Polijas ārlietu ministrs: „Poļu – amerikāņu alianse ir bezjēdzīga, pat kaitīga”

Radoslavs Sikorskis, Jaceks Rostovskis

Radoslavs Sikorskis, Jaceks Rostovskis

Polijas ārlietu ministrs Radoslavs Sikorskis neformālā sarunā ar bijušo finansu ministru Jaceku Rostovski, lietojot necenzētu leksiku, paziņoja, ka poļu – amerikāņu alianse ir bezjēdzīga. Saruna notika 2014.gada pavasarī kādā no elitāriem restorāniem un tās transkripciju 22.06.2014 publicēja poļu žurnāls „Wprost”.

„Poļu – amerikāņu alianse ir bezjēdzīga, pat kaitīga, jo dod poļiem viltus drošības sajūtu. … Pilnīgs stulbums. Mēs iesaistīsimies konfliktā ar Vāciju, ar Krieviju un uzskatīsim, ka viss ir kārtībā, tikai tāpēc, ka esam „apmierinājuši” [domāts seksuāli] amerikāņus, „ neformālā sarunā skarbi atklāts ir Sikorskis.

Citā sarunā Sikorskis kritizē Lielbritānijas premjerministra Deivida Kemerona diplomātiju Eiropā, bet vēl citviet Sikorskis apgalvo, ka poļi cieš no „nēģeru” mentalitātes: “Polijas problēma ir tā, ka mums piemīt ļoti tukšs pašlepnums un zems pašnovērtējums,” apgalvo Sikorskis

Publiskotie sarunu atšifrējumi ir turpinājums Polijā uzliesmojušajam „ierakstu skandālam”, kurš aizsākās sestdien 14.06.2014, kad tika publiskota Polijas Centrālās Bankas vadītāja Mareka Belkas un iekšlietu ministra Bartlomeja Senkeviča saruna, kurā abi vienojās par valdības ekonomikas politikas finansiālu atbalstīšanu no bankas puses, lai nākamajās vēlēšanās vara nenonāk opozīcijas rokās.  Centrālās Bankas šefa prasība bija toreizējā finanšu ministra Jaceka Rostovska atbrīvošana no amata, kam Senkevičs arī piekritis.

Pirmdien, 16.06.2014 tika publiskota arī bijušā satiksmes ministra Slavomira Novaka sarunu ar bijušo finanšu viceministru Andžeju Parafianoviču. Abi ieraksti veikti amatpersonu iecienītā tikšanās vietā – restorānā „Pūce un draugi” (Sowa i Przyjaciele).

Noklausīšanās skandāls vēl plašāku publicitāti ieguva, kad trešdien, 18.06.2014, pēc žurnāla “Wprost” redaktora paziņojuma, ka sekos tālākas materiāla publikācijas, vēlu vakarā notika valsts drošības dienesta iebrukums redakcijas telpās ar mērķi konfiscēt nelegālos noklausīšanās materiālus.

Tā vietā, lai reaģētu uz izplatīto informāciju un to pārbaudītu, Polijas valdības vadītājs Donalds Tusks, kas ieņem šo amatu jau no 2007. gada, preses konferencē paziņoja, ka neredz neko nosodāmu politiķu sarunās, kas bijušas privātas un, lai gan valoda dažbrīd esot bijusi vulgāra, pati saruna notikusi ar mērķi, lai uzlabot valsts situāciju kopumā. Kā vienīgo vaininieku Tusks norādīja bijušo satiksmes ministru Slavomiru Novaku. Polijas premjers lika uzsvaru uz ierakstu nelegālo izcelsmi, aicinot meklēt noziedzniekus un neļaut šķelt Polijas iekšējo vienotību.

Ir aizdomas ka vēl nepublicētajos sarunu ierakstos ir piedalījušies arī citi Polijas augsta mēroga valstsvīri, kuri pieķerti izmantojot savstarpējos sakarus, lai kārtotu pat savas privātās lietas un jautājumus, kas radušies saskarsmē ar valsts institūcijām.

Radoslavs Sikorskis ir Polijas ārlietu ministrs Donalda Truska valdībā, valdošās liberālās Pilsoniskās platformas (PO) līdera vietnieks, kuru Polija gatavojās piedāvāt kā nākamo Eiropas Savienības (ES) augstāko pārstāvi ārlietās.

Šis skandāls, kurš ir radies iekšpolitisku un globālu cīņu rezultātā, ir pamācošs arī Latvijas publikai (tiem, kuri vēl ir saglabājuši spēju domāt patstāvīgi), jo kārtējo reizi parāda gan politiķu melīgo, liekulīgo un cinisko dabu, gan arī viņu primitīvismu un morālo stāju. Pie tam Sikorskis savos izteikumos, lai gan rupji, bet pietiekami precīzi noraksturoja patiesās poļu-amerikāņu attiecības. Latvieši un Latvija šai ziņā atrodas sliktākā, nožēlojamākā un pazemojošākā stāvoklī.

Avoti:
http://www.nto.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20140622/KRAJSWIAT/140629854
http://www.thenews.pl/1/2/Artykul/174386,Tape-scandal-PolishAmerican-alliance-worthless-says-foreign-minister
http://www.bizness.lv/zinas-pasaule/id/26134/noklausisanas-skandals-izraisa-valdibas-krizi-polija-arlietu-ministrs-izteicies-pret-sadarbibu-ar-asv
http://www.delfi.lv/news/world/other/sikorska-noklausito-sarunu-skandals-liek-raudzities-kremla-virziena-pielauj-komentetaji.d?id=44652684

 

Informācijas aģentūra
/04.07.2014/

Šis ieraksts tika publicēts Kat.: Politika, Reģ.: GEIropa, Veids: Oriģinālziņa. Pievienot grāmatzīmēm tā pastāvīgo saiti.

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Mainīt )

Connecting to %s