Informācijas aģentūras redaktora intervija Latvijas avīzes žurnālistam Ģirtam Zvirbulim

00636_girts_zvirbulisLatvijas Avīzes žurnālists Ģirts Zvirbulis 12.09.2016 nosūtīja Informācijas aģentūrai korekti formulētu lūgumu sniegt interviju. Lai gan Zvirbuļa kunga 16.09.2016 Latvijas avīzē publicētais raksts maigi izsakoties ir tendenciozs un tam ir mazs sakars ar žurnālistiku un pat lasītāju informēšanu, tomēr e-pasta sarakstē dotais solījums tika izpildīts. Latvijas avīzē pilnībā bez būtiskiem labojumiem tika publicēta dotā intervija. Paldies par to. Latvijas apstākļiem tas jau ir kaut kas.

***

Jautājums: Vai piecos gados kopš portāls darbojas (ja nekļudos – tas izveidots 2011. gadā? ) Jums izdevies pietuvoties mērķim – “veicināt maksimāli lielāka cilvēku skaita izraušanos no maldinošās, ačgārnās,  melīgās un cilvēcību iznīcinošas ilūziju pasaules, ko uzbur dažādas māņu mācības un ko visplašākajos apmēros tiražē plašsaziņas līdzekļi”?

Atbilde: Grūti novērtēt, bet domāju, ka jā.

Jautājums: Cik liela ir portāla apmeklētība (varbūt varat padalīties ar statistiku par klikšķus skaitu nedēļā, dienā, mēnesī)? Cik aktīvi cilvēki iesūta savus tekstus?

Atbilde: Dažādi, atkarībā no rakstiem. Vidēji apmēram 400 klikšķi dienā. Ir raksti, kuri savāc tūkstošus, daži desmitus tūkstošus skatījumu. Raksti tiek iesūtīti reti.

Jautājums: Vai portāla veidotājs ir Ivars Prūsis? Cik cilvēki veido portālu un vai varat atklāt komandas vārdus, uzvārdus?

Atbilde: Informācija par redakcijas personālsastāvu netiek sniegta, tāda ir portāla organizatoriskā politika. Galveno darbu portāla uzturēšanai veic viens cilvēks tam veltot savu personisko brīvo laiku.

Jautājums: Autoru anonimitāte mazina lasītāju uzticēšanos portālam. Kādu iemeslu dēļ IA slēpj bloga veidotāju datus?

Atbilde: Apšaubāms apgalvojums un manipulatīvs jautājums. Bloga veidotāju dati netiek slēpti, tie netiek sniegti.

Jautājums: Vai blogā publicēto uzskatu paušana Jums radījusi problēmas ikdienas sadzīvē, karjerā un tamlīdzīgi? Kādas? Vai esat jutis drošības dienestu interesi par sevi un citiem IA veidotājiem?

Atbilde: Nezinu, tieši radītas problēmas nav justas. Netieši varbūt. Drošības dienestu interese noteikti ir, nav iespējams, ka viņas nebūtu. Esmu pārliecināts, ka attiecīgās iestādes cītīgi seko līdzi portāla un tā veidotāju aktivitātēm. Tas ir labi.

Jautājums: Intervijā DELFI paudāt domu, ka piespiedu iekļaušana PSRS un padomju režīma īstenotās represijas esot “antipadomiskās propogandas elementi, kuru atbilstība realitātei ir apšaubāma”. Uz kādiem avotiem vai faktiem balstat šo viedokli? Vai jūsuprāt arī 1941. un 1949. gada Latvijas iedzīvotāju deportācijas ir pārspīlētas vai izdomātas?

Sarežģīts jautājums ar manipulatīvu piegaršu. Represijas bija, bet informācija par tām mūsdienu Latvijā tiek pasniegta tendenciozā, sakropļotā un pat nepatiesā formā. Tas nav labi. Tā cilvēki tiek atrauti no realitātes, kam ir negatīvas sekas.

Jautājums: Portālā apgalvojat, ka Andropova īstenotajā padomju propogandā esot 85% patiesības. Uz kādiem faktiem vai pētījumiem balstat šo apgalvojumu?

Atbilde: Nekorekts atstāstījums. Pēc krievu politologa Sergeja Kurginjana liecinātā Jurijs Andropovs saviem padotajiem stingri prasīja, lai viņu izplatītās ziņas saturētu vismaz 85% patiesības. Kurginjans ir ne tikai politologs un politiķis, bet arī pasaules līmeņa specstruktūru un specmetožu eksperts. Viņš bija arī pēdējā VDK priekšnieka Kručkova uzticības persona.

Jautājums: Daudz rakstāt par Krievijas šodienas politiku. Vai politiķu un pētnieku apgalvojumi par Krievijas īstenoto informatīvo karu un pret rietumiem un “maigās varas” politiku arī ir propagandas izdomājumi?

Atbilde: Sarežģīts un plašs jautājums. Bet vairums šādu “pētnieku” paši ir informatīvā kara pret Krieviju elements un Krievijai nereti pieraksta to, ko dara paši.

