Zviedrija – valsts, kas grib likvidēt dzimumus

Pēc daudziem standartiem Zviedrija ir kā paradīze atbrīvotajām sievietēm. Tur ir pasaulē augstākais strādājošo sieviešu īpatsvars. Bērnu kopšanas atvaļinājums ilgst 480 dienas, un vismaz 60 no šīm dienām ir rezervētas tikai tēviem, kas tos stimulē kopt bērnus. 2010.gadā Pasaules Ekonomikas forumā Zviedrija tika izraudzīta kā dzimumvienlīdzības ziņā pirmā valsts pasaulē.

Bet daudziem zviedriem nu ar dzimumlīdztiesību vien vairs nepietiek. Tie iestājas par to, lai šī ziemeļvalsts būtu ne tikai dzimumvienlīdzīga, bet arī dzimumneitrāla. Ideja ir tāda – ne valdība, ne sabiedrība nedrīkst pieļaut vispār nekādas atšķirības starp dzimumiem. Tas nozīmē, ka sabiedrībai jābūt sensitīvai pret tiem cilvēkiem, kuri neidentificē sevi kā vīrietis vai sieviete, nerunājot nemaz par to, ka tiek akceptētas jebkura veida laulības. Bet arī tā ir mazāk radikālā daļa no projekta. Ko dzimumneitrālaktīvisti vēlas – tā ir tāda sabiedrība, kurā ir pilnībā dzēstas tradicionālās dzimumu lomas un stereotipi pat visikdienišķākajā līmenī.

Aktīvisti lobē tādu kārtību, lai vecāki varētu izvēlēties jebkādu vārdu saviem bērniem (pašlaik Zviedrijā ir tikai 170 tiesiski atzīti unisex – abiem dzimumiem piemēroti vārdi). Cilvēku vārdi nedrīkstot vispār būt saistīti ar dzimumu, tāpēc būtu pieņemami, ja vecāki nosauktu meiteni par Džeku un zēnu par Līzi. Zviedrijas bērnu apģērbu kompānija savos veikalos jau ir likvidējusi nodaļas “Zēni” un “Meitenes”, šī ideja tika plaši diskutēta vecāku blogos. Zviedru rotaļlietu katalogā nesen lietas mainītas tā, ka zēns Spider-Man kostīmā tagad stumj rozā ratiņus, bet meitene džinsos brauc dzeltenā traktorā.

Zviedrijas Boulinga asociācija ir paziņojusi par plāniem apvienot vīriešu un sieviešu boulinga turnīrus, lai sportu padarītu  dzimumneitrālu. Sociāldemokrātu politiķi ir ierosinājuši ierīkot dzimumneitrālas tualetes, lai sabiedrības locekļiem netiktu uzspiests kategorizēt sevi par dāmām vai kungiem. Dažās pirmsskolas iestādēs skolotājam jāsaka “Labrīt, draugi”, vai “Labrīt, Liza, Tom, un Jack”, nevis, “Labrīt, zēni un meitenes”.  Lai “pretstāvētu tradicionālām džendera (gender) struktūrām un dotu iespēju bērniem attīstīt intereses un spējas bez stereotipiskajiem džendera lomu ierobežojumiem”.

Nu dzimumneitralitātes kustība ir sasniegusi pagrieziena punktu: tūlīt pēc Starptautiskās sieviešu dienas jauns vietniekvārds HEN tika pievienots Nacionālās enciklopēdijas tiešsaistes versijai. HEN definēts kā “dzimumneitrāls personu vietniekvārds HAN [zviedriski viņš] un HON [zviedriski viņa] vietā.”
Tas nāca vienlaikus ar karstām un niknām diskusijām par dzimumneitralitāti Zviedrijas laikrakstu slejās, TV studijās, vecāku blogos un feministu vietnēs. To izraisīja Zviedrijas pirmās dzimumneitrālās bērnu grāmatas Kivi och Monsterhund publicēšana. Autors Jespers Lundkvists šajā grāmatā lieto HEN un ievieš vairākus dzimumneitrālus vārdus. Piemēram vārdus MAMMOR un PAPPOR (mammas un tēti) tur aizstāj ar MAPPOR un PAMMOR. Latviski to varētu tulkot kā PAPMAMMS un MAMMPAPA vai MAMMPAPS un PAPMAMMA.

Vārdu HEN zviedru valodnieki pirmo reizi minēja 1960-to gadu vidū un 1994. gadā valodnieks Hanss Karlgrens ierosināja ieviest HEN kā jaunu personu vietniekvārdu, galvenokārt praktisku iemeslu dēļ. Karlgrens centās atrast veidu, kā izvairīties no tādām neērtām situācijām, kad jārunā par personu, neprecizējot tās dzimumu. Viņš apgalvoja, ka tas varētu uzlabot zviedru valodu un padarīt to niansētāku.

