Ugunsgrēks Krievijas lielveikalā: vairāki arestētie jau pēc nedēļas

ugubsgreks

Vienā no Kazaņas (Krievija) lielākajiem tirdzniecības centriem “Admiral” trešdien 11.03.2015 notika ugunsgrēks, kurā dzīvību zaudēja vismaz 18 cilvēki, bet 50 guva dažāda veida traumas. Ugunsgrēkā, kurš sākās pakāpeniski un sākotnēji no atbildīgo personu puses netika uzņemts nopietni, nodega viss tirdzniecības centrs (platība – 4000 kvadrātmetru) un no tā tika evakuēti apmēram 650 cilvēki.

Tā kā šī traģēdija pēc savas būtības ļoti līdzinās Zolitūdes lielveikala sagrūšanai Rīgā, zīmīgi, ka Krievijas izmeklēšanas iestādes savu darbu sāka nekavējoties un ka pirmās nedēļas laikā tika identificēti vairāki aizdomās turamie: divi arestēti, divi aizturēti, bet divi izsludināti meklēšanā.

Aleksejs Semins, Guseins Gahramanovs

Aleksejs Semins, Guseins Gahramanovs

Plašāk zināmākais no sešiem aizdomās turamajiem ir 47 gadus vecais Aleksejs Semins, ASG grupas īpašnieks, miljardieris, kura īpašumi pēc “Forbs” aplēsēm ir 1,15 miljardus vērti. Kopā ar Seminu aizdomās tiek turēts viņa padotais – 40 gadus vecais Roberts Hairuļins, “AC menedžment” ģenerāldirektors, kura īpašumu struktūrā ir “Kazaņas zemes investīciju fonds”, kurš savukārt ir nomināls Tirdzniecības centra “Admiral” īpašnieks.

Roberts Hairuļins

Roberts Hairuļins

Pēc izmeklētāju domām 2004.gadā Semins ar Hairuļinu iegādājās bijušās rūpnīcas “Sirpis un āmurs” četrus korpusus, kas 2008.gadā tika apvienoti vienā ēkā, lielveikala izveidošanai (līdzīgi kā TC “Alfa” un TC “Domina” Rīgā). Izmeklētāji konstatēja, ka dokumentos nav norādes, ka ēka ir tikusi rekonstruēta, tādējādi īpašnieki būvniecības procesā iesaistītajām valsts iestādēm ir snieguši nepatiesas ziņas.

2009.gadā Hairuļins saņēma tehnisko un kadastrālo pasi TC “Admiral” reģistrēšanai. Pēc tam TC “Admiral” tika izīrēts SAI “Zarja” tirdzniecības procesa organizēšanai.

Abi biznesmeņi tiek apsūdzēti sekojošu Krievijas Federācijas Krimināllikuma pantu pārkāpšanā: 1.“Ugunsdrošības noteikumu pārkāpums neuzmanības dēļ, kura rezultātā ir gājuši bojā divi vai vairāk cilvēku”; 2. “Dienesta pilnvaru pārsniegšana, kas ir izraisījis smagas sekas”; 3. “Darbu veikšana vai pakalpojumu sniegšana, kas neatbilst drošības noteikumiem, kā rezultātā ir gājuši bojā divi vai vairāk cilvēku”; 4. “Apliecības vai cita oficiāla dokumenta viltošana, kurš dod tiesības vai atbrīvo no pienākumiem ar mērķi izmantot to vai pārdot”. Kopumā biznesmeņiem draud brīvības atņemšana līdz pat 15 gadiem.

Hairuļins tika arestēts 14.martā, bet Semina atrašanās vieta tiek noskaidrota. Viņš, visdrīzāk, atrodas ārzemēs, kur viņam ir nekustamie īpašumi. Semins jau paspēja nosaukt viņam inkriminētās apsūdzības par absurdām. Intervijā LifeNews viņš apgalvoja, ka nebija nodegušās ēkas īpašnieks un ka viņam piederēja tikai atsevišķas daļas investīciju fondā. Tāpat viņš paskaidroja, ka negrasās tuvākajā laikā atgriezties Krievijā.

15.martā tiesa līdz 11.maijam apcietināja SIA “Zarja” ģenerāldirektora vietnieku par drošības tehnikas jautājumiem – 34 gadus veco Nikolaju Kaekinu. Iepriekš līdz tam pašam laikam tika arestēts arī pats ģenerāldirektors Guseins Gahramanovs. Pēc izmeklētāju domām viņi abi ir atbildīgi par savlaicīgu evakuācijas darbu neuzsākšanu, kā arī viņi nenokordinēja drošības dienesta darbu, lai tas nepieļautu mazumtirgotāju atgriešanos jau degošajā lielveikalā pēc savām precēm.

Pēc izmeklētāju domām ugunsgrēks sākās parfimērijas izstrādājumu tirdzniecības vietā dēļ neuzmanīgas apiešanās ar uguni. Tāpat tiek izskatīta versija par tīšu dedzināšanu. Jebkurā gadījumā izmeklēšanā ir konstatēts, ka ēkā netika ievēroti ugunsdrošības noteikumi un ka ēka nebija piemērots tirdzniecības veikšanai.

Gaļina Isajeva

Gaļina Isajeva

15.martā tika aizturēta Gosstrojnadzora (Būvvaldes analoga) speciāliste Gaļina Isajeva. Viņa tiek turēta aizdomās par nolaidību, pildot dienesta pienākumus, kas ir izraisījis vairāk kā 10 cilvēku nāvi. Isajeva 2013.gadā pārbaudīja TC “Admiral” atbilstību būvniecības un ugunsdrošības normām un nekonstatēja nekādus pārkāpumus. Aizturētā jau ir uzrakstījusi prokuroram vēstuli, kurā apgalvo, ka neesot nekāda pamata turēt viņu aizdomās par nolaidību.

Minzilja Safina

Minzilja Safina

Sestā aizdomās turamā ir tiesu izpildītāja Minzilja Safina, kura ir izsludināta meklēšanā. Arī viņa, līdzīgi kā Isajeva tiek turēta aizdomās par nolaidību. 2013.gadā viņa slēdza lietu pret SIA “Zarja”, kura tika pieķerta ugunsdrošības noteikumu neievērošanā.

No šī gadījuma ir ļoti labi redzama starpība starp Krieviju un Latviju un tas, kādēļ visu pasugu nelieši (tai skaitā biznesmeņi) tik ļoti nemīl Krieviju. Sadega tirdzniecības centrs, gāja bojā cilvēki, pie atbildības tiek saukti arī īpašnieki, pat neskatoties uz to, ka bija realizēta shēma (ar iznomāšanu), kurai no viņiem vajadzēja noņem jebkādu atbildību (sliktākā gadījumā par visu atbild izīrētājs).

Zolitūdes Maksimas lietā nav neviena aizturētā, lai gan bija brēcoši drošības normu pārkāpumi. Maksimas īpašnieki un augstākās amatpersonas pie atbildības nav sauktas, tāpat kā atbildīgie ierēdņi un būvnieki. Savukārt korupcijā pieķertais Pūce tikai atkāpās no amata nevis nokļuva, kur viņam bija jānokļūst – aiz restēm.

Avoti:
http://kazanfirst.ru/feed/41928
http://www.vesti.ru/doc.html?id=2422896
http://www.vesti.ru/theme.html?tid=108242

Informācijas aģentūra
/20.03.2015/

Šis ieraksts tika publicēts Kat.: Notikumi, Reģ.: Krievija, Veids: Ziņa. Pievienot grāmatzīmēm tā pastāvīgo saiti.

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.