G20 valstu tikšanās rezultāti

00259_G20Fundamentālas globālās politiskas un finanšu sistēmas pārmaiņas iezīmēja G20 valstu tikšanās Sanktpēterburgā. Šo pārmaiņu rezultātā ASV un Federālo rezervju sistēma (FDS – ASV centrālās bankas funkcijas izpildošs privāts kantoris) var zaudēt ekskluzīvas vispasaules valūtas emisijas monopoltiesības.

G20 ir 19 pasaules valstu + ES pārstāvju regulāras tikšanās par ekonomiskiem jautājumiem. G20 pirmsākumi meklējami 1999.gadā, kad 1997. – 1998. gadu krīzes ietekmē tikās vairāki attīstītāko valstu finanšu ministri un centrālo banku vadītāji. Pašreiz G20 sastāvā ietilpst Argentīna, Austrālija, Brazīlija, Kanāda, Ķīna, Francija, Vācija, Indija, Indonēzija, Itālija, Japāna, Dienvidkoreja, Meksika, Krievija, Saūda Arābija, Dienvidāfrika, Turcija, Lielbritānija, ASV un ES. G20 valstu iekšzemes kopprodukts (IKP) sastāda 90% no visas pasaules kopprodukta un tajās dzīvo trīs ceturtdaļas (75%) no visiem pasaules iedzīvotājiem.
Tikšanās notiek dažādās pasaules valstīs un šogad tā notika no 5. un 6. Septembrī Krievijā, Sanktpēterburgā.

Pirms samita, iegūstot pa speckanāliem informāciju, ka Ķīna un Krievija plāno Sanktpēterburgā paziņot par „valūtas savienības” izveidošanu, kura spēs kreditēt ekonomikas un atsevišķus projektus (tas ir, izlaist parādzīmes) , ASV strauji saasināja situāciju Sīrijā, lai nepieļautu šādu notikumu attīstības gaitu. Šādas alternatīvas finanšu sistēmas parādīšanās ir nāvīgi bīstama anglosakšu dolārorientētajai pasaulei.

Atrodoties ceitnotes [laika trūkuma termins šahā] stāvoklī, ASV sāk rīkoties pēc metodes – radīt problēmu, lai iemainītu pret kaut ko tās risinājumu.  Sīrijas situācijas saasināšanas jēga ir sekojoša – ja jūs paziņosiet par „valūtas savienības” izveidošanu, tad mēs sāksim karu, kurš ātri pāraugs reģionālā karā ar iespēju izvērsties pasaules karā. Un kara virpuļos alternatīvās finansu perspektīvas tiks vienkārši apraktas.

Tad nu, lūk, pirmajā G20 samita dienā, tiek parakstīta vienošanās starp „Gazprom” un „China National Petroleum Corporation” (CNPC) dabas gāzes piegādes un Krievijas naftas apguves nosacījumiem.  Kas ļoti būtiski – gāzes piegādes cena tiek atsaistīta no anglosakšu Henry Hub. Tas nozīmē, ka Krievija un Ķīna turpmāk pašas noteiks ogļūdeņražu cenu. Tas ir, Londonas biržā cena var pieaugt vai pazemināties, cena tur var tikt nosista vai pacelta, bet uz Krieviju un Ķīnu tas neatstās ietekmi, jo tagad būs iespēja arī izvēlēties samaksas valūtu – juaņus vai rubļus.

Tai pat dienā, tikai mazliet vēlāk, ziņu lentēs parādās sekojoša ziņa: „BRICS valstis [Brazīlija, Krievija, Indija, Ķīna, Dienvidāfrika] izveidos stabilizācijas fondu 100 miljardu dolāru apmērā, kurš veicinās pasaules tirgu atveseļošanos pēc tam, kad ASV pārtrauks kvantitatīvās stimulēšanas politiku. Par to pziņoja prezidents Putins „lielā divdesmitnieka” samitā, ziņo aģentūra Reuters. „BRICS valūtas rezervju iniciatīva atrodas noslēguma stadijā”, teica Putins, uzstājoties pirms BRICS valstu līderu tikšanās Sanktpēterburgā. „

Pēc tam, vakariņu laikā, līdz pusvieniem „plašā sastāvā” notiek Sīrijas problēmas apspriede. Pēc tam Putins un Lielbritānijas premjerministrs apspriežas vēl līdz trijiem naktī.

Otrās samita dienas rītā Putins paziņo: „Par svarīgu BRICS ekonomiskās sfēras sasniegumu ir uzskatāma Attīstības bankas izveidošana. Tā sākotnējais pamatkapitāls būs 50 miljardi dolāru.”

Visbeidzot 6.septembrī, lielajā preses konferencē Putins nāk klajā ar vēl vienu būtisku paziņojumu. „Krievija palīdzēs Sīrijai, ja pa šo valsti tiks dots ārējs militārs trieciens, paziņoja Krievijas prezidents Vladimirs Putins. „Vai mēs palīdzēsim Sīrijai? Palīdzēsim”, atbildēja V.Putins G20 noslēguma preses konferencē, atbildot uz atbilstošu jautājumu. „Mēs jau palīdzam – piegādājam ieročus, sadarbojamies ekonomiskos jautājumos, ceru, ka vairāk sadarbosimies sociālajā sfērā, tai skaitā, piegādājot humāno palīdzību civiliedzīvotājiem.”

