Austrālijas tiesa atzīst reitinga aģentūras “Standard & Poor’s” krāpšanos

Austrālijas Federālā tiesa atzinusi starptautiskās reitingu aģentūras “Standard & Poor’s” (”S&P”) vainu investoru mānīšanā un maldināšanā 2006.gadā – pāris gadu pirms globālās krīzes, vēsta ārvalstu mediji.

Pagājušā gada oktobrī 12 Austrālijas pilsētas vērsās tiesā, apgalvodamas, ka reitingu aģentūra tās ir apmānījusi, nosakot “ААА” reitingu ”Constant Proportion Debt Obligation” (CPDO) vērtspapīriem, kas iegādāti 2006.gadā.

”S&P” analītiķi tolaik apgalvojuši, ka šo obligāciju defolta risks ir mazāks par 1%, taču pēc vairākiem mēnešiem vērtspapīri zaudēja 90% vērtības, bet varas iestādes zaudēja savus ieguldījumus par 16,6 miljoniem dolāru.

Tiesa atzina, ka ar augstākā reitinga noteikšanu obligācijām investori ir maldināti. Tiesa secinājusi, ka kopējie Austrālijas pilsētu zaudējumi obligāciju izlaides organizatora Nīderlandes bankas ”ABN Amro” un reitingu aģentūras darbību dēļ bijuši vairāk nekā 31 miljons dolāru.

”S&P” savu vainu notikušajā noliedz un solījusi pārsūdzēt tiesas lēmumu.

Austrālijas tiesas lēmums ir pirmais, kurā ir atzīta reitingu aģentūras vaina saistībā ar apzināti maldinoša un pārlieku augsta reitinga noteikšanu. ”The Financial Times” atzīmējis, ka šis tiesas lēmums kļūs par atskaites punktu līdzīgās tiesvedībās Eiropā, arī Lielbritānijā.

Atgādinām, ka reitingu aģentūru bieži vien politiskie un no reālās dzīves atrautie reitingi ir viens no globālās finanšu sistēmas darbības un vadības elementiem, tāpēc uzticības zudums reitingu aģentūrām un reālas atbildības pieprasīšana no tām var apgrūtināt esošās krāpnieciskās finanšu sistēmas darbību.

Reitingu aģentūru darbības, mākslīgi paaugstinot dažādu vērtspapīru reitingus, bija viens no iemesliem 2008.gada finanšu krīzei.  Tad daudzas emitētās obligācijas ar augstāko “ААА” reitingu salīdzinoši īsā laikā zaudēja savu vērtību, kā dēļ daudzi investori zaudēja savus ieguldījumus un bankrotēja.

Avots:
http://www.km.ru/economics/2012/11/12/mirovoi-finansovyi-krizis-i-ego-posledstviya/697100-avstraliiskii-sud-postavil
http://www.delfi.lv/bizness/pasaule/australijas-tiesa-atzist-sp-vainu-investoru-manisana-pirms-krizes.d?id=42801454

Informācijas aģentūra
/13.11.2012/

Šis ieraksts tika publicēts Kat.: Ekonomika, Reģ.: Anglosaksija, Veids: Ziņa. Pievienot grāmatzīmēm tā pastāvīgo saiti.

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.