Acīmredzamais par koronavīrusu COVID-19 jeb kādēļ nepieciešami stingras karantīnas mēri slimības izplatības ierobežošanai

Ja esat redzējuši kaut vienu amerikāņu mākslas filmu par katastrofām, tad gan jau zināt, ka pirms cilvēces bojāejas amerikāņu varasiestādes vienmēr mēģina nomierināt iedzīvotājus, pārliecinot tos, ka nekas briesmīgs nenotiek. Zinot, ka ne ar ko iedzīvotājiem vairs nevar palīdzēt, amerikāņu varasiestādes šajās filmās līdz pēdējam mirklim mēģina saglabāt ritmisku biržu, benzīntanku un supermārketu darbu, lai tauta dotos viņsaulē apmierināta ar akciju kursu, benzīna cenām un produktu asortimentu veikalos.

Līdzīgu rīcības modeli izmanto Tramps koronavīrusa draudu situācijā, stāstot amerikāņiem, ka katru gadu no gripas tikai vienā pašā ASV mirst daudz vairāk cilvēku, nekā līdz šim brīdim ir nomiruši no koronavīrusa visā pasaulē. Kas interesanti, ka Krievijas sazvērestību teoriju piekritēji šai ziņā ir pilnīgi solidāri ar Trampu un daži no viņiem “gripas” argumentu izmantoja dažas nedēļas agrāk nekā ASV prezidents. Bet vēl citi atcerējās, ka vienās pašās autokatastrofās katru gadu iet bojā vairāk cilvēku nekā ir miruši no koronavīrusa un tādēļ paziņo, ka, tā kā automašīnas neviens nav aizliedzis, stingrie organizatoriskie mēri koronavīrusa izplatības ierobežošanai ir nekas cits kā mākslīgi radīta panika. Un, ja tā, tad, protams, ir jāatbild uz jautājumu, kam un kādēļ ir nepieciešama šī panika.

Atbildot uz jautājumu “kāpēc?”, sazvērestību teoriju piekritēji, vispārīgi skatoties, ir solidāri: panika ap koronavīrusu ir nepieciešama, lai attaisnotu cilvēces ieiešanu sistēmiskās krīzes periodā. Tiesa gan cilvēce šādā krīzē atrodas kopš 2000-šo gadu sākuma, bet nu citi izskaidrojumi laikam nav atradušies.

Sliktāk ir ar izskaidrojumu, kam ir nepieciešama panika. Sākumā tika apvainoti ķīnieši, paskaidrojot, ka viņi tādā viltīgā veidā nodara kaitējumu paši savai ekonomikai, lai radītu nozīmīgus zaudējumus amerikāņiem. Bet līdz ar jaunu valstu pievienošanos stingrās karantīnas ieviešanas pulciņam, ķīniešu arguments kļuva arvien nepārliecinošāks, jo pretējā gadījumā sanāk, ka gan Itālija, Vācija, Francija, Krievija, Indija, Japāna un vēl virkne citu valstu, ieskaitot pašu ASV, līdzīgā kārtā mēģina palīdzēt Pekinai tās mēģinājumā šādā smalkā veidā sagraut amerikāņu ekonomiku.

Tā kā amerikāņu finansu – ekonomiskie zaudējumi sākotnēji bija mazāki kā Eirāzijas reģiona valstīm, pēc tam parādījās versija, ka tieši ASV rada un veicina paniku. Tas, ka Trampa uzstāšanās nonāk tiešā pretrunā ar šo versiju, nevienu nemulsināja, jo, kā visiem ir labi zināms, ASV taču ir vispasaules ļaunuma iemiesojums.

