Par nacistu kaujinieku un policijas apšaudi Aizkarpatijā: kompromiss Ukrainā nav iespējams

00523_ukrainas-pilseta-mukaceve-brunoti-cilveki-bloke-celu-apsaudes-vairaki-46204317Ukraina raustās. Neonacisti, pēc sava marša Kijevā sajutuši pilnīgu nesodāmību, nolēma pārņemt savā pārziņā dažādu reģionu gardos kumosus, un sāka ar Aizkarpatiju.

Mihails Laņjo

Mihails Laņjo

Sestdien 2015.gada 11.jūlijā visu ziņu aģentūru galvenās ziņas vēstīja par apšaudi Mukačevas pilsētiņā (Мукачево) Aizkarpatijā starp “Labējā sektora” nacistiem, vietējo kriminālo grupējumu un miliciju. “Labējā sektora” grupa atbrauca uz pilsētu vairākos džipos, uz viena no kuriem bija uzstādīts lielkalibra ložmetējs “Uķos”, un “uzbrauca” vietējai kriminālai autoritātei ar iesauku Bļuks – viņš arī Ukrainas parlamenta deputāts Mihails Laņjo.

Tas viss beidzās ar trīs cilvēku nogalināšanu, sadedzinātu degvielas uzpildes staciju, divām sadedzinātām milicijas automašīnām un deviņiem ievainotajiem, viens, no kuriem bija kritiskā stāvoklī. “Labējā sektora” kaujinieki atkāpās kalnos un izveidoja tur nocietinājumu. Bloķētie nacisti paziņoja, ka ir gatavi padoties tikai tiešas “Labējā sektora” vadoņa Dmitrija Jaroša pavēles gadījumā un pie nosacījuma, ka viņus uzreiz nosūtīs uz Kijevas SBU.  Jarošs savukārt savā Facebook kontā ierakstīja: “Mūsu cīņubiedri rīkojās nepieciešamās pašaizsardzības ietvaros.”

Aizkarpatijā ieradās operatīvā izmeklēšanas grupa no Urainas Ģenerālprokuratūras, drošības dienesta SBU un IeM centrālā aparāta pārstāvjiem, lai izmeklētu notikušo Mukačevā. Pilsētu bloķēja IeM un Nacionālās gvardes vienības un uz vietas ieradās arī pats Dmitrijs Jarošs.

* * *

Aizkarpatija ir ļoti specifisks reģions. Ilgu laiku tas atradās Ungārijas sastāvā, pēc tam Čehoslovākijas sastāvā. Ukrainai tas tika pievienots 1945.gadā. Vietējie iedzīvotāji pat šodien joko, ka viņi robežojas ar piecām valstīm, kā atsevišķu ārvalsti izdalot arī Ukrainu. Šeit ir sava kārtība, savs dzīves ritums. Apgabala teritorijā dzīvo vairāk kā 80 tautības. Nopietnu starpetnisko konfliktu te nekad nav bijis. Te darbojas ungāru, poļu, slovāku, krievu un ukraiņu skolas. Ir ungāru universitāte.

Aizkarpatieši audzē dārzeņus un augļus, izgatavo mājas vīnu. Tie, kuri nav nodarbināti lauksaimniecībā, iztiku gūst no kontrabandas. Daudziem vietējiem iedzīvotājiem ir ungāru, rumāņu, poļu, slovāku pases un viņi brīvi šķērso robežu. Uz ārzemēm ved šņabi un cigaretes, bet no turienes ieved produktus un sadzīves preces. Visi ir apmierināti …

Tomēr pēdējā laikā, pēc valsts apvērsuma Kijevā pieauga ungāru un rusīnu vēlme pēc autonomijas. Rusīni vēl 1991.gadā sarīkoja referendumu par Piekarpatu Rusas izveidošanu un pieprasot atzīt savu nāciju, tomēr Kijeva visu laiku klusējot ignorē šo jautājumu, bet Ukrainas drošības dienests SBU pieņēma mērus pret atsevišķiem neatkarības kustības aktīvistiem. Tai pat laikā rusīnus par atsevišķu nāciju ir atzinusi gan Krievija, gan ASV un vēl desmitiem citu valstu.

* * *

Situācija īpaši saasinājās pēc t.s. “antiteroristiskās operācijas” sākuma. Vietējos vīriešus sāka ņemt armijā, bet atpakaļ sāka nākt bojāejas paziņojumi. Jau pagāšgad te sākās protesta akcijas, ceļu bloķēšanas, iesaukšanas pavēstu demonstratīvas saplēšanas, iesaukšanas punktu izdzenāšanas.

