Forbes: Krimas iedzīvotāji ir apmierināti ar pievienošanos Krievijai

Kenets Rapoza

Kenets Rapoza

Iespējams ASV un Eiropas Savienība grib “glābt” Krimas iedzīvotājus no viņiem pašiem. Kā izrādās Krimas iedzīvotāji ir pilnībā apmierināti ar esošo situāciju.

Gadu pēc Krimas aneksijas viena no veiktajām iedzīvotāju aptaujām parāda, ka Krimas iedzīvotāji (gan krievi, gan ukraiņi, gan tatāri) ir vienoti vienā jautājumā: dzīve ar Krieviju ir labāka nekā dzīve ar Ukrainu.

Pēdējo 12 mēnešu laikā Krimā maz kas ir mainījies. Neskatoties uz visiem Kijevas, Briseles, Vašingtonas un EDSO pūliņiem, lielākais vairums Krimas iedzīvotāju uzskata, ka referendums par atdalīšanos no Ukrainas bija likumīgs. Tāpēc Rietumvalstīm agri vai vēlu būs jāatzīst Krimas tiesības uz pašnoteikšanos. Protasm, ja vien neuzskata, ka vietējie iedzīvotāji, kurus aptaujāja Gallup un GfK, uz jautājumiem atbildēja bruņotu FSB aģentu klātbūtnē.

2014.gada jūnijā Gallup institūts, sadarbībā ar Starptautisko mēdiju uzraudzības padomi veica Krimas iedzīvotāju aptauju (visa aptauja pieejama te: http://www.bbg.gov/wp-content/media/2014/06/Ukraine-slide-deck.pdf ), kurā jautāja vai 2014.gada 16.martā notikušā referenduma rezultāti parāda reālo Krimas iedzīvotāju noskaņojumu. 82,8% aptaujāto atbildēja apstiprinoši, ka referenduma rezultāts atspoguļo realitāti. Kad pētnieki sadalīja aptaujāto atbildes pēc respondentu tautības, tad izrādījās, ka šādi uzskata 93,6% etnisko krievu un 68,4% ukraiņu. Bet uz jautājumu vai Krimas pievienošana Krievijai ir uzlabojusi aptaujāto un viņu ģimenes locekļu dzīves līmeni, apstiprinoši atbildēja 73,9%, bet noliedzoši tikai 5,5% respondentu.

2015.gada februārī vācu kompānijas GfK veiktās aptaujas rezultāti (visa aptauja pieejama te: http://www.gfk.com/ua/Documents/Presentations/GFK_report_FreeCrimea.pdf ) rāda, ka cilvēku viedoklis šai ziņā nav mainījies. Uz jautājumu “Vai Jūs atbalstiet Krimas aneksiju?” 82% aptaujāto atbildēja “viennozīmīgi atbalstu”, bet 11% atbildēja “pa lielam atbalstu”. Tikai 3% respondentu atbildēja, ka neatbalsta, bet 2% neatbildēja uz jautājumu.

Ņemot vērā šo divu aptauju, kuras ir veikušas Rietumvalstu kompānijas, datus, nav nekādu šaubu, ka lielākā daļa Krimas iedzīvotāju neuzskata, ka viņi tikuši apmānīti un piespiesti nobalsot par Krimas aneksiju: viņi uzskata, ka Krievijas sastāvā viņiem būs labāk nekā Ukrainas. Te jāatgādina, ka gadu atpakaļ 83% Krimas iedzīvotāji piedalījās referendumā un 97% no tiem nobalsoja par Krimas atkalapvienošanos ar Krieviju. Lielākā daļa Krimas iedzīvotāju ir krievi.

ASV centās likt uzsvaru uz nepieciešamību aizstāvēt mazākumtautības un konkrēti Krimas tatārus, kuri sastāda apmēram 10% no Krimas iedzīvotājiem. No 4% tatāru, kuri aptaujā norādīja, ka neatbalsta aneksiju, lielākā daļa (55%) norādīja, ka neatbalsta to, jo to vajadzēja veikt saskaņā ar starptautiskām tiesībām un ar Kijevas varasiestāžu piekrišanu [aptaujātie visdrīzāk izvēlējās kādu no aptaujas veicēju variantiem; juridiski viss tika noformēts korekti, jo tobrīd Kijevā bija noticis bruņots valsts apvērsums, kas arī bija referenduma cēlonis, referendumu organizēja pēc Ukrainas likumiem ievēlētas varas iestādes un to atbalstīja likumīgais, bet gāztais Ukrainas prezidents Viktors Janukovičš.] Vēl 24% no 4% tatāru, kuri neatbalsta aneksiju, norādīja, ka balsošana notika “zem spiediena”, ar ko visdrīzāk ir domāti kādi politiski vai militāri draudi, lai piespiestu cilvēkus nobalsot par pievienošanos Krievijai.

