Neskatoties uz to, ka Latvija situācijā ar COVID19 pozitīvā ziņā ir starp līdervalstīm pasaulē, joprojām ir politiķi, kuri cenšas Latvijas sabiedrībai vārda burtiskā nozīmē piegriezt skābekli un nepamatoti uzspiest t.s.”uzpurņu” (sejas masku) valkāšanu.
Kādēļ nav ieteicams lietot sejas maskas?
1. Sejas masku efektivitāte (“palīdzēšanas” pakāpe) gan caurmērā, gan vairumā gadījumu ir minimāla
Infekcijas slimības izplatās t.s.”gaisa pilienu veidā”, kad infekciju saturošas sīkas šķidruma pilītes tiek ieelpotas vai arī organismā nonāk no priekšmetiem (ar rokām tiek aiztikts priekšmets, uz kura ir nosēdušās pilītes ar infekciju, un pēc tam no rokām caur muti vai degunu infekcija nonāk organismā).
Šie pilieni ir dažādu lielumu, bet liela daļa no tiem ir mikroskopiski. Sejas maskas var pasargāt (bet var arī nepasargāt) tuvumā esošos cilvēkus tikai no lielajiem pilieniem, kuri pārsvarā izdalās šķaudot, klepojot vai runājot, bet neaizsargā no mikroskopiskajiem pilieniem, kuri var izdalīties elpojot. Pie tam jāņem vērā, ka šķaudot, klepojot vai runājot izdalās arī liels daudzums mikroskopisko pilīšu, no kurām sejas maska neaizsargā. Tāpēc sejas maskas kā aizsardzības līdzeklis ir kā minimums maz efektīvs, jo tas var nodrošināt daļēju (un galīgi nepietiekamu) aizsardzību tikai daļā no gadījumiem. Un tā kā sejas masku lietošanai ir arī negatīvi blakusefekti, to izmantošanas nepieciešamība ir rūpīgi jāapsver atkarībā no katra konkrētā gadījuma un nekādā ziņā nav ieteicama to neapdomīga masveida lietošana.
2. Sejas maska apgrūtina elpošanu (kas var radīt problēmas regulāras un ilgstošas valkāšanas gadījumā, kā arī, ja tā ir javalkā cilvēkiem ar elpošanas problēmām).
Tā kā sejas maska ir papildus šķērslis, kurš traucē gaisam iekļūt organismā, tā apgrūtina elpošanas procesu, kas ir viens no dzīvības uzturēšanas pamatprocesiem. Ja šis apgrūtinājums ir īslaicīgs un tiek radīts veselam cilvēkam, tad no tā nekāds kaitējums nerodas, bet ir cilvēki, kuriem ir elpošanas problēmas un tiem tas var radīt diskomfortu vai pat papildus problēmas. Bet, ja šis traucēklis regulāri ir ilgstošs, tad arī veselam cilvēkam var sākt rasties papildus veselības problēmas.
3. Ilgstošas sejas maskas valkāšanas gadījumā uz tām var sākt veidoties sēnītes, kas var atstāt negatīvu iespaidu uz veselības stāvokli.
Sejas masku drīkst valkāt tikai noteiktu laiku, pēc kura tā obligāti ir jānomaina (vecā jāizmet vai jāizmazgā). Tā tas ir tādēļ, ka pēc noteikta laika uz sejas maskas izveidojas bioloģiska vide, kurā rodas dažādi sīki mikroorganismi, kuri var atstāt negatīvu ietekmi uz cilvēka veselību. Medicīnas personālam par to vajadzētu zināt, bet vai to zin tās lielās cilvēku masas, kuras tiek neapdomīgi un bezatbildīgi aicinātas lietot sejasmaskas?!
4. Nepareizas sejas masku lietošanas gadījumā tieši to lietošana var radīt papildus riskus saslimt ar infekcijas slimībām.
Lai sejas maska neradītu papildus riskus saslimt ar infekcijas slimībām, tās ir jālieto pareizi. Tas ir, gan pirms sejas maskas uzvilkšanas, gan pirms tās noņemšanas obligāti ir jānomazgā (jādezinficē) rokas, jo uzvelkot/noņemot sejas masku tiek ar rokām aizskarta seja vai pat mute. Vai to zin un vai tā dara vairums cilvēku, kuri lieto sejas maskas? Nē, un tādā veidā tieši sejas masku valkāšana rada papildus riskus infekcijas slimību izplatībai.
