Aigars Freimanis aicina ierobežot demokrātiju Latvijā

Aigars Freimanis

Šodien (09.12.2011) Latvijas Avīzē publicētajā intervijā centra “Latvijas fakti” vadītājs Aivars Freimanis aicināja padomāt par vēl lielāku demokrātisko procesu  ierobežošanu Latvijā.

Runājot par „Nacionālās apvienības” aktivitātēm par latviešu valodu krievu skolās un gaidāmo referendumu par krievu valodu kā otru valsts valodu, Freimanis teica:  „Tas liek arī aizdomāties, vai šobrīd šie vārti – desmit tūkstoši parakstu – nav pārāk plati. To varētu uztvert kā vēršanos pret demokrātiju, bet šis cipars ir vilinoši mazs.”

Uz Latvijas Avīzes korespondenta jautājumu-apgalvojumu, ka „Urbanovičs jau solīja izveidot desmit tūkstošu cilvēku aktīvu, kas būs gatavi parakstīties par jebkuru “Saskaņas” ierosinājumu, lai to varētu virzīt tālāk referendumam”, Freimanis atbildēja: „Tas var kļūt par instrumentu, kā nepārtraukti noteikt sabiedrībai un valstij darba kārtību. Iespējams, vajadzētu domāt par šā skaita palielināšanu. Varbūt tie varētu būt pieci procenti no balsstiesīgajiem, kas piedalījušies iepriekšējās vēlēšanās.”

Atgādinām, ka Latvijas Republika, sekojot Rietumu valstu paraugam, sevi pozicionē kā demokrātisku valsti, kā būtība izpaužas iedzīvotāju iespējā noteikt valsts likteni un ietekmēt valsts institūciju lēmumus. Praktiski gan Rietumuvalstīs, gan Latvijā demokrātija izpaužas tikai uz papīra, gadījumos, ja prognozētais demokrātiski pieņemamu lēmumu rezultāta prognozes sakrīt ar valdošā grupējuma pārstāvju uzskatiem. Latvijas sabiedriskajā iekārtā vislielākā ietekme uz lēmumu pieņemšanas procesu ir tiem, kam ir visvairāk naudas, kam ir ietekme uz plašsaziņas līdzekļiem un kam ir pazīšanās biznesa, politikas, ierēdniecības un mēdiju vidē. Latvijas vēlētājiem nav iespējams balsot par personībām, bet tikai par partijām, kas ir salīdzinoši nedemokrātiskāk. Un tas ir neskatoties uz to, ka 18.novembra Latvijas Republikas laikā vēlētājiem bija iespējams no visu partiju sarakstiem veidot savu  ievēlamo sarakstu. Tāpat Latvijas vēlēšanu likums paredz nedemokrātisku 5% vēlēšanu barjeru, kas rada nopietnas priekšrocības bagātajām, zināmajām un administratīvo resursu izmantot varošajām partijām  un ignorē samērā liela cilvēku skaita gribu. Vēl jāatzīmē, ka Latvijas Republikas politiskajā praksē šaurs cilvēku skaits pieņem visai sabiedrībai būtiskus lēmumus, ne tikai neprasot sabiedrības viedokli referendumu formā, bet klaji ignorējot sabiedrisko domu un  rīkojoties pretēji sabiedrības vairākuma uzskatiem, kas ir izraisījis dziļu uzticības krīzi visai politiskai sistēmai Latvijā. Līdzīga problēma ir skārusi par demokrātisku saukto Rietumu pasauli.

Avots:
http://la.lv/index.php?option=com_content&view=article&id=335863:sasteigt-atbilde&catid=95:intervijas&Itemid=113

Informācijas aģentūra
/09.12.2011/

Šis ieraksts tika publicēts Kat.: Politika, Reg.: Latvija, Veids: Oriģinālziņa. Pievienot grāmatzīmēm tā pastāvīgo saiti.

One Response to Aigars Freimanis aicina ierobežot demokrātiju Latvijā

  1. Pēteris saka:

    Tas ir no sērijas “kad man nepatīk, tad demokrātija jāierobežo, kad patīk, jāpaplašina”. Latvija ir laba ar to, ka te visādas izmaiņas var panākt salīdzinoši viegli. Domāju, ka tas jāsaglabā.
    Kas attiecas uz partiju sistēmu, tas gan ir ierobežojoši, ka katram kandidātam ir jābūt no partijas.

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

w

Connecting to %s