Bet vēlāk arī šo sazvērestības teoriju nācās koriģēt, jo stingras karantīnas mērus ieviesa tik daudz valstu, ka apvainot tikai kādu vienu valsti kļuva gauži nepārliecinoši. Pie tam pēdējās dienās Rietumvalstu prese par globālās krīzes izraisīšanas vaininiekiem nominēja Krieviju un Saūdu Arābiju, kuras negribēja pakalpot amerikāņiem un kārtējo reizi vienoties OPEC+ ietvaros par naftas ieguves samazināšanu [lai naftas cenas nesamazinātos un būtiski nesamazinātos ASV ienākumi]. Tāpēc pašreiz visizplatītākā sazvērestības teorija apgalvo, ka vienkārši farmaceiti (te laikam ir domāti medicīnas masku ražotāji) ir nolēmuši nopelnīt un radījuši paniku visā pasaulē. Un aiz tā visa, protams, var nojaust ļaunās “pasaules aizkulises” ēnu, kura ir nolēmusi palīdzēt “farmaceitiem” “uzskrūvēt” cenas uz maskām.

Tiesa gan valstu valdību darbības, aizliedzot brīvu medicīnas masku pārdošanu uz ārzemēm un nepieciešamības gadījumā konfiscējot (par labu valstij) pieejamos krājumus, runā pretī šai versijai, bet tas nekas, gan jau izdomās vēl kaut ko citu, jo tas tik tiešām izklausās pārliecinoši: ir nomiruši tikai trīs tūkstoši cilvēku, bet kaitējums pasaules ekonomikai ir nodarīts līdzvērtīgs kā kara rezultātā, attiecīgi kāds noteikti apzināti rada paniskus noskaņojumus.

Tomēr, ja situācijas izskaidrošanai izmanto galvu tā kā to vajadzētu darīt, tad viss momentāni kļūst skaidrs, jo neviena sazvērestības teorija nespēj šo problēmu izskaidrot loģiskāk kā vienkārši matemātiski aprēķini.

Pirmkārt, paniku neviens neuzkurina. Pat otrādi, bezprecidenta karantīna mēri tiek realizēti uz nomierinošu paziņojumu fona. Pat Pasaules Veselības organizācija līdz pēdējam mirklim atteicās izsludināt pandēmiju un nemaz nesteidzās paaugstināt bīstamības līmeni. Līdzīgi rīkojas arī valstu valdības. Mani tas pārsteidza jau pirms vairākām nedēļām, jo līdz šim tik stingri karantīna mēri visā pasaulē vēl nav tikuši ieviesti. Uz šī fona nomierinošie paziņojumi izskatās nepatiesi. Ir acīmredzams ka varasiestādes baidās no plašas infekcijas izplatības un situācijas nekontrolētas attīstības. Pēdējie notikumi Eiropā liecina, ka baidās pamatoti.

Otrkārt, COVID-19 mirušo un saslimušo attiecība sastāda 3-4%. Aprēķiniem ņemsim zemāko robežu – 3%. Ja ar koronavīrusu saslimst simts tūkstoši cilvēku, tad mirušo skaits būs aptuveni trīs tūkstoši. Ja saslimst miljons cilvēku, tad – 30 tūkstoši, savukārt, ja saslimst miljards, tad upuru skaits būs 30 miljoni. Pašreiz uz zemes dzīvo apmēram 8 miljardi cilvēku.

XX gadsimta sākumā t.s.”spāņu gripas” laikā ar to saslima 500 miljoni cilvēku – trešdaļa no tobrīd dzīvojošajiem. Ja koronavīruss skars trešdaļu mūsdienu cilvēces, tad, saglabājoties 3% mirstības līmenim, kopējais mirušo skaits būs 75-80 miljoni cilvēku. Tas ir mazāk kā nomira no “spāņu gripas”, bet vairāk nekā gāja bojā Otrā pasaules kara laikā. Bet, ja saslims divas trešdaļas no cilvēces, tad ar rezultātu 150-160 miljoni mirušo koronavīruss kopā ar “spāņu gripu” dalīs pirmo vietu nomirušo skaita ziņā no vienas pandēmijas.

