Kāpēc jālasa grāmatas

00350_Lasam_gramatasGrāmatas ir jālasa, tas ir pozitīvi un noderīgi. Lai tie nebūtu tikai tukši apgalvojumi, mēģināšu paskaidrot kādēļ jālasa grāmatas, īpaši jaunībā.

1. Grāmatu lasīšana attīsta iztēli. Cilvēks lasa uniedomājas, ko autors ir mēģinājis pateikt, kādu ainu uzburt. Rakstnieks ar savu darbu inicializē lasītāja fantāzijas, bet tālāko tas paveic pats ar savas iztēles palīdzību. Lasot, cilvēks trenē savu iztēli, līdzīgi kā rēķinot matemātikas uzdevumus – prātu un loģisko domāšanu, bet sportojot – miesu, muskuļus, ķermeni.

Iztēle ir viens no būtiskiem attīstītas personības priekšnoteikumiem. Bez iztēles nevar veikt jaunradi, izdomāt ko nebijušu, kādus jaunus risinājumus, paņēmienus un izprast apkārt valdošās likumsakarības. Iztēle ievērojami pastiprina loģisko domāšanu. Iztēle palīdz, kad mums ir darīšana ar nezināmām vai neizzināmām lietām, tas ir – katru dienu. Vienkāršojot, ar iztēles palīdzību var uzzināt to, ko uzzināt nav iespējams.

2. Grāmatu lasīšana attīsta valodas izjūtu un spēju noformulēt savu viedokli. Cilvēki jūt viskaut ko, domā viskaut ko, bet noformulēt to skaidri un gaiši, lai gan pats saprastu un lai citiem būtu saprotams, ne visi var. Te vajag valodas izjūtu. Ja tādas nav, tad ne tikai cilvēku var uzskatīt par primitīvu, bet viņam ir apgrūtināti kļūt par žurnālistu, juristu, biroja darbinieku, ierēdni, skolotāju, vadītāju, politiķi, ekonomistu utt. Grāvjus rakt gan bez problēmām.

3. Grāmatu u.c. literatūras lasīšana papildina cilvēka faktoloģiskās informācijas bāzi. Lai gan pliki fakti neko nedod, bet bez tiem arī nevar. Jo vairāk faktu zini, jo labāk. Protams, tas viss komplektā ar spēju izmantot šos faktus, saprast likumsakarības utt., bet tāpat faktoloģiskās informācijas bāzei ir jābūt, lai loģikai un iztēlei būtu ar ko strādāt.

Jālasa katram, pirmkārt, tas, kas patīk, kaut vai lubu romāni, jo iztēli un valodas izjūtu attīsta jebkura kvalitatīva literatūra. Bet vislabāk, protams, lasīt grāmatas, kurās papildus visam ir labs faktoloģiskais materiāls, piemēram grāmatas par vēsturi, par reāliem notikumiem, parādībām utt.

Viss, esmu runājis, kam ir ausis tas dzirdēja.

Jānis Kalniņš
/14.09.2010/

Avoti:
http://www.diena.lv/blogi/gramatas-nelasa-tikai-lohi-un-luzeri-750196
http://zinojumiepasta.wordpress.com/raksti/kapec-jalasa-gramatas/

Informācijas aģentūra
/04.07.2014/

Šis ieraksts tika publicēts Kat.: Izglītība, Reg.: Latvija, Veids: Analīze, versija, viedoklis. Pievienot grāmatzīmēm tā pastāvīgo saiti.

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.