Krievu politologs: Irānai jau ir kodolieroči

Sergejs Kurginjans

„Irāna jau ir kodolvalsts”, vēl 2009.gadā paziņoja Krievijas politologs Sergejs Kurginjans. „Irānai, visdrīzāk ir dažas, ne pārāk lielas  atombumbas, ar ko vēl [2009.gadā] nav iespējams aprīkot nesējraķetes, bet pēc pāris gadiem Irānas kodolarsenāls būs daudz lielāks”

„Kodolieroču izplatības problēmai nav nekāda sakara ar to, ko apspriež starptautiskā sabiedrība. Tie nav atsevišķi kodolzinātnieki-avantūristi, kas braukā pa pasauli un rada valstīm kodolieročus. Tas ir valstu slepeno dienestu konsorcijs, kurš pārvieto figūras pa pasaules spēļu laukumu. Šādā ziņā nav obligāti, ka kāda valsts pati rada atomieročus, tos vienkārši tai iedos. Divas nedēļas pēc tam, kad Irāna pierādīs, ka tai ir atomieroči (veiks atomizmēģinājumu/paraugdemonstrējumu), Saūdu Arābija arī paziņos par atomieroču esamību tās arsenālā. Saūdu Arābija jau sen ir nopirkusi atomieročus, Saūdu Arābija finansēja Pakistānas atomprogrammu, Pakistānas kodolprogramma bija kopuzņēmums, kurā piedalījās tai skaitā arī Ziemeļkoreja un citas valstis.

Kāda ir kodolieroču izplatības procesa būtība? Par cik starptautiskās tiesības ir iemītas dubļos, visnoziedzīgāk pirmo reizi to izdarīja Klintons Serbijā, veicot Serbijas bombardēšanas un paziņojot, ka Serbija tiks iedzīta akmens laikmetā. Par cik starptautiskās tiesības praktiski nedarbojas, valstis grib iegūt savas drošības garantijas. Spēks ir vislabākā garantija. Viņi uzskata, ka, ja viņiem būs atombumba un viņiem būs iespēja to nomest kaut kur blakām, tad viņus nemēģinās iebombardēt akmens laikmetā. Bet, ja viņiem šādas garantijas nebūs, tad ar viņiem darīs visu, kas ienāk prātā. Šīs valstis uzskata, ka atomieroči ir vienīgais viņu aizsardzības līdzeklis un tāpēc viņi visiem spēkiem tieksies to iegūt un pašreizējā „mīkstajā” pasaulē viņiem tas izdosies. Šī ir fundamentāla problēma.

Kad man jautā vai es esmu kategorisks vienpolāras pasaules pretinieks, es atbildu un varu atbildēt vēlreiz, ka pirmkārt vispār nesaprotu, ko nozīmē polāra pasaule. Kad tiek teikts, ka pasaule ir daudzpolāra, tas nenozīmē, ka ir tik daudz polu cik ir valstu. Tātad tiek saprasts, ka ir lielas valstis un ir lielo valstu satelītvalstis. ANO statūti principā izslēdz šādu sistēmu, bet ANO drošības padomes eksistence to apstiprina. Tātad visi saprot, kas ir daudzpolāra pasaule, tā ir lielu valstu un to satelītvalstu pasaule. Otrkārt, lai ir vienpolāra pasaule, tikai, ja ASV grib kļūt par 4.Romu, tad viņiem ir jāsaprot, ka par to nāksies maksāt. Bet maksa par to ir sekojoša – 200000 kontingents Irākā, 400000 liels kontingents Irānā, gatavība karot tālāk pa visu Islāma valstu joslu, ieskaitot ar Pakistānu un Indonēziju, vismaz 3 miljonu liela armija, kas atradīsies provincēs, kā Romas leģioni un skaidrs impērijas provinču attīstības plāns, tas ko kādreiz sauca par „Pax Romania” Ko ASV var piedāvāt valstīm? Japānai un Vācijai savulaik bija ļoti skaidrs piedāvājums, bet kas tika piedāvāts Irākai? Irāku praktiski sadalīja, vienu tās daļu atdeva Irānai, jo tā ir šītu, Irākas sunītu daļu pārvērta par bandītu perēkli, bet kurdus pataisīja par Turcijas pretiniekiem tādējādi sākot graut vislaicīgāko reģiona valsti, lūk ko amerikāņi izdarīja.

Lai izdarītu savādāk, varēja pakārt vienalga ko, bet vakjadzēja atbalstīties uz Irākas nacionālajiem spēkiem, kas veiktu valsts modernizāciju, tas ir uz to pašu BAAS partiju, kas tika pasludināta par noziedzīgu. Tika nolemts balstīties uz liberāļiem. Atklāt jums noslēpumu, Irākā vispār nav liberāļu. Tiklīdz mēs šajās valstīs uzsākam demokrātiskās spēlītes tā uzreiz tur uzvar radikālie islāmisti tādi kā „Brāļi musulmaņi”. Formālās demokrātijas pasludināšana šajās valstīs ir nonsenss. Ja ir vēlēšanās kaut ko darīt, tad pasludiniet modernizācijas prioritātes un veiciet to kā tas ir darīts iepriekš, kā to darīt ir zināms, vēsture ir bagāta ar modernizācijas veikšanas piemēriem.