Tad pat Aizkarpatijā mēģināja ielīst “nacionālisti” no partijas “Brīvība”, lai iedibinātu te savu kārtību. Nekavējoties parādījās fiziski spēcīgi jauni cilvēki, kuri runāja ungāru valodā un sadeva nacikiem “pa purnu”, kas aizvilkās aplaizīt brūces pie sevis atpakaļ uz Galīciju.

Ukraiņu nacionālistiem te nav atbalsta. Viņu maršos Užgorodā un Mukačevo iziet tikai daži desmiti margināļu, uz kuriem vietējie iedzīvotāji skatās kā uz idiotiem.

* * *

Aizkarpatijas teritorija ir sadalīta ietekmes sfērās starp vairākiem krimināliem klaniem, lielākais no kuriem ir Balogas klans. Viņi kaut kā atrod savā starpā kopēju valodu un viņiem nekādi nav nepieciešams, lai te atnāktu vēl kādas citas bandas.

Galvenais kriminālā biznesa ienākumu avots ir kontrabanda. Katrs klans ir nopircis sev kādu metru robežas un caur to dzenā šurpu turpu preces. Galvenais ienākumu avots ir alkohols un cigaretes. Tieši šo biznesu nacisti arī mēģināja “atspiest” no Lanjo.

Pēc Lanjo versijas viņi sēdēja viņa ofisā, dzēra kafiju ar “Labējā sektora” pārstāvjiem, kuri prasīja iekārtot dažus viņu kaujiniekus vietējā sanatorijā. “Es teicu: “Nav jautājumu”, tad bija dzirdams šāviens un istabā ienāca mans palīgs, kurš pastāstīja, ka “pravoseki” nošāva vienu puisi. Tad es jautāju “Labējā sektora” grupas komandierim: “Kas par lietu?”, uz ko viņš man atbild: “Es tak Tev saku, Miša, ka viņi visi mums atgriežas sakropļoti un viņiem ir jāpalīdz.”“ Nošautais beigās izrādījās pavisam nejauši iemaldījies sportists. “Nē, es nezinu kā viņš tur gadījās, varbūt ar sportu nodarbojās, varbūt atnāca papeldēt,” paziņoja Laņjo.

Romāns Stoika

Romāns Stoika

Pēc 1. rezerves bataljona “Aizkarpatija”, kurš izraisīja apšaudi, komandiera Romāna Stoikas versijas viņi ir varoņi un cīnītāji ar korupciju. Viņi esot patrulējuši robežu, traucējuši kontrabandai un tad viņus esot izsaucis uz “strelku” [bandītu tikšanās] kriminālā autoritāte Bļuks, pēc kā tur parādījās “nezināma specvienība”, kura izraisīja apšaudi. [Jāpiebilst, ka Stoika ir bijušais policijas darbinieks, kurš 2009.gadā tika atlaists “par neatbilstību dienestam” un kurš, sākoties jukām Ukrainā, ātri izveidoja karjeru “Labējā sektorā”.]

[Vēl mēdijos tiek ziņots, ka nacisti, ierodoties pie Lanjo atpūtas kompleksā, uzreiz esot nošāvuši kompleksa apsargu par to, ka viņš esot pajautājis kas viņi ir un kas ir nepieciešams.]

Tātad notika visparastākā kriminālā apšaude, kura izvērtās politiskā cīniņā.
00523_13071502Mukacevo
* * *

Vara Pjotram Porašenko ar katru dienu slīd laukā no rokām. “Nacionālisti” kļūst arvien nekaunīgāki. Apšaude ir ļoti labs iemesls, lai piespiestu viņus pie sienas un ievestu kārtību, bet spēciņu tam nepietiek.

“Labējā sektora” līderis Jarošs paziņoja: “Aicinu turpināt beztermiņa politisko akciju līdz tiks arestēti traģēdijas vaininieki – Laņjo, Viktors Medvečuks, kā arī tiks atlaists Aizkarpatijas apgabala “spēka struktūru” vadītāji un Iekšlietu Ministrs Arsēns Avakovs.” [Velāk Jarošs paziņoja, ka Ukrainas prezidents Pjotrs Porašenko neatrodas savā vietā un ka viņam ir jāaiziet.]

Kāds tam visam sakars ar Medvečuku nav skaidrs, bet runā it kā Laņjo esot teicis, ka aiz viņa stāvot tieši Medvečuks.