GfK aptaujā cilvēkiem tika vaicāts vai Ukrainas masu saziņas līdzekļi patiesi atspoguļo notikumus Krimā. Tikai 1% aptaujāto atbildēja, ka Ukrainas mēdiji “sniedz absolūti patiesu informāciju” un tikai 4% atbildēja, ka to sniegtā informācija ir “vairāk patiesa nekā nepatiesa”.

Gallup un GfK veiktās aptaujas pierāda, ka pašreiz Ukrainā ir ļoti dziļa sašķeltība. Ukrainas iedzīvotāju ļoti krasā un kardinālā politisko uzskatu pretrunība reāli apdraud Ukrainas teritoriālo vienotību. Tikai 19% Austrumukrainas iedzīvotāju un 26,8% Dienvidaustrumu Ukrainas iedzīvotāju atbalsta pievienošanos Eiropas Savienībai, tai pat laikā Rietumukrainā pievienošanos ES atbalsta 84,2% iedzīvotāju. Gandrīz 60% Ziemeļukrainas piekrīt, ka tai ir jākļūst par daļu no ES un līdzīgi uzskata gandrīz puse centrālās Ukrainas.

Vēl mazākā mērā Austrumu un Dienvidaustrumu Ukrainas iedzīvotāju atbalsta integrāciju NATO, bet centrālajā uz Ziemeļu Ukrainas daļās to atbalsta apmēram trešdaļa iedzīvotāju. Rietumukrainā savukārt atbalsts NATO sastāda 53%. Šie cipari apmēram sakrīt ar Ukrainas iedzīvotāju  atbalsta ASV rādītājiem

Interesanti, ka, neskatoties uz pieņemto Krievijas saistību ar separātiskajām tendencēm Ukrainas austrumos, tikai 35,7% Gallup aptaujāto Austrumukrainas iedzīvotāju atbildēja, ka viņi kopumā uzskata Krievijas iesaistīšanos par pozitīvu, savukārt Krimā Krievijas tiešu atbalstu pozitīvi novērtēja 71,3% respondentu.

Šonedēļ ASV valsts departamenta preses sekretāre Džena Psaki (Jen Psaki) paziņoja, ka sankcijas pret Krieviju netiks atceltas tikmēr, kamēr Krima netiks atgriezta Ukrainas sastāvā [lūk, arī kārtējais “demokrātijas ASV gaumē” piemērs].

Kenets Rapoza, “Forbes”  (viens no autoratīvākajiem pasaules finanšu laikrakstiem)
/20.03.2015/

[Par Krimas tatāriem jāpiebilst, ka Ukrainas sastāvā Krimā bija viena valsts valoda – ukraiņu, kura tika visiem uzspiesta (arī Krimas tatāriem), bet pēc pievienošanās Krievijai Krimas tatāru valoda ir viena no Krimas autonomā apgabala oficiālajām valodām un Krimas tatāriem ir juridiski nostiprinātas tiesības uz apmācību savā dzimtajā valodā. Ukrainas sastāvā Krimas tatāriem nekas tāds nebija.

Vēl pie augstāk minētā jāpiebilst, ka Krimas iedzīvotāju normālā un pat uzlabojusies dzīve norit uz Ukrainas politiskās un ekonomiskās situācijas katastrofālas pasliktināšanās fona, kas ir saistīta ne tikai ar pilsoņu karu Austrumukrainā, bet arī ar varu sagrābušo ukraiņu nacistu zvērībām, citādi domājošo vajāšanām, nekompetenci, korumpētību un nežēlīgiem, visu nopostošiem oligarhu kariem.]

Avoti:
http://www.forbes.com/sites/kenrapoza/2015/03/20/one-year-after-russia-annexed-crimea-locals-prefer-moscow-to-kiev/
http://www.bbg.gov/wp-content/media/2014/06/Ukraine-slide-deck.pdf
http://www.gfk.com/ua/Documents/Presentations/GFK_report_FreeCrimea.pdf
http://inosmi.ru/world/20150322/227016402.html

Informācijas aģentūra
/26.03.2015/

Šis ieraksts tika publicēts Kat.: Politika, Reģ.: Krievija, UKRAINA, Veids: Analīze, versija, viedoklis. Pievienot grāmatzīmēm tā pastāvīgo saiti.

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.