Jautājums: Noprotu, ka portāls ir bezpeļnas projekts un reklāmas tajā netiek publicētas. Vai par portāla veidošanu saņemat kādu atalgojumu un vai autori saņem honorārus? Vai saņemat finansiālu palīdzību portāla veidošanai? Ja jā – no kā?

Atbilde: Portāls ir bezmaksas projekts un atalgojums par to netiek saņemts, honorāri arī netiek maksāti.

Jautājums: Ja nē – tad kā nopelnat līdzekļus iztikai un portāla veidošanai?

Atbilde: Portāla veidošanai līdzekļi nav nepieciešami, tikai prasme un griba strādāt. Iztikas līdzekļi tiek gūti strādājot algotu darbu, kad tāds ir pieejams.

Jautājums: Droši vien esat pazīstams ar politoloģijas teminu “useful idiot” – cilvēki, kas naivu, romantisku vai citu apsvērumu vārdā, izplata savā valstī tai bīstamu ārvalstu propagandu. Vai jūs nebiedē risks, ka portāls līdzīgi rīkojas Latvijā izplatot Krievijas propagandu?

Atbilde: Nē, nebiedē. Pirmkārt, šī termina brīva un patvaļīga lietošana ir klasisks manipulācijas paņēmiens un, otrkārt, šo birku var viegli piekarināt jebkuram aktīvam pilsonim.

Jautājums: Ivars Prūsis savulaik darbojies klubā 415 (vēlāk Latvijas Nacionālistu klubā), kas bija izteikti anti-Krieviskas organizācijas, bet tagad portālā IA pauž pretējus uzskatus. Kas noveda pie tik krasas vērtību un uzskatu maiņas? Vai vēl uzturat kontaktus ar tā laika domubiedriem no nacionālistu organizācijām?

Atbilde: Ivars Prūsis vairs neuztur kontaktus ar agrākajiem domubiedriem no nacionālistu organizācijām. LNK tāpat kā LA tāpat kā daudzu citu latviešu problēma ir, atvainojiet par tiešu atklātību, aprobežota un maziska nostāja no kā izriet daudzas citas problēmas, kuras Latviju ir novedušas līdz pašreizējam katastrofālajam stāvoklim. Tāpēc kaut cik gudri cilvēki Latvijas apstākļos kā minimums ir ļoti piesardzīgi savā politiskajā pozicionēšanā, bet kā maksimums tādā vai citādā veidā novēršas no mūsdienu Latvijā valdošajām ideoloģiskajām konstrukcijām. Pie tam šim procesam, manuprāt, ir pieaugoša tendence. Ar tiem kas paliek un turpina ticēt oficiozajai presei  ir stipri par maz, lai bez ārējas vadības uzturētu valstiskumu. Un tikai nevajag vainot tajā “Krievijas propagandu”, sliktam dejotājam arī grīda traucē, vienkārši Latvijas valsti pārvalda kā minimums mazintelektuālas personas ar šauru apvārsni un redzesloku, bet kā maksimums arī nelietīgas personas kā rezultātā no Latvijas dažādos ceļos plūst projām arī “smadzenes”. Latvijas politiķu, žurnālistu un daļēji ierēdņu intelektuālais potenciāls ļoti maigi izsakoties varētu būt augstāks. Tur intelekts nav raksturīgs, intelekts nav pieprasīts, intelekts kaitina, intelekts netiek veicināts, tāpēc intelekts šajās vidēs nerodas, tāpēc tas iet no tām prom. Cilvēki tādēļ ne tikai emigrē fiziski, bet arī iekšēji, norobežojoties no Latvijas varasiestādēm un visu, kas ar to ir saistīts, un arī migrējot uz citām informatīvām telpām.

Informācijas aģentūra
/10.10.2016/

Šis ieraksts tika publicēts Kat.: Politika, Reg.: Latvija, Veids: Ziņa. Pievienot grāmatzīmēm tā pastāvīgo saiti.

3 Responses to Informācijas aģentūras redaktora intervija Latvijas avīzes žurnālistam Ģirtam Zvirbulim

  1. Atpakaļ ziņojums: Dažas derīgas, bet ne jaunas domas | Basic Rules of Life

  2. Bet, vai nav tā, ka tā ir mūsu, latviešu, un, plašāk, visas cilvēces gājiena traģika? Protams, mēs jau varētu ieklausīties, ko saka Ivars Prūsis, un sākt pārveidot sevi, savu valsti un savu dzīvi. Nē, nevaram gan.

    Mēs esam ģenētiski veidotas, saprogrammētas informācijas apstrādes mašīnas, kas ir nolemtas rīkoties saskaņā ar to, kas tajās ielikts. Nolemtas, diemžēl.

    Vai tiešām tā? Vai tad mēs nevaram it kā pacelties sev pāri? Domāju, ka atsevišķi indivīdi var (un tad arī šī izaugsme ir pildīta ar neveiksmēm, nezināšanu un kļūdām). Bet kopā, sabiedrība, cilvēce – nevar un nevarēs.

    Tādēļ katram kritiski domājošajam atliek tikai veidot pašam sevi un savu tuvāko pasauli. Un skatīties, kā mēs ejam. Un smaidīt. I.V.

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.