Speciālisti: Piesārņots gaiss palielina nāves no COVID19 iespējamību

Vācu zinātnieki ir konstatējuši, ka piesārņots gaiss palielina nāves no COVID19 risku. Pie tam gaisa kvalitāti var maitāt ne tikai rūpnieciskie izmeši, bet arī vienkārši putekļi dzīvoklī.

Gaisa kvalitāte var ievērojami ietekmēt koronavīrusa infekcijas slimības gaitu, pastāstīja ārsts Maksims Judičevs (Максим Юдичев): “Plaušām, kuras jau tā ir noslogotas slimības gaitā, daudz vieglāk ir strādāt tīrā gaisā. Pretējā gadījumā spēki ir jātērē filtrācijai”.

Iepriekš (2020.gada aprīlī) par to ziņoja zinātnieki no Martina Lutera universitātes Halles pilsētā, Vācijā. Pēc viņu veiktā pētījuma datiem, trijos Vācijas reģionos, kur agrāk tika fiksēts kaitīgo vielu īpatsvars gaisā, nāves gadījumu skaits no COVID19 arī bija augsts. Jarons Ogens (Yaron Ogen) salīdzināja datus par gaisa piesārņojumu ar informāciju par COVID19 letalitātes rādītājiem Itālijā, Francijā, Spānijā un Vācijā. Izrādījās, ka tajos rajonos, kur ir augsts slāpekļa dioksīda līmenis (visizplatītākā gaisu piesārņojošā viela), mirstības no COVID19 rādītājs ir ievērojams.

Ogens norādīja, ka slāpekļa dioksīds traumē cilvēka elpceļus, veicinot visdažādāko respiratoro slimību rašanos, kā arī rada asins sastāva izmaiņas, kas var izraisīt sirds – asinsvadu slimības.

Par svaiga gaisa svarīgumu pandēmijas laikā stāsta arī Pasaules Veselības organizācijas (PVO) Apkārtējās vides, klimata un veselības aizsardzības departamenta direktore Marija Neira (Dr. Maria Neira, WHO): “Ir acīmredzams, ka, ja jūsu plaušas, kuras ir SARS-CoV-2 galvenie ieejas vārti, jau ir traumētas un ievainotas dēļ piesārņota gaisa, palielinās risks attīstīt slimību smagākā formā, tāpēc, ka jums ir mazāka aizsardzība.”

Papildus Maksims Judičevs uzsver, ka gaisu piesārņo ne tikai rūpnieciskie izmeši: “Piemēram dzīvoklī gaiss var kļūt piesārņots, ja māja nav tīrīta. Jā, gaisa attīrītājos nav īpašas nepieciešamības, bet mitro uzkopšanu, izmantojot sadzīves dezinfekcijas līdzekļus, gan ir jāveic vismaz divas – trīs reizes nedēļā. Par to plaušas tikai pateiks “paldies”. Bet, ja mājās ir COVID19 slimnieks, tad mitrā uzkopšana ir jāveic katru dienu.”

/22.01.2021/

Avoti:
https://www.gazeta.ru/social/2021/01/22/13450982.shtml
https://pressemitteilungen.pr.uni-halle.de/index.php?modus=pmanzeige&pm_id=3259

[Šai sakarā jānorāda, ka nepareiza un ilgstoša sejas masku lietošana ir salīdzināma ar piesārņota gaisa ieelpošanu, tāpēc nav jābrīnās, ka Latvijā (līdzīgi kā iepriekš citās valstīs), pēc sejas masku obligātas valkāšanas noteikšanas, strauji palielinājās gan saslimstības ar COVID19 skaits, gan arī COVID19 letalitātes rādītāji.]

Informācijas aģentūra
/28.01.2021/

Šis ieraksts tika publicēts COVID-19, Kat.: Medicīna, Reģ.: Krievija, Veids: Ziņa. Pievienot grāmatzīmēm tā pastāvīgo saiti.

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.