Tālākā situācijas attīstība atgādina ziņas no frontes. Pie Ukrainas prezidenta administrācijas sapulcējās vairāk kā simts “Labējā sektora” atbalstītāji. Uz Kijevas izvedceļiem “Labējais sektors” izveidoja savus posteņus. Pie Hmeļņickas apgabala milicijas pārvaldes notiek “Labējā sektora” piekritēju pikets. Poltavā pie apgabala milicijas pārvaldes kopā ar “Labējo sektoru” piketē arī bataljonu “Azova” un “Aidars” kaujinieki. Ļvovas “Labējais sektors” paziņoja par beztermiņa akcijas sākumu pie Ļvovas pilsētas administrācijas. Zaparožjā “Labējais sektors piketē pie pilsētas administrācijas ēkas. Septiņas bruņumašīnas un liels skaits tiesībsargu ielenca “Labējā sektora” treniņbāzi Skolevskas rajonā, Ļvovas apgabalā. Līdzīga informācija par “Labējā sektora” objektu bloķēšanu pienāca no citiem apgabaliem.

* * *

Cīņa starp Kijevas režīmu un nacistu kaujiniekiem saasinās. Ja Porašenko apmierinās Jaroša prasības, arestēs Aizkarpatu IeM vadību un atbrīvos no amata Avakovu, tad rītdien Jarošs “atnāks pēc Porašenko”. Un tad Jarošam būs uz kā novelt atbildību par Krimas zaudēšanu, neveiksmēm Dobasā un desmitiem tūkstošu cilvēku nāvēm. Bet Porašenko vietā varēs atrast kādu citu marioneti. Tāpēc Porašenko vajadzētu censties atrast kompromisu, bet tas tikai uz kādu laiku atliks jauna bruņota konflikta rašanos.

Ukraiņu politologa Rostislava Iščenko komentārs par notikušo Mukačevā

Tātad Mukačevo notika apšaude starp “Labējo sektoru” un huntas miliciju. Šai sakarā uzreiz radās komentāri, sākot no tā, ka tas ir nacistu režīma beigu sākums un beidzot ar to, ka nekas traks jau nenotiks, Porašenko visus apspiedīs vai arī atradīs kompromisu. Tad tiksim skaidrībā par to.

Šis nav Kijevas režīma beigu sākums, jo beigu sākums iestājās tajā mirklī, kad hunta atbalstījās uz nelikumīgiem un bruņotiem nacistu grupējumiem. Šai mirklī valsts pēc būtības atteicās no monopoltiesībām uz spēka pielietošanu. Kopš tā brīža nopietns konflikts starp dažādiem huntas grupējumiem kļuva neizbēgams.

Daudzi no mums cerēja, ka tas notiks ātrāk, tomēr ASV izdevās īslaicīgi stabilizēt situāciju. Bet tikai relatīvi stabilizēt, jo nacistu bruņotie grupējumi netika atbruņoti un tie pilnībā netika pakļauti varasiestādēm, tomēr iekšējais karš [otrā fronte] arī nesākās. Taču sprādziens bija un paliek neizbēgams.

Šī neizbēgamība ir saistīta ar huntas resursu ierobežotību un ASV nespēju, kā arī nevēlēšanos, iepumpēt Ukrainā tik daudz resursu, lai tie pietiktu gan visiem grupējumiem izzagšanai, gan arī, lai kaut kas paliktu pāri valsts funkciju uzturēšanai.

Tas tomēr nenozīmē, ka tieši šis konkrētais konflikts izvērtīsies nacistiskā režīma iekšējā karā. Tas var kļūt par sērkociņu, kurš aizdedzina šaujampulvera mucu, bet var arī par to nekļūt.

Konflikts Mukačevā var tikt atrisināts trijos veidos. 1. Apspiežot “Labējo sektoru”. 2. Gāžot Porašenko. 3. Vienojoties par pagaidu kompromisu.

Jebkurā no šiem trim variantiem Kijevas vara kļūst aizvien vājāka, bet destabilizācija pieaug. Lai kā tas arī nebūtu, bet gan policija, gan “Labējais sektors” ir bruņoti huntas balsti. Policiju izmanto formāli likumīgai pretestības režīmam apspiešanai, savukārt “Labējais sektors” tiek izmantots, lai prettiesiski izrēķinātos ar saviem pretiniekiem. Kad vienas sistēmas divas bruņotas struktūras sāk šaut viena uz otru, tad tas nozīmē, ka šī sistēma atrodas ļoti nopietnas krīzes stāvoklī un dažādi sistēmas grupējumi vairs nespēj risināt savas problēmas mierīgā sarunāšanas ceļā. Tātad, tā vai savādāk, karš sistēmas iekšienē ir neizbēgams, lai gan iespējams šo karu izdosies novilcināt uz vēlāku laiku.