Treškārt, es ne velti pieminēju “spāņu gripu”. Koronavīruss izplatās “gripveidīgi” – gaisa pilienu ceļā, tikai ievērojami aktīvāk. Pie tam dēļ inkubācijas perioda divu nedēļu garumā (laiks kad parādās pirmie slimības simptomi) viens slimnieks, pirms tiks izolēts, var aplipināt lielāku cilvēku skaitu. Tas būtiski apgrūtina cīņu ar infekcijas izplatību. Un tādēļ arī ir nepieciešami stingras karantīnas mēri.

Ļoti stingras karantīnas mēri ļāva Ķīnai apturēt koronavīrusa izplatību savā teritorijā. Pekina principā ir tuva tam, lai uzveiktu šo zarazu. Bet vīruss ir izlauzies ne tikai no Ķīnas, bet arī no Dienvidaustrumāzijas. Vissliktākais ir tas, ka vīruss ir nokļuvis Eiropā, jo eiropieši ne tuvu nav tik disciplinēti kā ķīnieši.

Neskatoties uz to, ka Eiropas valdības ir pieņēmušas stingrus mērus, kuri vēl nesen šķistu neiespējami, līdz pat pārvietošanās brīvības ierobežošanai un sodiem par karantīnas režīma pārkāpšanu, ir pamats šaubīties par šo mēru efektivitāti. Tie paši itāļi ir pārāk nekārtīgi, bet franči pārāk pieraduši pie abstraktās “brīvības”, lai disciplinēti, kā ķīnieši, ievērotu karantīnu. Te varētu cerēt uz vāciešiem, bet ES atvērtās robežas arī viņiem nedod pārāk lielas cerības.

Tāpēc Krievija pārtrauc gaisa satiksmi ar šīm valstīm, un ir acīmredzams, ka līdz ar slimības izplatību tiks ieviesti transporta ierobežojumi ar citām valstīm. Tomēr kā rāda infekciju izplatības pieredze, slimība var pielavīties no visnegaidītākās puses. Un šī pati pieredze rāda, ka nekādi valdības mēri neko nedos, ja pati tauta (sabiedrība) nebūs gatava augstam pašdisciplīnas un pašorganizēšanās līmenim.

Visi, protams, neizmirs, bet, piemēram, Krievijai, ja saslims 2/3 iedzīvotāju, zaudējumu līmenis var būt 3 miljoni cilvēku (kas ir 1,5 reizes vairāk nekā 2014.gadā Krievijai pievienojās līdz ar Krimu), bet ja saslimušo skaits aprobežosies ar trešdaļu, tad nomirušo skaits būs 1,5 miljoni. [Ja pieņem, ka Latvijā ir 2 miljoni iedzīvotāju, tad, saslimstot 2/3 Latvijas iedzīvotāju, mirušo skaits prognozējams 40000 cilvēku, bet saslimstot 1/3 – 20000.] Pat ņemot vērā Krievijas medicīnas līmeni, kurš ir ievērojami augstāks par vidējo pasaules medicīnas līmeni (un pat augstāks par vidējo ES medicīnas līmeni), tāpat runa var būt par simtiem tūkstošu nāvju, un tas viss pie nosacījuma, ka situācija neattīstīsies pēc sliktākajiem scenārijiem.

Tāpēc labāk nevairot sazvērestības teorijas un vienkārši ievērot elementārus piesardzības pasākumus. Galu galā mēs esam to cilvēku pēcteči, kuri mazgāja rokas, un tāpēc pārdzīvoja viduslaiku mēri, kas paņēma no puses līdz divām trešdaļām no Eiropas iedzīvotājiem.

Rostislavs Iščenko, Sistēmiskās analīzes un prognozēšanas centra prezidents
/12.03.2020/

Avots:
https://cont.ws/@ishchenko/1608270

Informācijas aģentūra
/14.03.2020/

Šis ieraksts tika publicēts COVID-19, Kat.: Politika, Reģ.: Krievija, Veids: Analīze, versija, viedoklis, W: ROSTISLAVS IŠČENKO. Pievienot grāmatzīmēm tā pastāvīgo saiti.

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.