Teksasas štats ASV klanu cīņas krustugunīs

Džebs Bušs, Hilarija Klintone

Džebs Bušs, Hilarija Klintone

Izskatās, ka ASV šogad ir gaidāma “jautra” un karsta vasara, jo īpaši Teksasas štatā. 2015.gada jūlijā virknē ASV dienvidu štatu (Teksasā, Ņūmeksikā, Arizonā, Kalifornijā, Nevadā, Jūtā un Kolorado) notiks nepieredzēti vērienīgas militārās mācības “Nefrīta ķivere”. Vērienīgums izpaužas gan mācību ilgumā (8 nedēļas), gan arī to dalībniekos – kājnieku specvienība “Zaļās beretes”, jūras spēku specvienība “Jūras lauvas”, gaisa spēku specvienība no 82-ās gaisa spēku desanta divīzijas. Kopumā 1200 cilvēki, neskaitot nodrošinājuma un atbalsta spēkus. Tāpat mācības piedalīsies Federālā Izmeklēšanas Biroja (FIB) specvienības.

Pirmajā acumirklī var šķist, bet kas tur īpašs? Parastas militāras mācības. Ne pirmās un ne pēdējās. Tomēr ir daži momenti, kas liek pievērst šim pasākumam īpašu uzmanību.

Pirmkārt, tā ir mācību tematika. Tajās tiks imitēta bruņotas sacelšanās apspiešana ASV Dienvidu un Dienvirdrietumu štatos. Visdrīzāk kā iespējamais pretinieks te ir domātas vietējo štatu separātistu vienības. Vēl interesanti, ka mācības pārsvarā notiks ārpus kara bāzām, tas ir civiliedzīvotāju apdzīvotās vietās.

Otrkārt, tiklīdz sabiedrībai kļuva zināms par mācībām, Teksasas štatā radās pietiekami spēcīgs protesta vilnis tām. Un ne tikai presē un iedzīvotāju vidū. Piemēram, bijušais Teksasas gubernators Riks Peri izsmēja teksasiešu bažas par mācībām, bet esošais gubernators Gregs Ebots izturas pret to vairāk kā nopietni. Viņš pat pavēlēja republikāniskās gvardes vienībām sekot līdzi armijas darbībām šajās mācībās. Tā rezultātā presē no vienas puses centās izsmiet teksasiešu bažas, bet no otras puses tās tika uzkurinātas . Aizgāja pat tik tālu, ka publiski uzstājās arī “teksasas rendžers” Čaks Noriss, kurš viennozīmīgi nostājās gubernatora pusē un izteicās, ka štata pašaizsardzības vienībām ir ne tikai tiesības, bet pat pienākums kontrolēt notiekošo štata teritorijā. Bet arī to varētu uzskatīt par parastām amerikāņu politiskajām izklaidēm, ja ne vēl dažas nozīmīgas sagadīšanās.

Nesen virknē rakstu es aprakstīju ilgstošu un saspringtu klanu cīņu ASV politikā (http://chipstone.livejournal.com/1261007.html ; http://chipstone.livejournal.com/1261236.html ; http://chipstone.livejournal.com/1261313.html ), kuras pamatā ir ne tikai konkurence par vietu politiskajā Olimpā, bet arī principiāli dažāds ASV nākotnes redzējums. 2016.gadā šos klanus sagaida nesamierināma cīņa par ASV prezidenta posteni. Lai gan “praimeris” nav notikušas ne demokrātu, ne republikāņu partijās, maz kurš šaubās, ka galvenā cīņa notiks starp Hilariju Klintoni un Džebu Bušu, un ka šīs cīņas rezultāts nav prognozējams. Savukārt katra klana zaudējums šajās vēlēšanās ar lielu varbūtību novedīs pie tā ietekmes ievērojamas samazināšanās.

Ja paskatās uz militārajām mācībām no sākušās ASV prezidenta vēlēšanu kampaņas skatu punkta, tad viss izskatās pavisam savādāk. Teksasā atrodas Bušu klana rezidence – rančo. Un maz kas var notikt mācību laikā: raķete nejauši ne tur aizlido vai bezpilotu lidmašīna novirzās no kursa.

