Amerikā apspriež iespēju vienoties ar Krieviju pret Ķīnu

Alfredo Halife – Rahme

Alfredo Halife – Rahme

Iepriecinoši ir tas, ka beidzot sāk pieklusināt balsi tādas radikālas oficiālas personas kā pašreizējais ASV Jūras kājnieku korpusa komandieris ģenerālis Džozefs Danfords (Joseph Dunford), kuru, lai cik tas nebūtu dīvaini, min kā nākamo ASV armijas Apvienoto štābu komitejas priekšnieku. Tieši viņš paziņoja, ka Krievija visvairāk apdraud ASV nacionālo drošību, kas izraisīja kategoriskus Maskavas protestus, kā arī Baltā nama un Valsts departamenta diskreditāciju.

Maikls Mazars (Michael Mazar), pētnieciskā centra RAND politologs un Hūvera institūta darbinieks brīdina par jaunu un bīstamu kodolpretstāvēšanas periodu starp ASV un Krieviju pārejā no divpolārās pasaules uz daudzpolāro.

Zbigņevs Bžezinskis, slavenais rusafobs, bijušais ASV prezidenta Kartera padomnieks nacionālās drošības jautājumos, kurš ir viens no prezidentam Obamam pietuvinātajām personām, meklējot izeju no paša apziņas labirinta, apsveica ASV, Krievijas un Ķīnas sadarbību, pateicoties kurai izdevās atrisināt Irānas kodolproblēmu. Bžezinskis teorētiski pieļauj lielā trijnieka rašanos, lai gan priekšroku viņš dotu lielajam divniekam – ASV ar Ķīnu pret Krieviju, tiesa gan viņš noteikti saprot, ka pašreiz tas nav iespējams.

Pat Leslijs Gelbs (Leslie Gelb), amerikāņu Starptautisko attiecību padomes (CFR) goda priekšsēdētājs, kuram ir labi sakari ASV politiskajā olimpā, nāca klajā ar drosmīgu iniciatīvu par lielā divnieka ASV – Krievija izveidošanu, kuru viņš nosauca par “izlādi plus”. Tas tika publicēts žurnālā “The National Interest”, kurš ir slavens ar savu reālistisko pieeju starptautiskām problēmām un kura galvenais goda redaktors ir Henrijs Kisindžers. CFR saņem kolosālas naudas summas no galvenajām Volstrītas bankām un ASV valdošajiem slāņiem.

Neskatoties uz Leslija Gelba ciešajām attiecībām ar bijušo republikāņu senatoru no Ņujorkas štata Džeikobu Kopelu Džavitu (Jacob Koppel Javits), kurš savulaik bija Ņujorkas gubernatora Nelsona Rokfellera sabiedrotais, viņa priekšlikums par ASV un Krievijas savienību izklausās visai pievilcīgs Eiropai: nepieminot par globālo nepatiku pret Ķīnu, tas veicinātu negatīvā saspīlējuma izlādi starp abām galvenajām kodollielvalstīm.

Žurnāla “The National Interest” izdevējs ir Džeikobs Helbruns (Jacob Heilbrunn), kā intereses bija saistītas ar Irvingu Kristolu (Irving Kristol), kurš tiek uzskatīts par neokonservatoru patriarhu, kuri atbalstīja Džordžu Bušu jaunāko bezjēdzīgo karu uzsākšanā pret Afganistānu un Irāku.

Leslijs Gelbs savā pietiekami saturiskajā un dziļajā sacerējumā nenolaižas līdz primitīviem izlēcieniem Putina un Krievijas virzienā, lai gan arī viņš šauj pār strīpu kā tas ir raksturīgi amerikāņu valdošās šķiras ideologiem. Es pievērsu uzmanību tam, ka viņš citē slaveno diplomātu Džordžu Kenanu (George Kennan), kurš savas dzīves norietā norādīja uz milzīgām ASV kļūdām, mērķtiecīgi “dzenot” Krieviju bezizejas stāvoklī: “1997.gada februārī Džordžs Kenans brīdināja, ka NATO tuvināšanas Krievijas robežām politika var izraisīt kareivīgu, nacionālistisku un antirietumniecisku noskaņojumu pastiprināšanos Krievijas sabiedrībā, pagriezt atpakaļ Krievijas demokrātijas attīstību, atgriezt aukstā kara noskaņojumu starp Austrumiem un Rietumiem un izraisīt Krievijas ārpolitiskā kursa maiņu uz tādu, kurš neatbilst mūsu nacionālajām interesēm.” Tieši tas pašreiz arī ir noticis!

Autors uzskaita visas kļūdas, kuras pieļāva virkne ASV prezidentu attiecībā pret Krieviju, jo nu izrādās, ka Maskava ar savu militāro varenību ir spējīga radīt problēmas, tai pat laikā NATO nav stratēģijas, ko stādīt pretī pieaugošajam Krievijas spiedienam.

Gelbs atsaucas uz trijiem ASV vēstniekiem Maskavā, kuri norāda, ka pašas par sevi sankcijas neatstās uz Krieviju nekādu ietekmi, tāpēc nav jēgas paļauties uz to, ka Rietumvalstis spēs panākt no Krievijas savaldību bez tās reālas lielvalsts statusa atzīšanas, kurai ir savas likumiskās intereses, jo īpaši tās robežu perimetrā. “Izlāde plus” atzīst plašu spektru kopēju interešu, kas spētu veicināt problēmu atrisināšanu Krievijas un ASV starpā.

