Amerikānis par krievu mazdārziņiem

00543_dacha

Krievijā (un lielā mērā arī Latvijā) izrādās ir unikālas lauksaimnieciskas tradīcijas, par kurām sajūsminās http://www.naturalnews.com publicists Džonatans Bensons (Jonathan Benson). Vismaz ASV nekas tāds vairs nepastāv. Pat sliktāk – tas pat ir aizliegts. Piemēram, Kalifornijā (ASV) ar likumu ir stingri aizliegts privātā kārtā piemājas zemes pleķītī audzēt kaut ko ēdamu –zālienu lūdzu, bet par pārtikas produktu audzēšanu tiek uzlikti lieli sodi. Ir vietas ASV, kur ir stingri aizliegts pārdot dabisku un neapstrādātu govs pienu, par pārkāpumu pat apcietinot. Šādi un citi absurdi, tai skaitā ģenētiski modificētas pārtikas izplatība un totāls pārtikas kvalitātes standartu pazeminājums sagaidāms arī pie mums Transatlantijas Tirdzniecības un Investīciju partnerības (TTIP) noslēgšanas gadījumā, ko ASV intensīvi mēģina uzspiest ES, uzsākot Eiropas pilnīgu aprīšanu un pievienošanu ASV kā jaunus štatus.

Krievu mazdārziņu modelis var būt atslēgprincips, lai pabarotu pasauli

Iedomājaties, ka jūs dzīvojat zemē, kurā jums ir pilnas tiesības apstrādāt zemi un ka jūs šais tiesībās esat pasargāti no valsts iejaukšanās. Pie tam zeme ir visiem pieejama un kalpo kā stimuls individuālai attīstībai, kā arī kalpo kā stipras un veselīgas nācijas pamats.

Un tagad iedomājaties, ka šai pat valstī gandrīz visi jūsu kaimiņi apstrādā paši savus zemes pleķīšus, tādējādi kļūstot par daļu no decentralizētas, patstāvīgas un neatkarīgas “ekociematu” sistēmas, un šīs zemes pietiek, lai pabarotu savas zemes iedzīvotājus.

Jūs varētu padomāt, ka šis ir utopisks senās Amerikas apraksts, bet nē, valsts, par kuru iet runa, ir mūsdienu Krievija. Izrādās mūsdienu Krievijas lauksaimniecība sastāv arī no miljoniem sīku ģimenes fermu [mazdārziņu un piemājas dārziņu], kurās bez ķīmijas pielietojuma saražo lielu daļu valstī izmantoto pārtikas produktu.

Vai krieviem ir lielāka brīvība pārtikas produktu izvēlē kā amerikāņiem?

Ekoloģiski neefektīvā un no ķimikālijām atkarīgā ASV lauksaimniecības sistēma pilnībā atšķiras no lauksaimniecības sistēmas Krievijā [un daļēji joprojām arī Latvijā], kura principā nav tehniska sistēma, bet ir cilvēku radīta un domāta cilvēkiem.

Krievijas valsts politika veicina neatkarīgu lauksaimniecības produktu ražošanu ģimenes fermās, nevis tikai apmierina ķīmisko un biotehnoloģiju kompāniju alkatīgās vēlmītes kā tas ir ASV, un tieši tāpēc vairumam krievu ir iespēja un vēlēšanās izaudzēt produktus savās ģimenes saimniecībās, kas atrodas privātā valdījumā un tur tiek sauktas par “dāčām” [vasarnīcām].

Saskaņā ar likumu “Par personisko palīgsaimniecību” («О личном подсобном хозяйстве»), kurš ir pieņemts 2003.gadā, katram Krievijas pilsonim ir tiesības bez maksas iegūt zemes gabalu no 2,2 līdz 6,8 akriem personiskā īpašumā. Katrs šāds zemesgabals var tikt izmantots dārzkopībai vai vienkārši kā atpūtas vieta un valsts neapliek to ar nodokļiem. Jau šodien var redzēt šādu darbību neticamos rezultātus, kad krievu ģimenes kopā izaudzē praktiski visus produktus, kas viņiem ir nepieciešami. [Patiesībā šī prakse jau tika aizsākta Padomju laikos un no tiem tā ir saglabājusies arī Latvijā.]

Lielākā daļa pārtikas produktu Krievijā tiek izaudzēta mazdārziņos.

Vēl 1999.gadā Krievijā  35 miljoni cilvēku bija nelielu zemes gabalu īpašnieki, kurus apstrādāja 105 miljoni cilvēku. Šādi 71% Krievijas iedzīvotāju saražoja apmēram 50% patērējamā piena, 60% ogu un augļu, 77% dārzeņu un 92% kartupeļu. Saskaņā ar šo modeli vidējam Krievijas iedzīvotājam ir visas iespējas, lai audzētu pārtikas produktus, apmierinot savas un tuvinieku vajadzības.

Ir jāņem vērā, ka veģetācijas perioda ilgums Krievijā ir tikai 110 dienas. Piemēram, ASV agronomi var veikt savu darbību ievērojami ilgākā laika periodā. Tomēr ASV zemi aizņem zālieni, kuru platība pašreiz ir vairāk kā divas reizes lielākā kā tā, kuru Krievijā aizņem mazdārziņi un piemājas saimniecības, un šie amerikāņu zālieni neražo neko citu kā tikai daudzmiljardu peļņu zālienu iekārtošanas un uzkopšanas biznesa industrijai.

