Par situāciju Burundi Republikā

Pjērs Nkurunziza

Pjērs Nkurunziza

09.11.2015 notika ANO Drošības padomes ārkārtas sēde par situāciju Burundi Republikā Āfrikā. Sēdē, kuru ierosināja sasaukt Francija, uzstājās ANO ģenerālsekretāra vietnieks politiskos jautājumos, augstākais komisārs cilvēktiesību jautājumos un citi augstākie ANO funkcionāri. Lai pastiprinātu dramatisko iespaidu, uz sēdi pat bija uzaicināja ANO ģenerālsekretāra padomnieku genocīda novēršanas jautājumos. Situācijas attīstība liecina, ka tiek gatavota militāra intervence Burundi.

Viss sākās ar to, ka 2015.gada maijā Burundi Republikas prezidents Pjērs Nkurunziza paziņoja par savu balotēšanos jūlijā paredzētajās prezidenta vēlēšanās. Tad sākās histērija. Nkurunziza izvirzīšana tika pasludināta par “konstitūcijas pārkāpšanu”, lai gan Burundi Republikas konstitucionālā tiesa nolēma, ka Nkurunziza drīkst būt prezidenta kandidāts nākamajās vēlēšanās. Pret tiesas loģiku grūti ko iebilst, jo Burundi Republikas konstitūcija aizliedz kandidātam tapt ievēlētam uz trešo prezidentūras termiņu, ja tas ir noticis visas tautas vēlēšanās, bet Nkurunzizu pirmajam prezidentūras termiņam ievēlēja parlaments, attiecīgi uz viņu vēl neattiecas konkrētais konstitūcijas punkts.

Jūlijā notikušajās prezidenta vēlēšanās Pjērs Nkurunziza ieguva 70% vēlētāju balsu, bet tas neapstādināja ne ārējos spēkus, ne opozīciju. Interesanti, ka starptautiskās organizācijas tā vietā, lai atsūtītu savus novērotājus un fiksētu iespējamos vēlēšanu pārkāpumus, vispār atteicās atbraukt. Tā bija droša pazīme, ka Nkurunziza tik tiešām atbalsta tautas vairākums un ka viņš pārliecinoši uzvarēs vēlēšanās.

2015.gada maijā Burundi notika valsts apvērsuma mēģinājums. Varasiestādes to apspieda, bet pēc tam Burundi galvaspilsētā Bužumburā sākās masu nekārtības, kas drīzumā izvērtās par gandrīz vai iknedēļas opozīcijas pārstāvju slepkavībām. Nogalināti tika arī ierindas pilsoņi. Visas šīs slepkavības automātiski tika pierakstītas valdības spēkiem, lai gan tam nebija nekādu pierādījumu. Daudzi opozicionāri saprata, ka viņi ir kļuvuši par upurējamajiem jēriem un pameta valsti. Tad sākās runas par “varasiestāžu sākto teroru”.

Pašreizējā Burundi destabilizācijas etapā ir vērojamas augstas kaislības. Īpaši bīstami izskatās Burundi kaimiņvalsts Ruandas prezidenta P.Kagames paziņojumi, kurš sāka komentēt notikumus Burundi visai draudošā tonalitātē. Pret viņa draudiem jāattiecas pat ļoti nopietni, jo tas, ko Ruandā izdarīja Kagame, joprojām maz kurš atklāti uzdrošinās pateikt, jo katrs, kurš to mēģina darīt, riskē tapt fiziski iznīcināts, lai kur arī viņš neatrastos (ir daudzi algoto slepkavu nosūtīšanas gadījumi no Dienvidāfrikas līdz pat Kanādai un Zviedrijai). Īpaši bīstama Ruandas iejaukšanās Burundi iekšējās lietās ir tādēļ, ka Burundi ir līdzīgs iedzīvotāju nacionālais sastāvs kā Ruandā (arī hutu un tutsi).