Tātad, kādi ir iespējamo variantu rezultāti?

1. Porašenko apspiež “Labējo sektoru”. Ļoti labi. Hunta zaudē atbalstu vismotivētāko nacistu vidū, kā arī tajā brīvprātīgo kustības daļā, kura baro armiju. Daudzi brīvprātīgie simpatizē “Labējam sektoram”, tieši tāpat kā tam simpatizē daudzi virsnieki. Tātad šai gadījumā huntas spēka struktūru balsts kļūst vājāks.

2.  “Labējais sektors” gāž Porašenko. Vēl labāk. Ukrainā iestājas vēl radikālāka nacistiska diktatūra, uz kuru ASV un ES pievērt acis vairs nespēs. Starptautiskā režīma leģitimitāte nolaidīsies līdz nulles līmenim, bet pretestība režīmam valsts iekšienē ievērojami pieaugs. Bez tam pārņemt pilnīgā savā kontrolē visu Ukrainu (bez kaut cik autoratīviem politiķiem) atklātie nacisti nespēs.

3. Kompromiss. Slikti, protams, bet arī tas nenoņem pretrunas (tas ir, iemesli, kuri radīja apšaudi, paliek un nākamais konflikts ir nevis principa, bet laika jautājums). Bez tam šai gadījumā Porašenko kā valsts vadītājs visai valstij reāli apstiprinās, ka var šaut uz policiju un nesaņemt par to sodu. Bet iedzīvotājiem uz rokām ir ļoti daudz ieroču un naids pret valsts varu jau sen ir pārņēmis arī eiromaidana aprindas.

Visbeidzot šai gadījumā “Labējais sektors” tāpat jutīsies pazemots, bet nesodītā ieroču pielietošanas pieredze pret valsts varas pārstāvjiem būs kā motivators atkārtot to nepieciešamības gadījumā nākotnē.

Tātad, kas mums paliek sausajā atlikumā:
1. Destabilizācija Kijevas režīma iekšienē pieaug.
2. Kompromiss nav iespējams.
3. Bruņotas cīņas precedents starp režīmu atbalstošām grupām jau ir radīts.
4. Atliek sagaidīt, kad kvantitāte pāraugs kvalitātē.
5. Cik ilgi jāgaida? Nezinu, bet domāju tas varētu būt dažu mēnešu jautājums vai pat mazāk.
6. Bez tam šis incidents liecina par to, ka pat amerikāņi vairs nespēj noturēt situāciju kaut kādos rāmjos.

[Pie teiktā vēl jāpiebilst, ka lielākā daļa Aizkarpatijā dzīvojošo ungāru pēdējā gada laikā masveidā ir paņēmuši Ungārijas pilsonību un Aizkarpatijā ukraiņu nacisti var iedzīvoties militārās sadursmēs un “hibrīdkarā” ar Ungāriju.]

/13.07.2015/

Avoti:
http://odnarodyna.org/content/mukachevskaya-strelka-dlya-poroshenko-i-pravosekov
http://cont.ws/post/100436
http://imhoclub.lv/ru/material/hunta_kompromiss_nevozmozhen?userlast=371

Informācijas aģentūra
/20.07.2015/

Šis ieraksts tika publicēts Kat.: Politika, Reģ.: Krievija, UKRAINA, Veids: Analīze, versija, viedoklis. Pievienot grāmatzīmēm tā pastāvīgo saiti.

One Response to Par nacistu kaujinieku un policijas apšaudi Aizkarpatijā: kompromiss Ukrainā nav iespējams

 1. Skolā vajag mācīties! saka:

  Cik uzjautrinoši skatīties, kā vates turpina savu mantru – “Četras kājas labi! Divas kājas slikti!”
  Jau cik ilgs laiks pagājis, kopš ir noskaidrojies, ka
  1. “Labējais sektors” Ukrainā nav plaši pārstāvēts pulciņš.
  2. Pēdējās vēlēšanās “Labējais sektors” saņēma ļoti maz balsu.
  Bet vatņiki tik turpina un turpina malt to pašu mantru par “nacistiem Ukrainā”. Kā sanāk, krievi, kuri karo Ukrainas pusē arī ir nacisti? Pret ko nacisti? Pret sevīm?
  Un interesanti, kā jums tur visu laiku rādās amerikāņi. 🙂
  ***
  [Redakcija: 83.136.136.54 Riga Latvenergo]

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.