Brīvības alkas uzvarēs

Mikis Teodorakis

„Ar visu miesu un dvēseli es sevi pilnībā atdodu šim mērķim – vienot tautu vienotā frontē. Ar ieroci rokās esmu cīnījies pret Hitlera okupāciju. Esmu smacis Gestapo pagrabos, vācieši man piesprieda nāves sodu, un tikai brīnumainā kārtā esmu izglābies. 1967. gadā es dibināju „Patriotisko fronti pret diktatūru”, kas bija pirmā pretošanās organizācija „melno pulkvežu” huntai. Es cīnījos pagrīdē, mūs apcietināja un ieslodzīja huntas „lopkautuvē”, bet arī tad es izdzīvoju. Šodien esmu 87 gadus vecs un, iespējams, vairs nepiedzīvošu savas mīļotās zemes atbrīvošanu. Bet es miršu ar tīru apziņu, ka esmu līdz pēdējam elpas vilcienam pildījis savu Pienākumu pret Brīvības un Taisnīguma ideāliem.”

Manoli Glezo

Tā šā gada 12. februārī savā vēstulē pasaulei „Patiesība par Grieķiju” rakstīja savas zemes patriots un pasaulē slavenais grieķu mūziķis Mikis Teodorakis, kurš kopā ar vēl vienu antihitleriskās pretestības varoni Manoli Glezo Grieķijā pulcina un iedvesmo nu jau savā mūžā trešo pretošanās kustību Ellada (Tēvzeme). Gestapo un „melno pulkvežu” vietā Grieķijas brīvību un nākotni nu apdraud starptautisko baņķieru Troika (SVF, ECB un EK), kas Grieķijai jau uzspiedusi savu „tehnokrātu” diktatūru. Paralēles ar Latviju – satriecošas. Tehnokrāta Papademos lomu Latvijā uzņēmies tehnokrāts Dombrovskis, kuru tautā iesaukuši par „Konsolidovski”. Bet arī atšķirības ir milzīgas, jo grieķi baņķieru diktātu noraida, kamēr Latvijas iedzīvotāji to pieņēmuši bez mazākajām pretestības pazīmēm.

Šķiet, latvieši tā pieraduši kalpot svešām varām un tā sapinušies šo varu radīto partiju klonu intrigās, ka vairs nespēj pat iedomāties, ko nozīmē brīvība, solidaritāte, taisnīgums, valsts suverenitāte, pienākums pret Dzimteni un nākamajām paaudzēm. Latvija kļuvusi par teritoriju ar sociāli un morāli sagrautu sabiedrību, bez saviem mērķiem, varoņiem un ideāliem.

Ja nav savu ideālu, varbūt kādu iedvesmos varonīgi cilvēki citās valstīs, kuri cīnās par brīvību un taisnīgumu savā dzimtenē. Seko Grieķijas laikrakstā „Jaunās Atēnas” 19. februārī publicētās intervijas ar Miki Teodoraki nedaudz īsināts tulkojums.

Jaunās Atēnas: Kāpēc jūs jaunās taupības programmas pieņemšanu uzskatāt par nodevību?

M. Teodorakis: 2009. gadā Grieķijas līmenis bija, teiksim, 100. Divos gados Troika (paralēles ar Staļina represīvo orgānu struktūru – tulk. piez.), SVF un mūsu valdība, mūs nodzinusi līdz nulles līmenim, kā to atzinis arī premjers Papademos. Vai tas kādam nešķiet dīvaini, kāpēc valsts ieslīd haosā, lai gan, kā mums bieži stāsta, Eiropa mums sūtījusi desmitiem miljardus eiro? Kur tā nauda palikusi? Tā taisnā ceļā atgriezusies kreditoru kabatās, kamēr mūsu valsts tiek apkrauta ar jauniem parādiem un procentiem. Tādā veidā parādu nasta sasniegusi 160% no IKP, bet ar nākamo 130 miljardu “glābšanas” paketi parāds izaugs līdz 180% un vairāk. Tas nozīmē, ka mūs aiz rokām un kājām piesitīs parādu un procentu krustā nākamos 150 gadus.

Kādas tiesības partijām, kuras pārstāv mazākumu (Pasoks bauda 6% atbalstu, “Jaunā demokrātija” – 20%), lemt Grieķijas nākotni nākamajiem 100 gadiem?

