ASV viceprezidents piedāvā decentralizēt Ukrainu pēc ASV parauga

Džozefs Baidens

Džozefs Baidens

ASV viceprezidents Džozefs Baidens, 09.12.2015 viesojoties Ukrainā un uzstājoties Ukrainas parlamentā, visa cita starpā piedāvāja veikt nopietnas Ukrainas decentralizācijas reformas.

Savā pietiekami nekonkrētajā un šabloniskajā runā Baidens pateica arī sekojošo: “Konstitucionālā reforma iekļauj sevī arī juridisko reformu un decentralizāciju, kas neapdraud jūsu suverenitāti, bet gan palielina to. Tas ir nozīmīgs solis, lai izveidotu jaunu, stipru nāciju. Tas ir nozīmīgi Ukrainas eiropeiskai nākotnei. Šāda federalizācija aizsargāja mūsu [amerikāņu] nāciju kopš tās rašanās. Tās ir autonomas, neatkarīgas valstis [štati], kurai katrai ir pašai sava policija, pašai sava izglītības sistēma un pašai sava valdība, ko visu apvieno viena konstitūcija.”

(«Constitutional reform that includes judicial reform and decentralization, does not compromise your sovereignty, it enhances it. It’s an important step to building a strong new nation. It is important for Ukrainian European future. This issue of federalism is a thing that almost prevented our nation from coming into being. Autonomous independent states, the determination to have their own police forces, their determination to have their own education system, to have their own government under a united constitution».)

Jāatgādina, ka pašreizējā pilsoņu kara Donbasā formālais iemesls un formālais noregulēšanas ceļš ir Ukrainas decentralizācija, kuru pēc valsts apvērsuma pieprasīja Krima, Donbass un citi Ukrainas reģioni un kas tika kategoriski noraidīti, nežēlīgi apspiežot jebkurus decentralizācijas piekritējus. Arī Minskas vienošanos pamatā, kuras pašreiz nodrošina pamieru Donbasā, ir plašas autonomijas piešķiršanas nosacījums Donbasam, kas praktiski nozīmē Ukrainas decentralizāciju, jo līdzīgu statusu uzreiz var pieprasīt citi Ukrainas reģioni.

Konkrētais ASV viceprezidenta priekšlikums ir radikālāka Ukrainas decentralizācija, kādu savulaik pieprasīja Krima un Donbass un kādu paredz Minskas vienošanās.

Ukraiņu politologs Rostislavs Iščenko rakstā “Kā Baidens apglabāja Ukrainu” (Как Байден Украину хоронил: http://cont.ws/post/161658  ) pauž viedokli, ka Baidena priekšlikums ir nekas cits kā ASV sapratnes apliecinājums, ka vienotā Ukrainas valsts nekādi vairs nav glābjama (un tāpēc Ukrainai arī vairs netiek izsniegti aizdevumi) un ka tādējādi ASV mēģina iegūt sev labumu no vienotās Ukrainas eksistences pārtraukšanas, legalizējot pilnā sparā notiekošo centrālo valsts institūciju varas zaudēšanas procesu un mēģinot saglabāt kaut vai butaforisku centrālo varu, kuru var izmantot kā instrumentu starptautiskās diplomātijas arēnā.

Avoti:
http://cont.ws/post/161658
https://www.whitehouse.gov/the-press-office/2015/12/09/remarks-vice-president-joe-biden-ukrainian-rada

Informācijas aģentūra
/20.12.2015/

Šis ieraksts tika publicēts Kat.: Politika, Reģ.: GEIropa, UKRAINA, Veids: Analīze, versija, viedoklis, W: ROSTISLAVS IŠČENKO. Pievienot grāmatzīmēm tā pastāvīgo saiti.

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.