Tālāk daži piemēri “iz dzīves”. 1. Veterinārārste pēc darba padarīšanas, esot cimdos, kuros to darbu darīja, vēlas kaut ko pateikt dzīvnieka īpašniekam, un noņem sejas masku, ar cimdiem aizskarot seju; pēc tam masku uzliek atpakaļ, atkal ar cimdiem aizskarot seju. Ja strādājot viņa bija aizskārusi priekšmetu uz kura atrodas infekcija, tad dēļ šādas sejas maskas lietošanas tā nonāca uz sejas, no kurienes tālāk varēja nokļūt organismā. 2. Eiroparlamenta rīkotā pasākumā viens eiroparlamentārietis piesakās runāt un pirms runāšanas novelk sejas masku, pieskaroties sejai. Pabeidzis savu sakāmo viņš atkal uzvelk sejas masku, atkal pieskaroties sejai. 3. Cilvēks Rīgā gaida sabiedrisko transportu. Pirms iekāpšanas viņš uzvelk sejas masku. Iekāpj, brauc un ar rokām pieskaras viskautkur. Pēc izkāpšanas novelk sejas masku, pieskaroties sejai. Ja transportā infekcija kaut kur bija, tad nu tā ir cilvēkam uz sejas vai jau organismā. U.t.t.
5. Sejas masku lietošana rada negatīvu psiholoģisku efektu (rada panisku noskaņojumu), kurš atsevišķu emocionāli mazāk noturīgu cilvēku gadījumā var izpausties arī kā satraukuma izraisīta imunitātes pazemināšanās.
Sejas masku lietošana rada būtiskas neērtības, tāpēc, ja cilvēks to lieto, radot sev šādas neērtības, tad tam ir kāds nopietns iemesls. Pārsvarā tās ir bailes saslimt. Citiem vārdiem sakot, sejas maskas brīvprātīgi lieto tie, kuri baidās saslimt. Tātad – tie, kuri baidās. Tas ir, sejas maska ir sava veida baiļu simbols un nobijušos cilvēku indikators. Jo sabiedrībā ir sastopami vairāk cilvēku ar sejas maskām, jo simboliski tas rada baiļpilnāku un attiecīgi arī baismīgāku atmosfēru. Tad, lūk, gan šī atmosfēra, gan pats nobīšanās fakts, tiem, kuri tādēļ ir sākuši lietot sejas masku, uz cilvēkiem atstāj negatīvu psiholoģisko efektu. Tas negatīvi iedarbojas uz visiem, bet jo īpaši uz emocionāli mazāk noturīgiem cilvēkiem, kuriem satraukuma ietekmē var pazemināties imunitāte un saasināties esošās saslimšanas, ja tādas ir.
Prakse pierāda – sejas maskas nepalīdz
Cilvēki ar infekcijas slimībām slimo kopš neatminamiem laikiem un arī sejas maska kā aizsarglīdzeklis ir pietiekami sens, bet līdz šim to lietošana netika noteikta kā obligāta. Līdz ar COVID19 panikas pandēmijas izplatīšanos virkne valstu noteica obligātu sejas masku lietošanu noteiktos gadījumos. Ir pagājis zināms laiks un nu ir redzams, ka tas nepalīdz. Ir valstis, kurās ir obligāti jālieto sejas maskas, bet pandēmija turpinās, bet valstīs, kur tā nav, tās apmēri ir ievērojami mazāki. Tātad COVID19 izplatības apmērs nav atkarīgs no tā tiek vai netiek valkāta sejas maska. Tātad – sejas maskas nepalīdz.
Sejas masku valkāšanas uzspiešana ir augstākā mēra bezatbildība, kas var liecināt par to, ka šādiem uzspiedējiem ir nospļauties uz cilvēku veselību.
Ja saprot augstāk minēto, tad kļūst arī skaidrs, ka sejas masku lietošanas propagandēšana un uzspiešana, neinformējot cilvēkus par to lietošanas riskiem un bez detalizētas pareizas lietošanas instruktāžas, ir augstākā mērā bezatbildība. Šo bezatbildību var izskaidrot ar nezināšanu un nekompetenci, bet tai pat laikā var būt pareizs arī pieņēmums, ka sejas masku valkāšanas uzspiedējiem ir nospļauties uz cilvēku veselību un to uzspiešanas iemesls ir pavisam cits – sabiedriski un cilvēciski destruktīvs.
Informācijas aģentūra
/27.08.2020/