J.A.: Kādas bija jūsu domas, sekojot parlamenta debatēm par glābšanas paketes pieņemšanu?

M.T.: Mani neinteresē parlaments, kas pārstāv nācijas mazākumu. No konstitūcijas viedokļa viņu lēmums ir nelikumīgs. Tas ir tāds pats apvērsums, kādu 1967. gadā veica hunta.

J.A. Vai tad haotisks valsts bankrots vidusslānim un trūcīgajiem būtu labāks par šādu glābšanas paketi?

M.T. Kā kāds var runāt par bankrotu nākotnes izteiksmē, ja mēs jau tagad esam absolūti bankrotējuši – slēgti 423 000 uzņēmumu, vairāk nekā 20% cilvēku palikuši bez darba. Vai jūs neredzat, kā cilvēki rakņājas atkritumos un naktīs guļ uz trotuāriem? Tie, kuri mūs mērķtiecīgi virzīja uz bankrotu – Troika un valdība – tagad apgalvo, ka viņi mūs gribējuši paglābt no bankrota. Tas ir neticami!

Ar jauno memorandu (saistību vēstule SVF, ECB un EK, kādas paraksta arī Latvijas valdība un LB – tulk. piez.) viņi legitimizē iepriekšējo 2010. gada memorandu, kurš nesaņēma triju piektdaļu deputātu atbalstu, kāds nepieciešams valsts suverenitātes deleģēšanai. Tiesību profesors J. Kasimatis pamatojis, ka pat 300 deputātiem nav tiesību pieņemt lēmumus, kas skar mūsu nacionālo suverenitāti. Tāpēc visi lēmumi, kas izriet no minētajiem memorandiem, ir nelikumīgi. Troika, valdība un politiķi, kas pieņēma šos lēmumus, ir nelikumīgi. Varat būt pārliecināti, ka nākotnē viņi par to tiks tiesāti un sodīti.

J.A.: Vai kreisais spārns spēs novērst memoranda īstenošanu?

M.T. Ne tikai kreisie, bet visa tauta – no kreisajiem patriotiem līdz labējiem patriotiem. Tēvzeme! Hellas! Apvienoti vienā dūrē, mēs vienu dienu izmēzīsim mūsu nodevīgo valdību, troikas un Merkeli ar Sarkozī.

Grieķija ir ļoti bagāta un mūsu tauta ir strādīga. Kā mums trūkst? Mums trūkst nacionālās neatkarības. Kopš pilsoņu kara 1950. gados visus galvenos jautājumus – diplomātijā, aizsardzībā, ekonomikā un politikā – mums lemj amerikāņi. Kas ir tās partijas, kuras valdījušas Grieķijā? Tās ir partijas, kas veidotas ar ASV valdības svētību un kuras tautu pārstāvošas organizācijas turējušas iedzītas stūrī. Taču nu sākusies kreiso patriotu atmoda. Tie ir spēki, kuri Grieķiju atbrīvoja no nacistiem, kuri cīnījās pret pulkvežu huntu un atjaunoja demokrātiju.

Tās divas partijas („Jaunā demokrātija” un Pasok), kuras valdīja Grieķijā, mūs ieveda bezatbildīgos aizņēmumos (galvenokārt NATO bruņojuma iepirkšanai), korupcijā, atkarībā no SVF un caur to – katastrofā. Tā domā cilvēki, kuri savu atbalstu mazināja no 44% 2009. gada vēlēšanās līdz 6% šodien.

J.A. Kas vainojams par krīzi – grieķi, vācieši ar savu finansiālās bardzības modeli vai visvarenie tirgus spēki?

M.T. Vienīgā krīze ir starptautiskā kapitālisma krīze, kuru pārņēmusi internacionālā finanšu kapitāla mafija, ko veido finanšu kapitāla (virtuālās naudas) giganti. Finanšu kapitāls ir uzpircis Eiropas līderus, kuri nesaprot, ka līdz ar to viņi paši sev uzlikuši kaklā cilpu. Šodien Eiropas līderi rīkojas un šantažē kā laupītāji, bet rīt viņi (visa Eiropa) kļūs par upuriem. Gluži tāpat kā mēs, Grieķija.

J.A.: Kā veidosies politiskā sistēma pēc Pasok un JD deputātu izstumšanas?

