Irānas prezidents: Kapitālismam draud sabrukums

Irānas prezidents Mahmuds Ahmadinedžads

Viesojoties Kubā (11.01.2012), Irānas prezidents Mahmuds Ahmadinedžads trešdien paudis pārliecību, ka kapitālismam draud sabrukums, un aicinājis veidot jaunu pasaules kārtību.

Jau ziņots, ka Irānas līderis svētdien sāka piecu dienu vizīti Latīņamerikas valstīs, apmeklējot nācijas, kurām, tāpat kā Teherānai, arī nav tās draudzīgākās attiecības ar Vašingtonu. Kubā Ahmadinedžads ieradās no Nikaragvas. Mahmuds Ahmadinedžads tikās ar Kubas līderi Raulu Kastro un apmeklēja Havanas Universitāti, kur saņēma goda doktora grādu un uzrunā studentiem paziņoja, ka kapitālisma sistēma atrodas uz sabrukuma robežas.

«Mūsu kopīgais uzdevums, misija un izaicinājums ir pielikt visas pūles, lai tiktu panākta taisnība, pretējā gadījumā no netaisnības cietīs miljoni. (..) Mēs vērojam kapitālisma sistēmas sabrukumu (..), tā dodas pretī nāvei,» paziņoja Ahmadinedžads.

Viņš uzsvēra, ka nepieciešama «jauna kārtība, svaigs skatījums, kas respektēs visas cilvēciskās būtnes, domāšanas veids, kas balstīts uz taisnīgumu».

Ahmadinedžads veltīja asas piezīmes ASV, bet noklusēja par augošo spriedzi, kas saistīta ar Irānas kodolprogrammu, kuru Rietumi uzskata par aizsegu kodolieroču ražošanai. Teherāna šīs apsūdzības kategoriski noliedz.

«Šodien kapitālisms nedara neko citu, kā tikai nogalina. Tā ir izgāzusies sistēma,» paziņoja Irānas līderis.

Jau ziņots, ka trešdien Teherānā tika nogalināts irāņu kodolzinātnieks, kura slepkavībā Irāna ir apsūdzējusi ASV un Izraēlu. 32 gadus vecais zinātnieks Mostafa Ahmadi Roshans gāja bojā automašīnas sprādzienā. Spridzekli pie automašīnas pielika divi cilvēki, kas pārvietojās ar motociklu. Līdzīgā veidā 2010. un 2011.gadā tika nogalināti vēl trīs irāņu zinātnieki. Vismaz divi no viņiem arī bija saistīti ar kodolenerģētiku. Uz šo sakritību norādīja arī Irānas varasiestādes, vainojot uzbrukumā ASV, kuras to kategoriski noliedza.

Irānas viceprezidents Mohammads Reza Rahimi valsts televīzijā paziņoja, ka šis uzbrukums Irānas pretrunīgi vērtēto kodolprogrammu neapturēs. Tikmēr Izraēla, kas ir sena Teherānas pretiniece, ir draudējusi uzbrukt Irānas kodolobjektiem. Savukārt Savienotās Valstis paziņojušas, ka Irānas gadījumā tiek apsvērti visi varianti, tostarp arī militāra darbība.

Savukārt Teherāna Rietumu uzbrukuma vai jaunu sankciju gadījumā ir draudējusi slēgt stratēģiski svarīgo Hormuza šaurumu, caur kuru tiek vesta vairāk nekā trešā daļa no pasaules kopējā tankkuģos pārvadātā naftas apjoma.

Avoti:
http://leta.lv/
http://www.apollo.lv/portal/news/articles/261616

Informācijas aģentūra
/15.01.2012/

Šis ieraksts tika publicēts Kat.: Politika, Reģ.: Tuvie Austrumi, Veids: Ziņa. Pievienot grāmatzīmēm tā pastāvīgo saiti.

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

w

Connecting to %s