Klīniskais psihologs: bērna šķiršana no vecākiem rada visspēcīgāko psiholoģisko traumu bērnam

Žanna Tačmamedova

Vissmagāko psiholoģisko traumu rada bērna šķiršana no vecākiem, paziņoja klīniskā psiholoģe, Krievijas federālās iestādes “Roskomnadzor” eksperte, Krievijas Sabiedriskās palātas (Общественная палата / Public chamber) locekļa palīdze Žanna Tačmamedova (Жанна Тачмамедова), 27.02.2017 uzstājoties Krievijas Sabiedriskajā palātā par tēmu “Bērnu izņemšana no ģimenes”.

Runājot par psiholoģisko vardarbību bieži tiek aizmirsts, ka tieši šķiršana no vecākiem rada milzīgu kaitējumu bērna psihei, teica psiholoģe. Žanna Tačmamedova pastāstīja, ka, jo jaunāks bērns, jo lielākas negatīvās sekas tā psihiskai attīstībai rada šķiršana no vecākiem. Līdz 4 gadu vecumam bērns to nespēj ne saprast, ne tikt galā ar šo situāciju. Šādā vecumā bērns nespēj dzīvot bez mātes un tās zaudējums pat apdraud viņa dzīvību.

Bērniem, kuri ir vardarbīgi šķirti no vecākiem, attīstās depresija, prāta atpalicība, fiziskās attīstības aizture. Bieži sākas regress – bērni, kuri ir iemācījušies staigāt un runāt, zaudē šīs iemaņas.

Pēc psiholoģes teiktā, pavisam maziem bērnu grupā līdz gada vecumam šķiršana no vecākiem rada strauju mirstības pieaugumu. 37% bērnu līdz gada vecumam, kuri tika šķirti no vecākiem, nomira, lai gan bērnunamos ir labi fiziskās uzturēšanās apstākļi, tai pat laikā šīs vecuma grupas mirstības līmenis ģimenēs ir 2%.

Žanna Tačmamedova uzsvēra, ka sociālie darbinieki bieži mēdz teikt: lai labāk bērns pāris mēnešus padzīvo bērnunamā, bet māte “paskraida” un pameklē dokumentus. Viņi nesaprot, ka pat neilga šķiršana no mātes tik mazam bērnam rada būtisku kaitējumu. Pēc sabiedriskās bērnu aizsardzības organizācijas “Viskrievijas vecāku pretestība” novērojumiem, bērni līdz 4 gadu vecumam, kuri ir izņemti no ģimenēm, saslimst.

Tačmamedova pastāstīja par amerikāņu psihologu pētījumu saskaņā ar kuru, bērniem, kuri ir zaudējuši vecākus, rodas dažāda veida saslimšanas. Pie tam, saskaņā ar šo pētījumu, pat viena vecāka nāve mazgadīgam bērnam, nerada tik lielu kaitējumu veselībai kā šķiršana no vecākiem.

Bērnu ievietošana audžuģimenēs neatrisina šo problēmu, uzsvēra psiholoģe, jo pat tiem no bioloģiskajām ģimenēm šķirtajiem bērniem, kuri ir pieņemti jaunajās ģimenēs uz visiem laikiem, 4 reizes vairāk ir novērojams uzmanības deficīta sindroms un hiperaktivitāte. Bet pašreiz Krievijā tiek ieviestas t.s. “fostera ģimenes”, kurās bērni tiek ievietoti uz laiku un no kurām bērni var tikt nepārtraukti “mētāti” no vienas “fostera ģimenes” uz citu, radot tiem vēl papildus nestabilitātes sajūtu un psiholoģiskās traumas. Bērniem, kuri ir uzauguši “fostera ģimenēs” ir novērots vairāk psiholoģisko traumu nekā bērniem, kuri ir uzauguši bērnunamos. No “fosteru ģimenēs” uzaugušajiem bērniem procentuāli lielāku īpatsvaru sastāda noziedznieki. (Latvijā “fostera ģimeņu” analogs ir audžuģimenes.)

“Šī sistēma ir jāapstādina, jo tā ir drausmīga”, secina psiholoģe.

Jāatgādina, ka Krievijā līdzīgi kā visā pēcpadomju telpā (arī Latvijā), mēģina ieviest t.s.”juvenālās tehnoloģijas”, kuru ietvaros tiek radītas salīdzinoši vienkāršas iespējas nesodīti izlaupīt bērnus no ģimenēm. Krievijā šī prakse saskārās ar nozīmīgu sabiedrisko pretestību, kuras ietvaros 2013.gadā tika nodibināta arī sabiedriskā bērnu aizsardzības organizācija “Viskrievijas vecāku pretestība”, kura sabiedriskā kārtā palīdz vecākiem, kuri ir kļuvuši par ierēdņu agresijas upuriem.

Savukārt 2017.gada 1.janvārī Krievijas prezidents Vladimirs Putins paziņoja, ka esošā Krievijas bērnu tiesību aizsardzības sistēma ir neapmierinoša un uzdeva Darba un sociālās aizsardzības ministrijai, Sabiedriskajai palātai un pilnvarotajam bērnu tiesību aizsardzības jomā izvērtēt situāciju bērnu aizsardzības jomā un dot priekšlikumus tās uzlabošanai. Pie tam Putins uzsvēra, ka izstrādājot priekšlikumus ir nevis jāmēģina neapdomīgi kopēt Rietumvalstu pieredzi, kura nav tā labākā, bet jāizdomā vislabākais un visoptimālākais risinājums pašiem.

Avots:
http://rossaprimavera.ru/news/ekspert-psiholog-samaya-zhestokaya-travma-razluchenie-rebenka-s

Informācijas aģentūra
/15.03.2017/

Šis ieraksts tika publicēts !!! PAR BĒRNIEM !!!, Kat.: Medicīna, Reģ.: Krievija, Veids: Analīze, versija, viedoklis. Pievienot grāmatzīmēm tā pastāvīgo saiti.

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.