Jaunizdota grāmata: Kārlis Balodis “Ievads tautsaimniecībā un ekonomiskā politika”

00236_Balodis_1vaksKopš maija lielākajās Latvijas grāmatnīcās ir pieejama slavenā latviešu ekonomista Kārļa Baloža grāmata “Ievads tautsaimniecībā un ekonomiskā politika”. Grāmatā ir apkopoti K.Baloža darbi „Ievads tautsaimniecībā” (1924.g.), “Ekonomiskā politika” (1923.g.), “Latvijas saimniecība pie spējīgas un pie nespējīgas valdības” (1928.g.), “Latvijas izveidošana. Individuālā un sociālā Latvija” (1919.g.), kā arī viņa fundamentālā pasaulslavenā  darba „Nākotnes valsts” apraksts.

Kārlis Balodis (1864-1931) ir pasaules līmeņa ekonomists, demogrāfs un statistiķis, kurš Latvijā vienmēr ir bijis un joprojām paliek ideoloģiski neērts.

Kārlis Balodis ieguva Krievijas Zinātņu akadēmijas augstāko balvu par pētījumiem demogrāfijā, bijis Berlīnes Universitātes profesors un ķeizariskās Vācijas valdības statistiķis un ekonomiskais padomnieks. Pamatojoties uz Baloža aprēķiniem un ieteikumiem, Vācija Pirmā pasaules kara laikā ieviesa pārtikas kartīšu sistēmu, tādējādi paglābjot tautu no bada.

Balodis bija pirmais, kurš zinātniski pierādīja ne tikai to, ka sociālisms ir iespējams, bet arī to, ka sociālisms ir efektīvāks par kapitālismu. Kārļa Baloža grāmata «Nākotnes valsts» kalpoja par paraugu pirmajam tautsaimniecības plānam Padomju Savienībā un lika pamatus plānveida ekonomikai. Baloža plāni tika realizēti gan Padomju Savienībā,  gan daļēji arī Ulmaņlaiku Latvijā. Balodi tāpat var uzskatīt gan par Japānas, gan Kanādas ekonomisko brīnumu vienu no garīgajiem tēviem, un viņa pieeja lielā mērā ir ES ekonomiskās politikas pamatā.

«Tas ir gudrākais un taisnīgākais latviešu vidū,» par Balodi savulaik teicis Rainis. Balodis ekonomiku apskata ciešā sasaistē ar ētiku un cilvēces attīstību vispārējas labklājības virzienā, kas šodien, kad egocentriskie kapitālisti peļņas gūšanas vārdā arvien vairāk atsakās no sociālā taisnīguma principiem, ir jo īpaši aktuāli.

Grāmata ir mīkstos, laminētos vākos, A5 (210×148) formātā, 560lpp bieza. To ieteicams izlasīt gan ekonomikas un finanšu jomā strādājošajiem, gan ikvienam, kurš vēlas izprast ekonomikas un valsts pārvaldes būtību.

Lekcijas par Kārli Balodi:


Grāmatas “Ievads tautsaimniecībā un ekonomiskā politika” bezmaksas elektroniskā versija:
http://www.mediafire.com/file/qcnaxkuzr7nmb32/Ievads_tautsaimnieciba_un_ekonomiska_politika_Karlis_Balodis_doc_pdf.zip/file  ;  http://host-a.net/u/ipizdevnieciba/Ievads_tautsaimnieciba_un_ekonomiska_politika_Karlis_Balodis_doc_pdf.zip

Grāmatas iegāde internetā: https://drukatava.lv/gramatu-e-veikals/humanitaras-zinatnes/ekonomika/ievads-tautsaimnieciba-un-ekonomiska-politika

Šis ieraksts tika publicēts Kat.: Izglītība, Reg.: Latvija, Veids: Ziņa. Pievienot grāmatzīmēm tā pastāvīgo saiti.

3 Responses to Jaunizdota grāmata: Kārlis Balodis “Ievads tautsaimniecībā un ekonomiskā politika”

  1. Jānis saka:

    Liels prieks par to, ka šādi raksti tiek veidoti. VIsi varam mācīties kaut ko jaunu.

  2. Atbalsojums: Kārlis Balodis. Ievads tautsaimniecībā un ekonomiskā politika | ELEKTRONISKĀS GRĀMATAS

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.