Leslijs Gelbs nepasaka to tieši, bet divas viņa frāzes var tikt uzskatītas kā mājiens uz lielā divnieka Krievija – ASV izveidošanu, kurš varētu sadalīt mirstošo Eiropas telpu un kļūt par pretspēku Ķīnai, kura ar katru dienu kļūst arvien spēcīgāka. Ja ir kāds gājiens, kurš spēj novērst tuvojošos pasaules krīzi, tad tas ir Vašingtonas un Maskavas spēku apvienojums.

Autors uzskata, ka attiecības ar Ķīnu nebūs vienkāršas, jo ASV un Krievijas tuvināšanās izsauks Pekinas neapmierinātību. Bet tur neko nevar darīt. Tai pat laikā šī tuvināšanās var labvēlīgi atsaukties arī uz Ķīnu, jo gan Krievija, gan ASV veicina Ķīnas militārās un ekonomiskās varenības pieaugumu, tāpēc nebūs slikti, ja Pekina sāks uzskatīt Maskavu un Vašingtonu kā pretspēku. Lai kā arī nebūtu, pārskatāmā nākotnē Krievijas un ASV intereses sakrīt lielākā mērā nekā to katras atsevišķi kopā ar Ķīnu.

Vai Krievija un ASV (G2) pret Ķīnu?

Ko ASV spēj piedāvāt Krievijai, ja Maskavas un Pekinas partnerība vai pat savienība kļūst neatgriezeniska, par ko tika paziņots nesen [2015.gda jūlijā] notikušajos divos augstākā līmeņa forumos Ufā [ŠSO (Šanhajas sadraudzības organizācija) un BRICS]? Vai ASV ir jēga atdot Krievijai, pilnvērtīgai Eirāzijas lielvalstij, ievērojamu Eiropas daļu apmaiņā pret attiecību ar Ķīnu pārskatīšanu?

Pat visai pretrunīgais un bieži savos vērtējumos kļūdas pieļaujošais izlūkošanas analītiskais dienests Stratfor, kurš sevi pozicionē kā rūpniecisko CIP, kas strādā uz 500 vadošajām pasaules kompānijām, norāda uz iespējamu divpusēju konsultāciju sākšanu starp Krieviju un ASV, ignorējot novājināto Eiropu, kā atbildes soli uz Maskavas pūliņiem Irānas kodolproblēmas atrisināšanā.

Leslijs Gelbs nāca klajā ar savu izlādes iniciatīvu laika posmā starp augstākā līmeņa tikšanos Ufā un drīz pēc tam sekojošo Si Dziņpina un Obamas tikšanos. Krievu ziņu aģentūra Sputnik izplatīja manu priekšlikumu par Krievijas un NATO [militāro] aktivitāšu samazināšanu starp Melno un Baltijas jūru, kas varētu būt sākums reģionālas G-2 veidošanai Eiropas kontinentā (http://sputniknews.com/analysis/20150704/1024206094.html ).

ASV, iegrūžot Krieviju Ķīnas apkampienos, ir izolējusi pati sevi, bet tagad mēģina labot šo kļūdu vājinot Krievijas un Ķīnas Eirāzijas saites. Obama mēģina izveidot pazaudēto G-2 – vai nu ar Krieviju pret Ķīnu (par ko izsakās Leslijs Gelbs un CFR) vai arī ar Ķīnu pret Krieviju (Zbigņeva Bžezinska pozīcija). Jautājums, kurš pirmais iekritīs šajās lamatās (Krievija vai Ķīna), paliek atklāts.

Neieslīgstot maniheijismā, pašreizējā pasaules attīstības posmā (pēc Krimas pievienošanas Krievijai) ar tādiem nemākulīgiem slēptajiem spēlētājiem kā Indija un Eiropas pēc tās ģeopolitiskās sašķelšanās, cilvēce tomēr vairāk tiecas pēc lielā trijnieka (G-3). Šajā konfigurācijā ASV, Krievijai un Ķīnai būs jāmeklē savu pozīciju tuvināšanas iespējas pārrunu ceļā un cienot vienam otra ietekmes sfēras. Cits risinājums var būt kodolkarš, kuru neviena no pusēm neuzvarēs.

Alfredo Halife – Rahme, Meksika
/23.07.2015/

Avots:
http://www.jornada.unam.mx/2015/07/22/opinion/016o1pol
http://inosmi.ru/world/20150723/229234526.html
http://www.bbc.com/news/world-us-canada-33469369
http://www.hoover.org/research/renewed-vision-nuclear-risk-reduction-0
http://www.rand.org/blog/2015/07/we-face-a-new-dangerous-age-of-nuclear-weapons-rivalry.html

http://www.muckety.com/Leslie-H-Gelb/7983.muckety
http://nationalinterest.org/feature/russia-america-toward-new-detente-13077
http://www.muckety.com/Council-on-Foreign-Relations/5000520.muckety
http://www.jornada.unam.mx/2015/07/12/opinion/014o1pol
https://www.stratfor.com/geopolitical-diary/us-russia-case-bilateral-talks
http://sputniknews.com/analysis/20150704/1024206094.html
http://www.jornada.unam.mx/2015/07/15/opinion/018o1pol
http://www.alfredojalife.com/
https://twitter.com/@AlfredoJalifeR_

Informācijas aģentūra
/17.08.2015/

Šis ieraksts tika publicēts Kat.: Politika, Reģ.: Anglosaksija, Veids: Analīze, versija, viedoklis. Pievienot grāmatzīmēm tā pastāvīgo saiti.

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.