Sīrijas prezidenta Bašara al Asada uzruna (fragmentu apkopojums)

Sīrijas prezidents Bašars al Assads

Sīrijas prezidents Bašars al Assads

06.01.2013 Sīrijas prezidents Bašars al Asads Damaskas operas zālē uzstājās ar uzrunu Sīrijas sabiedrībai.

„Tas, ko pašreiz pārdzīvo Sīrija, līdzinās negaisa mākoņiem.  Tikai ar plikām emocijām neizdosies atgriezt bojāgājušos, pabarot izsalkušos , atjaunot stabilitāti un drošību valstī. Cerība rodas ciešanās pretojoties kurām nobriest svarīgākie un nozīmīgākie lēmumi. Kad beigsies negaiss, spēcīgs lietus attīrīs visu un aiznesīs projām visu slikto.

Nevar runāt par  Sīrijas problēmas atrisināšanu, neņemot vērā  vietējos, reģionālos un starptautiskos faktorus. Šodien mūsu Tēvzeme  un tās tauta stāv pretī ienaidniekam un bandītiem, kuru noziegumi ir destabilizējuši situāciju valstī kā sekas ir arī pārtikas, degvielas un elektroenerģijas trūkums. Sīrijā iekļuvušie bandīti nogalina nacionālos kadrus un iznīcina infrastruktūras objektus, tāpēc to nekādi nevar saukt par revolūciju vai cīņu par varu. Tā ir tieša agresija pret Sīrijas tautu. Šīs agresijas mērķis ir sabiedrības sašķelšana un Sīrijas sadalīšana.

Islāmisma radikāļi un Al-kaidas biedri, kuri ieradušies Sīrijā no visām pasaules malām, pielieto teroristisko aktu un slepkavību taktiku.  Viņu ideoloģija, kas ir importēta no ārzemēm, ir sveša Sīrijas sabiedrībai.

Sīrijas krīzi ir izraisījuši gan iekšējie, gan reģionālie faktori, jo ir valstis, kuras vēlas sadalīt Sīriju un mazināt tās nozīmību reģionā. Tie, kuri apbruņo un finansē teroristus vēlas sasniegt tieši šo mērķi. Tomēr Sīrijas tautas apzinīgums izrādījās spēcīgāks par nelabvēļu sazvērestībām.  Sīrija ir, bija un paliks brīva valsts, kura neatzīst rupja spēka un diktāta politiku, kas rada lielu Rietumvalstu neapmierinātību, jo viņi cerēja izmantot Sīrijas iekšējās problēmas, lai mūs pakļautu.

Rietumi tā nebūt nav visa starptautiskā sabiedrība. Ir vēl pietiekami daudz citu valstu, tādas kā Krievija, Ķīna, BRIC valstis, kuras noraida iejaukšanos suverēnu valstu iekšējās lietās. Tai pat laikā nevar runāt par Sīrijas krīzes noregulēšanu neņemot vērā reģionālos un starptautiskos faktorus.

Attīstītās sabiedrības domstarpības starp valdošās varas pretiniekiem un piekritējiem noved pie optimālas valsts attīstības nevis pie tās sagraušanas un iznīcināšanas.  Tamlīdzīgas domstarpības attīstītās sabiedrībās tiek atrisinātas sabiedrības iekšienē, neapdraudot valsts drošību un stabilitāti.

Sīrijā ir tautas un ārvalstu aģentu konflikts, kas no Sīrijas sabiedrības prasa visu sabiedrisko slāņu konsolidāciju.