Par cik ASV neko tādu nedara, nepasludina nekādu sakarīgu šo valstu attīstības programmu un neizvieto tajās savus leģionus, tā nav Roma. Ja viņi nav Roma, tad kas viņi ir? Un kurš aizpilda vakuumu, kurš ir izveidojies pēc komunistiskās sistēmas sabrukšanas? Šo vakuumu neviens neaizpilda. Bet dabā tā taču nenotiek, ka tukša vieta paliek brīva, tāpēc  šai vakuumā lien visnešķīstākie spēki. Pasaule kļūst haotiska, bet ASV  kļūst nevis par Romu, bet par Kartāgu. ASV iejaucas un aiziet, iejaucas un aiziet, aiz sevis atstājot haosu. Un kamēr pasaule tā ir iekārtota, atomieroču izplatība ir neizbēgama.

Atomieroči varēja neizplatīties, kad pasaulē bija divas lielvalstis, katra no lielvalstīm sekoja saviem sabiedrotajiem, lai tiem nebūtu kodolieroču, bet pasaules drošības garantija bija abu lielvalstu stratēģiskie kodolieroči. Šodien, katrs grib sev iegūt šīs drošības garantijas un viņi viņas arī iegūs, pasaulē rit vēl nepieredzēta bruņošanās sacensība, kam pievienojas krīzes. Iepriekš teica ka krīzes nebūs, jo pasaule pēc PSRS sabrukuma ir kļuvusi saprātīga, bet kā izrādās tās krīzes ir. Un ko, krīzes būs, bet konfliktu nebūs?!

Vai nu cilvēce tik tiešām pārvarēs kādu barjeru un ieies citā attīstības stadijā vai arī kodolieroči turpinās izplatīties. Runas šai sakarā par visko citu ir surogāts, tukša pļāpāšana, jo problēmas ir jārisina pēc būtības pašā saknē. Tāpēc nav būtiski vai Irānai ir atomieroči. Un, ja tur valdītu šaha režīms, tad viss būtu kārtībā?! Tad Irāna būtu labs Rietumu sabiedrotais?! Problēma tātad ir apstāklī, ka Irānā pie varas ir noteikti spēki. Bet kādēļ viņi ir pie varas? Tāpēc, ka citi spēki neizvirza sakarīgu rīcības programmu un nespēj konsolidēt iedzīvotājus. Tātad programma minimums ir panākt, lai Irānā pie varas būtu sakarīgi spēki, bet programma maksimums ir tā pārveidot pasauli, lai tā atkal kļūtu stabila. Un es neredzu kā to ir iespējams izdarīt, pilnvērtīgi neatjaunojot Krieviju. Praksē izrādījās, ka tās lielvalsts, kas varbūt nebij perfekta, demontāža pārvērš pasauli par vienkārši drausmīgu un tas tukšums, kas ir izveidojies šīs lielvalsts vietā, kļūst par tādu kā ģeopolitisko melno caurumu, kas ievelk  pasauli atomkarā. Tā nav baiļu pārdošana, tā ir realitāte.

Šādā ziņā vis kas notiek Irānā tik tiešām ir bīstami. Un? Kā ar to tiek piedāvāts cīnīties? ASV bombardēs Irānu? Vai viņi atstās šo godu Izraēlai? Un ko Izraēla tur var izdarīt? Viņi sagraus dažus objektus, bet tālāk viss atkal sāksies no jauna, tikai daudzkārt naidīgākā atmosfērā. Un šādā atmosfērā agri vai vēlu Tuvajos Austrumos pa kādu no valstīm tiks dots nopietns trieciens. Un tas,  ko neviens nesaprot, bet ko vajadzētu saprast visiem, ka nopietns trieciens no vienas puses piespiedīs otru pusi dot atbildes triecienu, kas savukārt pilnībā izlādēs visus kodolarsenālus. Sāksies ķēdes reakcija. Un tad tik tiešām mēs nokritīsim pavisam citā pasaulē, pēc tam esošā cilvēce tik tiešām pārvērtīsies par kaut ko citu.

Pasaule karājas mata galā, līdzīgi kā tā karājās PSRS un ASV saspīlējuma lāikā. Ir laiks atvērt acis un ieraudzīt šo problēmu. Tā vietā tiek teikts, ka nevajag dramatizēt. Bet ko nevajag dramatizēt?! Kāds ir risinājums? ASV nespēj pildīt vienpolāras pasaules funkcijas. Un, kuram tad tās funkcijas vajag pildīt? Kam ir jāaizvieto šai ziņā ASV? Daudzpolārai pasaulei? Kas ar to tiek saprasts? Kurš ir Tuvo Austrumu pols? Izraēla? Irāna? Indija? Vai varbūt Pakistāna? Bet bez lielu valstu kā stabilitātes garantu eksistences visas mazās un vidējās valstis tieksies pēc kodolieročiem. Tāpēc ir jābūt  lieliem drošības garantiem  un ir jāpārveido šajā virzienā pasaule. Vai nu tas ir jauns Vīnes kongress vai nu tā ir līdzīga balansa izveidošana kāds savulaik bija  starp ASV un PSRS, bet kaut kādam globālam risinājumam ir jābūt. Bet, ja viņa nebūs, tad visi būs ar kodolieročiem un tad agri vai vēlu tie tiks izmantoti un tālāk sāksies domino efekts.„

Avots:

Informācijas aģentūra
/13.08.2012/

Šis ieraksts tika publicēts Kat.: Politika, Reģ.: Tuvie Austrumi, Veids: Analīze, versija, viedoklis, W: SERGEJS KURGINJANS. Pievienot grāmatzīmēm tā pastāvīgo saiti.

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

w

Connecting to %s