Šodien tam ir cita politiskā agenda. Piemēram, izdevniecība ar nosaukumu Olika, kas nozīmē citādi vai dažādi, izdod tikai tādas grāmatas, kas izaicina “stereotipus, novecojušas normas un tradīcijas literatūras pasaulē”. No šīm grāmatām var minēt “100 iespējas, nevis 2!” (http://www.olika.nu/index.php?option=com_content&task=view&id=121&Itemid=91 ) – grāmata pieaugušajiem, kuri “vēlas dot bērniem vairāk iespējas dzimumu stereotipu pilnajā ikdienas dzīvē”, “Reiz bija … zīmēšanas grāmata!” (http://www.olika.nu/index.php?option=com_content&task=view&id=121&Itemid=91 ) – pirmā “dzimumu izpētīšanas” zīmēšanas burtnīca bērniem, kas “rosina pārskatīt tradicionālās meiteņu un zēnu, vīriešu un sieviešu lomas.”

Bet ne visiem patīk šī politiskā iejaukšanos zviedru valodā. Savā nesenajā intervijā viens no Zviedrijas pazīstamākajiem rakstniekiem apgalvoja, ka “feminisma aktīvisti vēlas iznīcināt mūsu valodu'”. Citi kritiķi uzskata, ka tas var būt psiholoģiski un sociāli kaitīgi, īpaši bērniem. Tajā laikā, kad attīstās viņu smadzeņu struktūras, var rasties neskaidrība un apmulsums par trešo “starpdzimumu”. Pieaugušie nedrīkst pārtraukt bērniem pašiem atklāt savu dzimumu un seksualitāti, apgalvo Elise Claeson. Viņa paziņoja Zviedrijas avīzei, Dagens Nyheter, ka “dzimumu ideologiem” ir izdevies mainīt mācību programmu, lai pierādītu, ka skolām vajadzētu aktīvi apkarot dzimumu lomas.

Claeson varētu būt taisnība. Zviedrijas skolu sistēma ar sirdi un dvēseli pārāk ātri un labprātīgi pieņēmusi šo jauno programmu. Pagājušajā rudenī 200 skolotāji apmeklēja valdības sponsorētu konferenci par to, kā izvairīties no “tradicionālajām dzimumu struktūrām” skolās.

Stokholmas pirmsskolas iestādē Egalia viss – grāmatas, rotaļlietas utt. tiek rūpīgi atlasīts, lai veicinātu dzimumvienlīdzībai atbilstošu perspektīvu un izvairītos no tradicionālo dzimumu un vecāku lomu izpausmēm. Skolotāji cenšas lietot “džendera frāzes” cik maz vien iespējams. Ziemsvētkos Egalia darbinieki, protams, arī pārrakstīja zviedru tradicionālo dziesmu par “HEN cep kūkas”.

Tie, kas uzskata, ka dzimumlīdztiesībai vai dzimumneitralitātei vajadzētu būt mūsdienu sabiedrības neatņemamai pazīmei, ir pārliecināti, ka šādas “vērtības” ir jāieaudzina agrīnā vecumā. Zaļā partija ir pat ieteikusi nozīmēt “džendera pedagogus”, kuri darbotos kā uzraugi ikvienā pirmsskolas iestādē. Bet mazi bērni nevar izsvērt argumentus par vai pret iejaukšanos valodas lietās un tie nevar analizēt dzimumu lomas tā, kā pieaugušie to dara.

Ironiski, ka centienos atbrīvot zviedru bērnus no tā sauktās normatīvās uzvedības, dzimumneitrālitātes piekritēji pakļauj viņus visam jauno noteikumu komplektam un jaunajām normām, kad tradicionālas formas kļūst par tabu, valoda tiek reglamentēta, un šajā sakarā bērnus cieši novēro audzinātāji. Kāda zviedru skola izmeta ārā savas rotaļu automašīnas, jo zēnus tas “dzimumkodējot” un automašīnām esot augstāks statuss nekā citām rotaļlietām. Vēl viena pirmsskolas iestāde izņēma “brīvo rotaļu laiku” no sava grafika tādēļ, ka tad, kad bērni brīvi spēlējas, rodas un nostiprinās stereotipiski dzimumu modeļi. Brīvā spēlē ir hierarhija, izslēgšana, un iebiedēšanas iedīgļi.” Un tāpēc katra bērna  darbība tiek vērota un vadīta – kādas attiecības viņi veido, kādas spēles viņi spēlē un kādas dziesmas viņi dzied…

Pēc Nathalie Rothschild, http://www.slate.com .
Saistītais raksts: http://www.diena.lv/blogi/vienlidzibas-del-aizliegta-sniegbaltite-13924353

Nikomēds
/14.04.2012/
Avots: http://www.diena.lv/blogs/nikomeds-292

Šis ieraksts tika publicēts !!! PAR BĒRNIEM !!!, Homoseksuālisms, pedofīlija, Kat.: Politika, Reģ.: GEIropa, Veids: Analīze, versija, viedoklis. Pievienot grāmatzīmēm tā pastāvīgo saiti.

2 Responses to Zviedrija – valsts, kas grib likvidēt dzimumus

  1. hrv0301 saka:

    TĀPAT KĀ HITLERA UN STAĻINA IDEJAS ARĪ ŠĪM IDEJĀM VIETA BŪS VIENĀ LIELĀ MĒSLU KAUDZĒ !!!

  2. Pēteris saka:

    Lai jau likvidē dzimumus. Varbūt tad mūs mazāk žņaugs zviedru bankas – žņaugšana arī vairāk puišeļiem raksturīga 😀

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Mainīt )

Connecting to %s