Gregs Ebots, Riks Perijs

Gregs Ebots, Riks Perijs

Ne velti jau minētais eks gubernators Peri (tas, kurš izsmēja bažas par mācībām) ir Rokfelleru – Klintonu klana ieliktenis. Viņu 1992.gadā atrada un plaši izreklamēja, lai nozagtu uzvaru vēlēšanās Bušam vecākajam. Savukārt pašreizējais gubernators Ebots ir Bušu ieliktenis.

Un nez vai tā ir nejaušība, ka praktiski gandrīz visi štati, kuros notiks mācības, ir izsena Bušus atbalstoša teritorija. Vismaigākajā variantā mācības var būt kā iebiedēšanas līdzeklis, jo visa cita starpā Teksasa vienmēr ir bijusi noskaņota ļoti kritiski pret Vašingtonas varasiestādēm. Un Teksasa ir arī gandrīz vai vienīgais štats, kuram, lai izstātos no ASV, pietiek ar paša štata lēmumu.

Savukārt visinteresantākais, ka nesen Teksasas gubernators Ebots parakstīja rīkojumu izņemt no Federālās Rezervju Sistēmas [ASV centrālās bankas funkcijas pildošs privātkantoris] glabātuvēm štatam piederošās zelta un sudraba rezerves. Kā arī štatā steidzamā kārtā tiek veidota sava dārgumu glabātuve. Kā galvenais izņemšanas iemesls tiek minēta neuzticība bankām, kuras var deponēt saņemtos dārgmetālus ar nenoteiktām izredzēm pēc tam tos atgūt. Galvenie dārgmetālu īpašnieki štatā ir Teksasas universitātes un štata skolotāju pensiju fondi.

Ja to visu ņemam vērā, tad redzam interesantu ainu, kad politisko klanu cīņa gadu pirms prezidenta vēlēšanām var pāraugt bruņotā cīņā. Pie tam katra no pusēm demonstrē ne tikai gatavību, bet arī spēju aizstāvēt savu viedokli oponentu priekšā. Un šīs cīņas laiks arī nav izvēlēts nejauši, jo aizejošā Obamas administrācija atrodas ļoti nenoteiktā un “pakārtā” situācijā. Un tā kā Obamas administrācija “nepieder” nevienam no cīņā iesaistītajiem klaniem, tā ir ne tikai bezspēcīga, bet arī ļoti ērta, lai uz to noveltu vainu par jebkādām, pat vispostošākajām sekām. Un tas padara krīzi par ļoti izdevīgu līdzvērtīgajiem spēkiem, kuri bez sava imidža apdraudējuma var pamēroties spēkiem, visu vainu par sekām pēc tam noveļot uz Obamu.

Par ko izvērtīsies šis saspīlējums nav zināms. Iespējams, ka viss tā arī beigsies tikai ar spēka un nolūku demonstrēšanu, bet pēc tam visi draudzīgi pasmiesies par pašu bailēm. Bet ir iespējami arī citi varianti, līdz pat daļas dienvidu štatu atdalīšanās no ASV. Pie tam noteiktos apstākļos šis variants var būt izdevīgs abiem klaniem – gan Bušiem, kuri iegūs personisko, resursiem bagāto valstiņu, gan arī Rokfelleriem, kuri atbrīvosies no konkurenta, ko uzveikt apvienoto ASV ietvaros ir problemātiski un kam zaudējot var ļoti daudz ko pazaudēt.

/16.06.2015/

Avoti:
http://chipstone.livejournal.com/1263697.html
http://www.philos.lv/Citu_raksti/Zharkoje.html

Informācijas aģentūra
/02.07.2015/

Šis ieraksts tika publicēts Kat.: Politika, Reģ.: Anglosaksija, Veids: Analīze, versija, viedoklis. Pievienot grāmatzīmēm tā pastāvīgo saiti.

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

w

Connecting to %s