Šai karā var uzvarēt tikai aizstāvot Dzimteni un realizējot ieplānotās reformas. Nedrošības apstākļos nav iespējams veikt reformas. Visi, kas vaino mūs, ka mēs uzsvaru liekam tikai uz bruņotu spēku, kļūdās, jo jau kopš konflikta paša sākuma valsts vadības prioritāte bija politiski risinājumi un dialogs. Mēs esam gatavi uzklausīt jebkuru, kuram ir Sīrijas attīstības pa progresa un uzplaukuma ceļu programma. Tomēr kā vēlāk izrādījās, mums nemaz nav sarunu partnera ar ko runāt. Nevaram taču mēs mēģināt kaut ko sarunāt ar ekstrēmistiem, kuri saprot tikai vardarbības , slepkavību un terora valodu.  Vai arī ar bandītiem, kuri saņem norādījumus no ārvalstīm. Jārunā ir ar patstāvīgiem spēlētājiem, nevis ar viņu marionetēm, ar saimnieku, nevis ar viņa kalpu. Rietumvalstis nevēlas runāt, jo tās ir pieradušas tikai pavēlēt, bet sīrieši ir lepna un brīvību mīloša tauta, kura nav pieradusi izpildīt pavēles un pakļauties diktātam. Par to Rietumiem nevajadzētu aizmirst.

Ir iespējams sekojošs Sīrijas krīzes politisks risinājums.

Pirmajā etapā starptautiskās un reģionālās valstis pārstāj finansēt, apbruņot un atbalstīt teroristus, bet viņi savukārt pārtrauc veikt savus noziegumus.  Tā tiks radīti apstākļi, lai Sīrijas bēgļi varētu atgriezties mājās.  Tikai pēc šo nosacījumu izpildes armija pārtrauks savas operācijas, saglabājot tiesības atbildēt uz agresiju.

Nepieciešams mehānisms, kurš kontrolētu kā konfliktā iesaistītās puses pilda šos nosacījumus.

Pēc tam līdzšinējā valdība sāks tiešas un atklātas diskusijas ar visiem sabiedrības slāņiem, lai sagatavotu un sasauktu nacionālā dialoga konferenci, kurā piedalīsies visi sabiedriskie spēki, kuri ir ieinteresēti mierīgā krīzes pārvarēšanā. Konferencē būs jāizstrādā un jāapstiprina nacionālā hartija, kurai ir jānostiprina Sīrijas suverenitāti, teritoriālo vienotību, ārvalstu iejaukšanās nepieņemamību un vardarbības pārtraukšanu. Šis dokuments ieskicēs Sīrijas nākotni, tās konstitucionālo un juridisko sistēmu, ekonomisko attīstību, jaunus likumus par partijām un vēlēšanu likumu. Hartija tiks apstiprināta referendumā pēc kura tiks izveidota paplašināta valdība, kura varēs to realizēt.

Nākamais etaps – jaunas konstitūcijas apstiprināšana referendumā. Pēc tam paplašinātā valdība pieņems nacionālās dialoga konferences apstiprinātus  likumus, tai skaitā vēlēšanu likumu, saskaņā ar kuru tiks ievēlēts jauns parlaments. Saskaņā ar jauno konstitūciju tiks izveidota jauna valdība, izsludināta amnestija visiem konflikta dalībniekiem, atjaunota sagrautā infrastruktūra un izmaksāta kompensācijas cietušajiem.

Jebkurai mierīga noregulējuma iniciatīvai ir jābūt visu sīriešu interesēs, tai pat laikā tās nedrīkst lemt to vietā.  Sīrijas pilsoņiem nav pieņemama ārvalstu iejaukšanās. Jebkuram priekšlikumam ir jābalstās uz Sīrijas suverenitātes principa. Sīrija ir gatava pieņemt palīdzību, bet nekad nepieņems diktātu.

Kad Sīrija būs uzvarējusi šai karā, tā neaizmirsīs tos, kuri upurēja sevi un lēja asinis tās labā.

Tie, kuri liek likmes uz Sīrijas iekšēju novājināšanos, stipri kļūdās.”

Zīmīgi, ka gan pirms, gan pēc Bašara al Asada uzstāšanās sanākušie iedvesmoti skandēja atbalstošus saukļus. Pēc Asada uzstāšanā sajūsminātā publika mēģināja tikt līdz prezidentam, izsaucot drūzmēšanos.

Avoti:


Informācijas aģentūra
/19.01.2013/

Šis ieraksts tika publicēts Kat.: Politika, Reģ.: Tuvie Austrumi, Veids: Oriģinālziņa, W: BAŠARS AL ASADS. Pievienot grāmatzīmēm tā pastāvīgo saiti.

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.