Rietumvalstīs sacelto histēriju palielināja ne tikai ANO ģenerālsekretāra padomnieka genocīda novēršanas jautājumos pieaicināšana uz Drošības padomes sēdi, bet arī Starptautiskās krīzes grupas (International Crisis Group) uzstāšanās, kas paziņoja, ka Nkurunziza valdība lieto “naida valodu”, kāda tika izmantota “tieši pirms genocīda Ruandā”. Tādējādi ANO Drošības padomi acīmredzami grib pamudināt izmantot militāru spēku.

Pēdējo nedēļu laikā uzbrukumi Burundi valdībai pieņēma bezprecidenta mērogus. Pēc tam, kad notika “sakrālā upurēšana”, par kuras objektu kļuva par slavenību padarītais “tiesību aizstāvis”, kļuva skaidrs, ka ir sācies varas maiņas Burundi pēdējais etaps.

2015.gada 6.novembrī Starptautiskās krimināltiesas prokurors F.Bensuda izplatīja paziņojumu, kurš saturēja atklātus draudus Burundi vadībai. Bez jebkādas izmeklēšanas veikšanas Starptautiskās krimināltiesas prokurors nostājās opozīcijas pusē un mēģināja aizliegt prezidentam realizēt darbības kārtības ieviešanai paša valstī, paziņojot, ka tās tiks uzskatītas par starptautiskiem noziegumiem. Formāli brīdinātas tika “visas puses”, bet paziņojuma teksts nerada šaubas, ka tas ir ultimāts Nkurunzizam: aiziet vai nokļūt “ārpus likuma”.

Bet tagad īsumā par lietas būtību. Galvenā Burundi prezidenta Pjēra Nkurunziza “vaina” ir lielā apņēmība izraut valsti no gadsimtos mērāmās atpalicības. Praksē ir izrādījies, ka tomēr pastāv iespēja veikt patstāvīgas attīstības politiku pat vienā atsevišķā ļoti mazattīstītā valstī. Un tieši šādas iespējamības praktiska nodemonstrēšana ir ļoti bīstama Rietumvalstīm, kuras metodiski apspiež citu tautu un valstu, kuras netiek pieskaitītas pie Rietumvalstīm, attīstību. Pārmaiņas Burundi notiek lēnām, bet tās vispirmām kārtām skar neaizsargātākos iedzīvotāju slāņus. Tieši tāpēc Pjēru Nkurunzizu atbalsta valsts iedzīvotāju vairākums. Lai būtu skaidrs: Burundi ir ieviesta bezmaksas medicīna grūtniecēm un bērniem līdz pieciem gadiem, eksistē bezmaksas sākumskolas izglītība, ir uzceltas jaunas universitātes, ir uzsākti jauni infrastruktūras radīšanas projekti…

Bet galvenais Nkurunzizas “noziegums” ir “nepareiza” rīkošanās ar valsts derīgajiem izrakteņiem, kuri pēc noklusējuma tiek uzskatīti par transnacionālo korporāciju īpašumu, kuras vienkārši izlaupa reģiona resursus. Tā tas notiek ne tikai Burundi, bet visā Lielo ezeru reģionā un vispirmām kārtām Kongo Republikā.

Lielākā Burundi bagātība ir niķelis. Neskatoties uz to, ka uz šo dabas bagātību ieguvi pretendēja ASV, to saņēma Krievija. Nkurunziza Un tāpēc jau tiek pareģots, ka drīzumā Burundi var pārvērsties par “Āfrikas Sīriju”.

Aleksandrs Mezajevs
/13.11.2015/

Avots:
http://www.fondsk.ru/news/2015/11/13/burundi-uran-nikel-i-podgotovka-intervencii-36733.html
https://lv.wikipedia.org/wiki/Burundi

Informācijas aģentūra
/29.11.2015/

Šis ieraksts tika publicēts Kat.: Politika, Reģ.: Āfrika, Veids: Analīze, versija, viedoklis. Pievienot grāmatzīmēm tā pastāvīgo saiti.

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

w

Connecting to %s