Krievijā mazdārziņu sistēma ir tik efektīva, ka to saražotā produkcija sastāda vairāk kā 50% no visiem valstī patērējamajiem lauksaimniecības produktiem. Saskaņā ar 2004.gada rādītājiem privāto fermeru [mazdārziņu apsaimniekotāju] produkcijas summārā izteiksme naudas ekvivalentā bija 14 miljardi dolāri, jeb 2,3% no Krievijas IKP un šis cipars nepārtraukti pieaug, jo šāds dzīvesveids Krievijas iedzīvotāju vidū kļūst arvien populārāks.

[Te vēl jāpiebilst, ka šāda sistēma visa cita starpā nodrošina gan cilvēku individuālo, gan visas sabiedrības kolektīvo drošību.]

/29.09.2012/

Avoti:
http://www.naturalnews.com/037366_russia_home_gardens_food_production.html
http://komuza.info/v-rossii/a/2550
http://imhoclub.lv/ru/material/5107

Informācijas aģentūra
/09.09.2015/

Šis ieraksts tika publicēts Kat.: Ekonomika, Reģ.: Krievija, TTIP (Transatlantijas tirdzniecības un investīciju partnerība), Veids: Analīze, versija, viedoklis. Pievienot grāmatzīmēm tā pastāvīgo saiti.

9 Responses to Amerikānis par krievu mazdārziņiem

 1. Rihards saka:

  Pārtulkots propogandas rakstelis no kādas krievu saita!

 2. Jautājums saka:

  Jā, amerikā ir neveselīga ēšanas kultūra, dēļ kuras cilvēki aptaukojas un slimo ar aptaukošanās izraisītām slimībām…. Bet jautājums… ja Krievijā visi tik veselīgi ēd un dzīvo, tad, kādēļ Krievijā cilvēki mirst daudz jaunāki nekā ASV un Eiropā kur speciāli indē cilvēkus nost? ASV vidējais mūža ilgums ir 79 gadi, bet krievijā 69, kas ir 3 pasaules līmenis. Iemesls???

  • Asta saka:

   Iespējams, ka nodzertas aknas ir iemesls mirstībai jaunākos gados kā ASV. Kaut gan trekns, neveselīgs uzturs kaitīguma ziņā no vielmaiņas viedokļa ir pielīdzināms alkohola radītajam postam organismā.

 3. vt saka:

  Nez vai Krievijā visi tik veselīgi ēd. Šeit galvenais uzsvars būtu jāliek uz to, ka Krievijā ir iespējas ēst veselīgi tiem kas to vēlas, kamēr ASV to ar likumu aizliedz. Protams, kā arguments tiek minēts rūpes par patērētāju, ka tik kāds neieēd pārtiku bez konservantiem, stabilizētājiem un citiem mēsliem, vai neizlaistu caur radioaktīvo sterilizētāju.
  Amerikāņi slimību sarakstā ieviesuši jaunu slimību – tieksmi pēc veselīgas pārtikas. Cita starpā arī mīlestība klasificēta kā slimība. Jā un vēl kāda – gavermentofobija, jeb neapmierinātība ar valdību.
  Pēc šī klasifikatora, piemēram, Krievijas opozīcija ar Navaļniju priekšgalā, viss Ukrainas maidans, baltkrievu opozīcija u.t.t. pēc ASV likumiem būtu jāliek psihenē.

  Par dzīves garumu. Rietumnieku dzīves garuma rādītāji pagaidām turas uz pēckara vecīšu pleciem. Uz tiem, kas pēckara soc/kap politiski ekonomiskās sacensības laikā dabūja padzīvot labos apstākļos, pie labas paikas. Šobrīd vidējais rādītājs krīt un ārsti ziņo, ka vecāki pārdzīvos savus mūsdienu bērnus.

  Krievijas dzīves ilguma zemā rādītāja galvenais ir alkohols. Veču vidējais dz/i bija ap 53 gadi. Galvenais mirstības iemesls ar šmigu saistīti iemesli. Principā, ja šo cēloni nenovērst, tad arī veselīga pārtika zacenē situāciju neuzlabos.

 4. i-vis-s saka:

  Mazdārziņi ( family gardens) ir viena no pasaules politikas atslēgtēmām (var paskatīties, ko kāda meklētājprogramma jums pasniegs uz vārdiem – family garden politics). Politisko krīžu laikā tālredzīgākās valstis mazdārziņus atbalsta “lielās politikas” līmenī. JO? Pārtikas neatkarība nopietnu krīžu laikā ir nacionālās drošības jautājums.

  Kādi secinājumi rodas no izlasītā raksta? Krievija var patikt vai nepatikt, bet patreiz tās politikā ir saskatāma stratēģiska domāšana un ar Krievijas politiku ir ilgtermiņa ir jārēķinās. ASV ir samērā jauna ( ap 200 gadu) valsts, kas kādus 100-150 gadus bijusi pasaules žandarms, kas specializējas uz kaut kā aizliegšanu pasaulei vai pašiem. ASV elite ir sapratusi, ka ASV loma pasaules politikā ir nospēlēta, ka jāmeklē jauna loma, bet patreiz TO nav atradusi. Tāpēc …. ( SAVUS secinājumus izdariet paši!)

 5. Amanda saka:

  Mazdārziņus neieviesa padomju laikos, neatkarīgās Latvijas laikā visa Rīga bija pilna ar tādām kolonijām, kur pilsētnieki audzēja dārzeņus un augļus savam patēriņam!Arī arēnas Rīga vietā tāda bija, Purvciema masīva vietā utt.Tā pārvarēja Vispasaules ekonomisko krīzi!Bet tagad modē zālieni- no tiem gan nekāda ēšana nesanāk…..

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.