M.T.: „Jaunā demokrātija” piedzīvos tādu pašu norietu kā Pasok. Var rasties jaunas partijas, bet tās veidos tie paši cilvēki, ar līdzīgu pasaules uztveri, cilvēki, kuri pieņem mūsu valsts atkarību no būtībā ārvalstu varas. Mūsu politiskā sistēma ir kā vilciens, kurš brauc pa ārzemnieku ierīkotām sliedēm. Pa sliedēm, kuras mūs ved ārzemniekiem nepieciešamajā virzienā. Kāda gan atšķirība, ja šāda vilciena vagonos sakāps jaunu partiju cilvēki? Vai pat nomainīs vilciena pavadoni – premjeru? Šis vilciens taču nespēj pagriezties ne pa labi, ne pa kreisi, tam nav stūres, bet ātrumu un bremzes darbina (diktē) ārzemnieki. Pašlaik viņi mūs ved postā un haosā. Vienīgais risinājums ir nojaukt šīs sliedes un to vietā sliežu ceļu ierīkot tajā virzienā, kurā grib pati Grieķijas tauta.

J.A.: Kāpēc jums neizdevās tautu apvienot antimemoranda frontē? Vai jaunā organizācija Ellada tiek veidota šim mērķim?

M.T.: Manolis Glezos un es aicinājām cilvēkus piepludināt Atēnas ar protestiem un viņi to izdarīja. Sapulcējās simti tūkstoši. Vara bailēs pret mums vērsa indīgas gāzes, lai mūs nogalinātu. Glezos zaudēja samaņu un saļima zemē. Es redzēju, kā mira Čarons, un arī pats vairs nespēju paelpot. Kad atguvos, tūlīt devos uz savu posteni nemieru apspiešanas policijas priekšā, kuri sargāja parlamenta ēku. Es paņēmu skaļruni un teicu: „Nebaidieties, šodien mēs ēku nešturmēsim. Mēs to darīsim vēlāk, kad būsim gatavi!” Tad viņi sāka mūs apmētāt ar dažādiem spridzekļiem. Viss gaiss satumsa no spridzekļu dūmiem un indīgām gāzēm. Mani paglāba gāzmaska. Tāpēc varat būt droši, ka Elladai klājas labi, un tā sasniegs to mērķi, kam tā tika radīta.

J.A.: Vai bija ieplānota Atēnu sagraušana? Vai pastāv sociālā sprādziena briesmas?

M.T. Varas mērķis bija iebaidīt cilvēkus. Ja nemieru apspiešanas policija nebūtu sarīkojusi gāzu uzbrukumu un vardarbību, parlamentu ielenktu miljons cilvēku. Kopā ar policiju mums uzbruka cilvēki maskās. Tad uzradās zagļu un grāvēju bandas, kas sāka laupīt un dedzināt. Izveidojās murgaina situācija, kurā patiesība – simti tūkstoši miermīlīgu protestētāju – tika paslēpta aiz gāzu un dūmu mākoņiem. Vara nobijās no tautas dusmām, nicinājuma un apņēmības, tāpēc tā centās protestu izkliedēt visos iespējamos veidos, galvenokārt caur vardarbību. Tāpēc par šodien sarīkoto elli atbildīga ir vienīgi valsts politiskā vadība – valdība!

Tulkojis Jānis Kučinskis

Avots: http://www.diena.lv/blogi/brivibas-alkas-uzvares-13934425

Šis ieraksts tika publicēts Kat.: Politika, Reģ.: GEIropa, Veids: Analīze, versija, viedoklis. Pievienot grāmatzīmēm tā pastāvīgo saiti.

4 Responses to Brīvības alkas uzvarēs

  1. Kā var jaukt kopā Postkomunisma āģentūras darbību ar Pasaules ekonomikas globalizācijas lietām?Tas nav vienas mātes divi bērni!Situācija atšķirīga.

  2. hrv0301 saka:

    UN ARĪ ES GRIEŽOS PIE VISAS LATVIJAS PATRIOTIEM !
    LATVIJAS INTERNETPORTĀLIEM MĒĢINA AIZBĀZT MUTI !
    UN TO IZMISĪGI MĒĢINA DARĪT KRIEVIJAS 5.KOLONA LATVIJĀ !

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

w

Connecting to %s