Visbeidzot pašās samita beigās notika ASV un Krievijas prezidentu tikšanās, kas arī ir loģiski, jo sākumā prezidentu komandas saskaņo pozīcijas, tirgojas un tikai pēc tam iesaistās pirmās personas. „Krievijas prezidents Vladimirs Putins tikās ar ASV prezidentu Baraku Obamu. Par to viņš paziņoja G20 samita noslēguma preses konferencē. „Mēs runājām apmēram 20 – 30 minūtes saturīgā, konstruktīvā un labvēlīgā garā”, teica V.Putins, uzsverot, ka katrs no viņiem palika pie saviem uzskatiem. „Es nepiekrītu viņa argumentiem. Viņš nepiekrīt maniem argumentiem, bet dialogs ir un mēs dzirdam viens otra argumentus”, teica Krievijas prezidents.”

Un tagad par notiekošos cilvēcīgā, nevis diplomātiskā ziņu lenšu valodā.

Kas pēc būtības ir pilnvērtīga valūtas savienība? Tas ir sava veida kopējs „finanšu spilvens” fonda veidā, kas var krīzes gadījumā stabilizēt fonda dibinātāju valūtas. Kursu stabilizācija var notikt tikai šī fonda lieluma apmērā , kas pagaidām ir 100 miljardi dolāru. Pašreiz, kad apkārt „klīst” triljoni, šī ir niecīga summa. Bet… Lai fonds varētu izpildīt savas funkcijas, tam ir jānodibina banka, kura spēs kreditēt nepieciešamās fonda dalībvalstu programmas. Kā mūsdienīgs finansu institūts šī banka varēs iegādāties vērtspapīrus – gan paša fonda, gan fonda dibinātājvalstu parādzīmes. Tas savukārt nozīmē suverēnu naudas emisiju precīzi pēc šodien spēkā esošiem finansu noteikumiem. Tas ir ASV Federālo rezervju sistēmas lielākais murgs. Pilnvērtīga valūtas savienība tātad ir: Fonds + Banka + emisija. Samitā tika paziņots par Fondu un Banku.

Putins, izmantojot ASV spiedienu, konsolidēja ap Krieviju BRICS valstis un radīja neatkarīgas naudas emisijas instrumentu (neskaitot FRS), kurš pasaulē nav bijis kopš PSRS bojāejas.

Krievija un Ķīna samita laikā nepaziņoja par pilnvērtīgas valūtas savienības izveidošanu, tomēr tās veica virkni ļoti svarīgu darbību un paziņojumu:

1.  Gāzes cenas atsaiste no dolāra. Pagaidām tikai divu valstu starpā. Tomēr to piemēram var sekot arī citas BRICS valstis un ne tikai. Bet var arī protams nesekot. Te uzsvars tiek likts uz nākotni.
2. BRICS izveido suverēnu fondu 100 miljardu dolāru apmērā. Tas var finansēt usūrijas tīģerus, bet var arī finansēt infrastruktūras projektus. Galvenais, ka fonds vispār ir nodibināts un to var izmantot jebkurā brīdī. Piemēram, ja ASV atkal radīs vispasaules finanšu krīzi, tad fonds var kļūt par ļoti nopietnu globāla mēroga pievilcējspēku, kurš izmantos iepriekšējā (dolāra) visiem acīmredzamo nedrošumu.
3. Paziņojums par Attīstības bankas izveidošanu.
4. Krievija palīdzēs Sīrijai, ja pa šo valsti tiks dots ārējs militārs trieciens, saka Putins. Ķīna neko nesaka, bet tā atrodas blakām. Bet divi Ķīnas karakuģi jau ir piebiedrojušies pieciem Krievijas karakuģiem, kuri „izpilda pavēli” netālu no Sīrijas piekrastes. Kas notiks, ja šie kuģi nostāsies Sīrijas piekrastē? Tad jebkuras raķetes, kuras no jūras tiks raidītas Sīrijas virzienā var tikt notriektas ar šo kuģu pretgaisa aizsardzības sistēmu palīdzību, kā šiem kuģiem potenciāli bīstami objekti .

Putins praktiski ir iedzinis ASV stūrī. Pašreiz uzbrukt Sīrijai ir parādīt sevi visai pasaulei kā bezprecedenta nekaunīgu agresoru. Tas nozīmē pazaudēt atlikušās apkārtējo cieņas un reputācijas atliekas. Pat Francijas prezidents ir sācis izteikties, ka viņa valsts „sagaidīs ANO ekspertu gala slēdzienu”, kaut arī vēl nesen nemaz negrasījās to darīt. Savukārt atteikšanās no uzbrukuma Sīrijai tāpat ir cieņas un reputācijas zudums. Pēc intensīvas divu nedēļu draudu un vārdisko uzbrukumu plūdiem neveikt uzbrukumu lielvalstij nozīmē krahu. ASV spēka pamats ir dolārā (iespējā to emitēt neierobežotā daudzumā) un militārajā varenībā (iespēja diktēt jebkurai valstij jebkurus noteikumus, tai skaitā, pieprasīt pieņemt bezvērtīgos, ne ar ko nenodrošinātos dolārus). Dolārs jau vairs nav „tas pats vecais” un, ja vēl nebūs militārās varenības, tad pasaule patiesi kļūs daudz polāra.

Avoti:
http://nstarikov.ru/blog/30284
http://www.g20.org/docs/about/about_G20.html
http://bin.ua/news/economics/faec/145755-gazprom-otvyazal-ceny-na-kitajskij-gaz-ot-indeksa.html
http://www.gazeta.ru/business/news/2013/09/05/n_3162773.shtml
http://www.radiomayak.ru/#!/news/show/id/69907
http://www.rbc.ru/rbcfreenews/20130906184703.shtml
http://top.rbc.ru/politics/06/09/2013/875266.shtml

Informācijas aģentūra
/18.09.2013/

Šis ieraksts tika publicēts Reg.: Latvija. Pievienot grāmatzīmēm tā pastāvīgo saiti.

One Response to G20 valstu tikšanās rezultāti

  1. Erika saka:

    un kas ira autors sim tekstam?

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

w

Connecting to %s