokļa kopsumma pārsniegs 1500 latus.  Saskaņā ar jauno regulējumu legalizēt varēs tikai tos ienākumus, uz kuriem attiecas likums par iedzīvotāju ienākumu nodokli, un deklarēt negodīgi vai noziedzīgi iegūtus līdzekļus nebūs iespējams.

Sākumdeklarēšana attieksies uz Latvijas rezidentiem – pilsoņiem, nepilsoņiem un ārzemniekiem, kam izsniegta pastāvīgās uzturēšanās atļauja vai pastāvīgās uzturēšanās apliecība Latvijā. Sākumdeklarēšana neattieksies uz valsts amatpersonām, kas Valsts ieņēmumu dienestā iesniedz ikgadējo deklarāciju, taču šīm personām būs saistošs nosacījums par skaidras naudas uzkrājumu, kas pārsniedz 20 minimālās mēnešalgas, iemaksu kredītiestādē.

Deklarācija Valsts ieņēmumu dienestā būs jāiesniedz vienu reizi – no 2012.gada 1.marta līdz 1.jūnijam, un to varēs iesniegt personīgi, elektroniski, izmantojot VID deklarēšanās sistēmu, vai sūtot pa pastu ierakstītā vēstulē. Gadījumā, ja personai tiek konstatēta manta virs 10000Ls, bet deklarācija nav aizpildīta, tad pēc jaunā likuma personai būs jāpierāda tās izcelsme.

Jānis Reirs

“Jaunais likums uzliek pienākumu iedzīvotājiem deklarēt savu mantu un fiksēt skaidras naudas apjomu, tādējādi ierobežojot pelēko ekonomiku, kas kropļo konkurenci un traucē korupcijas apkarošanai,” norāda par likumprojekta virzību atbildīgās Saeimas Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas priekšsēdētājs Jānis Reirs (Vienotība).

Partija “Vienotība” uzsver, ka sākumdeklarēšanās likuma pieņemšana ir vēsturisks brīdis. Ar šo balsojumu Saeima pabeigusi darbu, kas sākts pirms vairāk nekā piecpadsmit gadiem un bijis nozīmīgs kopš Latvijas valstiskās neatkarības atjaunošanas.

Avoti:
http://www.leta.lv/lat/news/
http://www.ventasbalss.lv/videos/view/732
http://titania.saeima.lv/LIVS11/SaeimaLIVS11.nsf/0/3E33497943E08EF7C225793C003C187C?OpenDocument

Informācijas aģentūra
/04.12.2011/

Šis ieraksts tika publicēts Kat.: Ekonomika, Reg.: Latvija, Veids: Oriģinālziņa. Pievienot grāmatzīmēm tā pastāvīgo saiti.

One Response to Aivars Lembergs asi kritizē sākumdeklarēšanas likumu

  1. Pēteris saka:

    Jebkura veida deklarēšana ir līdzeklis kontrolei. Jebkura informācijas ievākšana ir sagatavošanās uzbrukumam. Kāpēc citādi tas būtu jāzina?
    Aizliegums glabāt skaidru naudu ir pilnīgi absurds no brīvības viedokļa. Ja esmu nopelnījis vairāk par 10 000 Ls, kāpēc lai nevarētu tos paturēt tādā formā, kā vēlos?
    Vienīgais izskaidrojums ir, ka valsts cenšas kontrolēt pēc iespējas visus finanšu līdzekļus. Tas ir varas instruments, kurš ir nepieciešams tikai tad, ja valsts baidās par savu pilsoņu lojalitāti. Ironiskā kārtā, tieši šī pastiprinātā kontrole samazina pilsoņu uzticību valstij. Ko savukārt valsts izmanto, lai pastiprinātu kontroli. Apburtais loks, kas noved pie verdzības.

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

w

Connecting to %s